eposta yazdır zoom+ zoom-

İngiltere'den Suriye için ölümcül iddia

İngiltere'den Suriye için ölümcül iddia

İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Karen Pierce, Esad yönetiminin İdlib'te kimyasal silah kullanabileceğini iddia etti. ABD'nin başını çektiği İngiltere ve Fransa grubu, rejimin yeni bir kimyasal silah kullanma ihtimali karşısında Suriye'ye müdahale edileceğini açıklamıştı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 22-08-2018 20:43 - Güncelleme: 23-08-2018 00:12

İngiltere'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Karen Pierce, Suriye'de rejimin İdlib'de yeni bir kimyasal silah saldırısı yapabileceği uyarısında bulundu. ABD, İngiltere ve Fransa ise dün yaptıkları ortak açıklamada 'rejim tekrar kimyasal silah kullanırsa harekete geçmekte kararlıyız' demişti.

BM Güvenlik Konseyinin ağustos ayı dönem başkanı Pierce, konseyde düzenlenen Ortadoğu görüşmelerinin ardından Esad rejiminin Guta'da yaptığı Sarin gazı saldırısının 5. yılı nedeniyle basın mensuplarına açıklama yaptı.

Pierce, rejimin İdlib'de yeni bir kimyasal silah saldırısı yapabileceği uyarısında bulunarak, "Bunun kesin olacağına dair gelen kesin bir bilgi yok. Ancak başka bölgelerde olanlara bakarsak Rusların rejimi bu konuda sınırlandırmadığını görüyoruz. Siviller şu anda saldırı altında. Utanç verici şeyler yaşanıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Esad rejiminin daha önce sivillere karşı kimyasal silah kullandığını anımsatan Pierce, "Uyarıma dayanarak ABD, Fransa ve İngiltere'nin Suriye'de kimyasal silah kullanımının yasaklanmasını desteklemek için uluslararası taahhütlere uyacağımızı belirterek, bu konuda çizgimizi belirlemek doğru bir karardı." ifadelerini kullandı.

ABD, İngiltere ve Fransa, dün yayınladıkları ortak açıklamada, "Esad rejiminin tekrar kimyasal kullanması durumunda harekete geçmekte kararlıyız." mesajı vermişti.

Öte yandan BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric de günlük basın brifinginde, Suriye'de yeni bir kimyasal saldırı ihtimalinin "endişe kaynağı" olduğunu belirtti.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN İngiltere'den Suriye için ölümcül iddia haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR4 YORUM
  • ihsan 23 Ağustos 2018 08:59 ne zaman sözünüzde durdunuzki sahtekar ab

    CEVAP YAZ 0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro