Hurma yemenin faydaları nelerdir? Hurma yemeniz için 10 neden

Ramazan sofralarının vazgeçilmez yiyeceği hurma her derde deva. Hurmanın cildi gençleştirici, kalp sağlığı koruyucu, bağışıklık sistemini güçlendirici, kilo kontrolü sağlamada yardımcı bir çok faydası bulunuyor. İşte hurma yemeni için bilmeniz gereken 10 önemli öneri.

Hurma yemenin faydaları nelerdir? Hurma yemeniz için 10 neden

Hiç kuşkusuz ramazan geldiğinde akla gelen besinlerin başında ilk hurma geliyor. Ramazan sofralarımızın baş köşesinde yer alan hurma, pazar tezgahlarının, aktarların ve marketlerin raflarında bolca yer alıyor. Genellikle iftar sofralarıyla özdeşleşen hurma, aslında sadece Ramazan’da değil, yılın her ayında tüketilmesi gereken önemli besinler arasında yer almalı. Bunun nedeni ise damakta unutulmaz bir lezzet bırakmasının yanı sıra başta yüksek lif içeriği, potasyum, demir, folik asit ve kalsiyum olmak üzere birçok vitamin ile mineral içeriği sayesinde vücudumuza pek çok yararı olması. Beslenme ve Diyet Uzmanı Şeyda Sıla Bilgili hurma tüketmek için 10 önemli nedeni anlattı, önemli bilgiler verdi.

Hurma yemenin faydaları nelerdir? Hurma yemeniz için 10 neden

CİLDİ GENÇLEŞTİRİYOR: Antioksidandan zengin olan hurma hücre yenilemesini sağlaması sayesinde cildimiz üzerinde de faydalı oluyor. Yenilenen doku cildi daha genç bir görünüme kavuşturuyor. Cilt elastik yapısını kaybettiğinde yanakta çökmeler artıyor ve derin yüz çizgileri belirginleşiyor. Hurma cilde ihtiyacı olan nemi veriyor, böylelikle cilt daha elastiki bir yapıya sahip oluyor. İçeriğindeki B vitamini sayesinde ciltte oluşan yaraların da daha hızlı iyileşmesine katkıda bulunuyor.

Hurma yemenin faydaları nelerdir? Hurma yemeniz için 10 neden

KAS KRAMPLARINI ENGELLİYOR: Magnezyum eksikliğinde sık sık kas krampları ve kas ağrıları oluşuyor. Hurma içeriğindeki magnezyum sayesinde kasları güçlendiriyor, protein sentezinde ve enzimlerin sağlıklı çalışmasında görev alıyor. Günde 2-3 adet hurma tüketmek günlük magnezyum ihtiyacını karşılayabiliyor.

Hurma yemenin faydaları nelerdir? Hurma yemeniz için 10 neden

KİLO KONTROLÜNÜ DESTEKLİYOR: Yüksek lif içeriği ile midede uzun süre kalarak sindirimin yavaş olmasını sağlıyor. Böylelikle tokluk süresi uzuyor ve daha az besin tüketilmiş oluyor. Demir eksikliği olan kişiler kilo vermede güçlük yaşıyor. Hurma içerdiği yüksek orandaki demir mineraliyle kişinin demir depolarını destekliyor ve bu sayede metabolizma da hızlanmış oluyor. Ancak unutmamak gerekir ki 1 adet hurma 20 kalori içeriyor. Özellikle zayıflama sürecinde miktarına dikkat edilerek tüketilmesi gerekiyor.

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro