Hamilelikte annenin stresi bebeğin beynini etkiliyor

Hamilelik sırasında annede stres hormonunun çok olması, kız çocuklarında 2 yaşında ortaya çıkan depresyon benzeri davranışlar görülmesine sebep oluyor.

Hamilelikte annenin stresi bebeğin beynini etkiliyor

Biological Psychiatry dergisinde yayımlanan yeni bir çalışmaya göre hamilelik sırasında annede stres hormonu kortizolün yüksek seviyede görülmesi, kız çocuklarında 2 yaşında ortaya çıkan kaygılı ve depresyon benzeri davranışlar görülmesine sebep oluyor. Artan kortizolün çocuklardaki olumsuz davranışa etkisinin sebebi beynin önemli algı ve duygu işleme merkezleri arasındaki iletişimin artmasından kaynaklanıyor. Bulgular, hamilelik sırasında annenin içinde bulunduğu durumların, çocuğun daha sonraki yaşamında karşısına çıkacak sağlık problemlerine etki ettiğini gösteriyor.

Hamilelikte annenin stresi bebeğin beynini etkiliyor

İlginç bir şekilde aynı strese maruz kalan annelerin erkek çocuklarında, beyin bölgeleri arasındaki yüksek iletişim ya da hamilelik sırasındaki kortizol seviyesi ile ruh hali değişiklikleri arasındaki ilişki gözlenmedi.

Hamilelikte annenin stresi bebeğin beynini etkiliyor

Biological Psychiatry Editörü Dr. John Krystal “Pek çok ruh hali ve kaygı bozuklukları kadınlarda erkeklere oranla iki kat daha fazla görülüyor. Bu makale kadınlarda ruh hali ve kaygı bozuklukları konusunda beklenmedik bir cinsiyete özel risk faktörü bulunduğunu vurguluyor.” şeklinde konuştu.

Hamilelikte annenin stresi bebeğin beynini etkiliyor

Makalenin baş yazarı, Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesinden Prof. Dr. Alice Graham “Bu çalışma annelerde hamilelik sırasındaki kortizol seviyesini önceki araştırmalara göre daha kapsamlı şekilde ölçtü.” diyor. Hamilelik sırasında ortalama kortizol seviyesinin belirlenmesi için Belin Charité Tıp Üniversitesi ve Kaliforniya Irvine Üniversitesinden araştırmacılar erken, orta ve geç hamilelik dönemlerinde birkaç gün boyunca annelerin kortizol seviyelerini ölçtü. 70 anneden alınan ölçümler değişken kortizol seviyelerini yansıtıyordu. Araştırmacılar daha sonra beyin görüntüleme yöntemini kullanarak yenidoğanlarda, doğumun hemen ardından, dış dünya beyin gelişimini etkilemeye başlamadan önce, beyin bağlantılarını inceledi. Daha sonra iki yaşına gelen çocukların kaygılı ve depresyon benzeri davranışları incelendi.

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro