Dünyanın en ilginç arkeolojik keşifleri

Arkeoloji geçmişimize ışık tutan en önemli bilim dallarından biridir. Öte yandan bizim bildiğimiz tarihi sürekli değiştiren, öyküleri baştan yazdıran da bir bilimdir. Sizler için tarih uzmanlarını şaşkına çeviren arkeolojik keşifleri derledik.

Dünyanın en ilginç arkeolojik keşifleri

14. Minos Medeniyeti'nde görülen merkezi ısıtma sistemi, M.Ö 2700-1400

Girit'te bulunan Knossos antik kentinde, Minos medeniyetine ait merkezi ısıtma sistemi bulunan silindir şeklinde, yarım daire çatısı olan yapılar keşfedildi. Zeminin altında yerleştirilen ısıtma sistemi sayesinde bütün bina ısınabiliyordu.

Dünyanın en ilginç arkeolojik keşifleri

13. İçecek otomatı, M.Ö 100

Günümüzde sık sık kullandığımız para atınca yiyecek içecek veren otomatlardan antik tapınaklarda da oluyordu. Kutsal su vermesi için kullanılan otomat bir demir parayla çalışıyordu. Aradan geçen süre içinde bu enteresan buluş malesef unutuldu ve otomatlar tekrar 19. yy'da kullanılmaya başlandı.

Dünyanın en ilginç arkeolojik keşifleri

12. Venedik'in Vampiri, 16. Yüzyıla ait bir eser

2006 - 2007 yılları arasında Venedik'te Lazzaretto Nuovo'da oldukça sıradışı bir arkeolojik buluş yaşandı.

Mezar kazıları sırasında ağzında tuğla bulunan bir kafatası bulundu. Yazılı kaynaklara göre, o dönemde vampirleri bu şekilde toprağa veriyorlardı. Ağızdaki tuğla inanışa göre onları zararsız hale getiriyordu. Yapılan araştırmaya göre kafatası 60 - 70 yaşları arasında, Avrupa kökenli bir kadına ait. Kadının neden vampir gibi gömüldüğü ise sır perdesinin ardında.

Dünyanın en ilginç arkeolojik keşifleri

11. Kuzey Amerika'da antik Viking yerleşkesi 11. yüzyıl sonları


L’Anse aux Meadows, Columbus'un Kuzey Amerika'yı keşfinden 500 yıl önce inşa edilmiş bir Vikin köyü. 1961 - 1968 yılları arasında Helge Ingstad ve Anne Stine Ingstad bölgeye arkeolojik araştırmalar yapmak için gitti ve bu yerin Norveçli bir kökeninin olduğunu buldu.

Vikinglerin Kuzey Amerika'ya nasıl gittiği ya da orada ne amaçla bulunduğu halen bilinmiyor.

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro