eposta yazdır zoom+ zoom-

Dünya bu krizle sallanmıştı: ABD'nin ambargosu başlıyor!

Dünya bu krizle sallanmıştı: ABD'nin ambargosu başlıyor!

ABD, İran'a karşı aldığı iki aşamalı yeni ambargo kararının birinci bölümününü 6 Ağustos Pazartesi günü uygulamaya koyacak.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 05-08-2018 18:23 - Güncelleme: 06-08-2018 00:23

ABD, İran'a karşı aldığı ambargo kararı kapsamında, İran'ın ABD doları ile ticaret yapmasının önüne geçilerek, ülkenin en büyük gelir kaynağı olan petrol ticaretine darbe vurulmakla kalmayıp İran'ın, otomotiv yedek parça ticareti de sınırlandırılacak.

Söz konusu ambargolardan üçüncü ülkeler de etkilenecek. Nitekim ABD, İran ile imzalanan nükleer anlaşmadan çekilerek bu ülkeye yaptırım uygulayacağını ve yaptırım kararına uymayarak İran ile ticaretini sürdüren diğer ülkeleri kapsayacak şekilde ambargo kartını devreye sokacağını söylemişti.

İRAN'I OLUMSUZ ETKİLEMESİ BEKLENİYOR

İran'da, ABD ambargoları öncesi döviz kurunda yaşanan yüzde 10'luk gerileme bir umut kaynağı olarak değerlendirilse de yeni yaptırımların, uzun süredir 'ekonomik darboğaz'da olan İran'ı olumsuz yönde etkileyeceği düşünülüyor.

1 ABD DOLARI 11 BİN TÜMEN

Yaklaşık bir haftadır hayat pahalılığının protesto edildiği İran'da, döviz kuru oldukça dalgalı bir seyir izliyor. Hükümetin dolar kurunu 4 bin 200 tümene sabitlemesinin ardından, 1 ABD doları serbest piyasada 11 bin tümene kadar alıcı bulmuştu.

ABD Başkanı Donald Trump, 14 Temmuz 2015'te Avusturya'nın başkenti Viyana'da P5+1 (ABD, Çin, Rusya, İngiltere, Fransa ve Almanya) ile İran arasında imzalanan ve 16 Ocak 2016'da yürürlüğe giren Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak adlandırılan nükleer anlaşmadan çekildiklerini ve İran'a yönelik yaptırımların yürürlüğe sokulacağını duyurmuştu.

Trump'ın kararının ardından ABD Hazine Bakanlığından, İran'a yönelik ilk yaptırım paketinin 6 Ağustos'ta, ikinci yaptırım paketinin ise 4 Kasım'da devreye gireceği bildirilmişti.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Dünya bu krizle sallanmıştı: ABD'nin ambargosu başlıyor! haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR13 YORUM
  • Misafir 06 Ağustos 2018 07:56 Rusya halkına yapılan ambargo ve yaptırımlar mevcut yaşayanları Amerika Avrupa İsrael topraklarına göce zorlama ve kalan halkı daha sindirilmiş ve kullanışlı hale getirerek K.Koreli İranlı Ermenistanlı milislere kontrol ve idari edilme hale getirmekve zamanla sade elit tabaka ile Konstantinopol Ortadoks Kilisesi ve Çeçen Kadirov ile musluman pers ve musluman yunanları kontrol ve idare etirmek yapılan bir strateji.Kadirov İsrael vatandaşı.

    CEVAP YAZ 1 3

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro