Bilim insanlarını şaşırtan ani ölüm!

Afrika'nın binlerce yıllık dev baobab ağaçlarının gizemli bir şekilde aniden ölmeleri, bilim insanlarını şaşırttı.

Bilim insanlarını şaşırtan ani ölüm!

Son 12 yılda kıtanın en eski 13 ağacından 9'u ya tamamen öldü ya da gövdesinin önemli bir kısmı çöktü. Baobab ağaçlarının yaşları 1100 ila 2500 arasında değişiyor. Romanya'daki Babeş-Balyai Üniversitesi'nin yaptığı araştırmaya göre, baobab ağaçları iklim değişikliğinin kurbanı oldu. BBC Türkçe'nin haberine göre araştırmacılar, "Bin yıllık ağaçların bizi terk ettiğine şahit olmak şok edici bir deneyim" diyor.

Bilim insanlarını şaşırtan ani ölüm!

Ağaçların neden Afrika bozkırlarına küstüğü henüz netlik kazanmadı. Öte yandan, özellikle kıtanın güneyinde büyük etkileri olan iklim değişikliği, başlıca suçlu. Zimbabve, Güney Afrika, Zambiya ve Botsvana, kıtanın simgesi olan baobab ağaçlarına veda eden ülkeler arasında. Bazı baobab ağaçları 3 bin yaşına kadar hayatta kalabiliyor.

Bilim insanlarını şaşırtan ani ölüm!

Bu ağaç türü hem insanları hem hayvanları meyveleriyle beslerken, önemli de bir su kaynağı görevi görüyor. Uzmanlara göre bu türdeki ağaçların öldürülmeleri aslında çok zor.

Bilim insanlarını şaşırtan ani ölüm!

Zimbabve'de bulunan Panke, gövdesi tamamen yıkılan en eski ağaç. 2500 yıllık ağaç 2011 yılında tamamen öldü.

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro