eposta yazdır zoom+ zoom-

AK Partili Turan'dan dolar açıklaması

AK Partili Turan'dan dolar açıklaması

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, "Ülke olarak güçlü ekonomiye ve yönetime sahibiz. Artık karşılarında diz çöktürecekleri, planlarla yön verecekleri bir ülke yok. Tek ölçü dolar değil." dedi.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 15-08-2018 13:46 - Güncelleme: 15-08-2018 13:46

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, AK Parti Çan İlçe Başkanlığında partililerle bir araya  gelerek, ABD'nin Türkiye'ye yönelik yaptırımlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

"Ülke olarak güçlü ekonomiye ve yönetime sahibiz. Artık karşılarında diz çöktürecekleri, planlarla yön verecekleri bir ülke yok. Tek ölçü dolar değil." diyen Turan, ABD'nin Türkiye'den çok daha fazla borcu olduğuna işaret etti. 

Turan, borçlanmanın küresel ekonominin unsurlarından biri olduğunu vurgulayarak,  "Dünya üzerinde tek borçlu Türkiye'ymiş gibi hareket edenlerin herhalde dünyadan haberleri yok. Küresel kamu borç stokları toplam küresel gelirin yüzde 80'lerine tekabül ediyor. Yani borçlanmak şu an küresel ekonominin en önde gelen unsurlarından bir tanesi. Bugün ABD'de kamu borç stoku yaklaşık 2018 yılı sonu itibariyle yaklaşık 22 trilyon dolar seviyelerinde seyrediyor. ABD'de kamu borç stokunun GSYH'ya oranı yüzde 108'lerde. Türkiye'nin kamu borç stokunun GSYH oranı 2017 sonu itibarıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerimize göre yüzde 28,2'dir. Türkiye'nin bu oranlamada birçok AB üyesi ülkelerinden dahi iyi durumda olduğu görülecektir." diye konuştu.

"Bu süreçten güçlenerek çıkacağız"
Türkiye'nin geçen yıl yaklaşık 47,5 milyar dolar cari açık verdiğine değinen Turan, şöyle devam etti: 

"Cari açık 2017 sonu itibarıyla Amerika'da yaklaşık 522 milyar dolardı. Türkiye'nin cari işlemler açığı aylık bazda değerlendirilirse haziran ayında açıklanan rakamlar bir önceki yıla göre 818 milyon dolar azalarak, 2 milyar 973 milyon dolara gerilemiştir. Bu süreçten güçlenerek çıkacağız. Dünya yeni bir ekonomik düzenin başlangıcına şahitlik ediyor. Türkiye bunların üstesinden gelecektir. Milletimizin bizlere vermiş olduğu destek ve gösterdiği güven ile ekonomik olarak yaşadığımız durumun en kısa sürede çözüleceğinden şüphemiz yok. Şunu unutmamak lazım, Türkiye batarsa okyanuslar karışır."

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN AK Partili Turan'dan dolar açıklaması haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR3 YORUM
  • mmmmmmmmmmmmmm 15 Ağustos 2018 16:00 ekonomiyi bu halle getirenler utanmadan sıkılmadan konuşuyor ya pes bunlara 16 yıldır ekonomiyi borca boğdunuz aynı zamanda saltanat sürdünüz bunu bu millet biliyor

    CEVAP YAZ 0 7
  • Misafir 15 Ağustos 2018 16:15 farkındamısın ben yazmıştım bu yazıyı ama başlarken aynı sonunda internet haber eklemiş .demekkki yanrdaş haberde hükümetten ardrtık rahattsızlar

    0 0

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro