eposta yazdır zoom+ zoom-

ABD'li generalden Trump'a ince ayar

ABD'li generalden Trump'a ince ayar

Trump'ın 'Suriye'den çıkma planı yapıyoruz' açıklamasının hemen ardından CENTCOM komutanı Joseph Votel, "Halen DEAŞ'ın faaliyet gösterdiği alanlar var ve operasyonlara devam etmemiz gerekir" dedi.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 04-04-2018 08:26 - Güncelleme: 04-04-2018 08:26

Trump'ın Suriye açıklamasına jet yalanlama, CENTCOM komutanı Joseph Votel'den geldi. ABD'nin YPG'yi müttefik seçmesinin mimarları arasında gösterilen Votel, Suriye'deki ABD varlığıyla ilgili olarak "Halen DEAŞ'ın faaliyet gösterdiği alanlar var ve operasyonlara devam etmemiz gerekir" ifadelerini kullandı. .

ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray'da Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite, Letonya Cumhurbaşkanı Raimonds Vejonis ve Estonya Cumhurbaşkanı Kersti Kaljulaid ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Suriye planı hakkında açıklamalarda bulundu.

TRUMP ARABİSTAN'DAN SURİYEDEKİ ABD'NİN MALİYETİNİ KARŞILAMASINI İSTEDİ
SÜREÇTrump, "Suriye'de olmamızın ana nedeni DEAŞ'tan kurtulmaktı ve bu görevi hemen hemen tamamladık. Şimdi çok kısa süre içinde bölge ülkeleriyle koordinasyon içinde kararımızı vereceğiz." ifadesini kullandı. Suriye'de bulunmalarının ABD için maliyetli bir süreç olduğuna işaret eden Trump, "Suudi Arabistan vereceğimiz kararla çok yakından ilgili. Ben de dedim ki, eğer bizim Suriye'de kalmamızı istiyorsanız parasını ödemeniz gerekecek." değerlendirmesini yaptı.

"ARTIK ZAMANI GELDİ"
DEAŞ'a karşı çok başarılı olduklarını ve terör örgütünün elindeki toprakların neredeyse yüzde 100'ünü geri aldıklarını anlatan Trump, şöyle konuştu:

"Artık çok yakında ne yapacağımıza ilişkin bir karar vereceğiz. Suriye'deki askerlerimizi geri çekmek ve ülkemizi yeniden inşa etmek istiyorum. Son 17 yılda Ortadoğu'ya 7 trilyon dolar harcadık. Karşılığında hiçbir şey almadık. DEAŞ'a karşı çok başarılı olduk ama artık zamanı geldi. Bazen eve dönmenin zamanı gelmiştir. Biz de bunu çok ciddi şekilde düşünüyoruz."

ABD Başkanı Trump, 29 Mart'ta Ohio'da katıldığı bir mitinde, "Suriye'den çok yakında çıkacağız. (Bölgedeki) diğer insanlar artık onunla ilgilensinler. Halifelik diye adlandırdıkları şeyi yüzde 100 bitireceğiz. (DEAŞ'ın elinden) Hepsini geri alacağız." açıklamasını yapmıştı.

DIŞİŞLERİ "BİLGİMİZ" YOK DEMİŞTİ
Konuyla ilgili ABD Dışişleri Bakanlığı "bilgimiz yok" değerlendirmesini yaparken, Savunma Bakanlığından ise kayda değer bir açıklamada bulunulmamıştı.

CENTCOM komutanı Votel, YPG'nin Afrin'e gitmesinin DEAŞ'a karşı yapılan kendi operasyonlarını etkilediğini iddia ederken YPG'yi de 'sahadaki ana ortağımız' olarak tanımladı. Votel, Suriye'deki ABD varlığıyla ilgili olarak da, "Halen DEAŞ'ın faaliyet gösterdiği alanlar var ve operasyonlara devam etmemiz gerekir" ifadelerini kullandı.

CENTCOM komutanı Votel, YPG'nin Afrin'e gitmesinin DEAŞ'a karşı yapılan kendi operasyonlarını çok etkilediğini belirtikren YPG'yi de 'sahadaki ana ortağımız' olarak tanımladı.

SURİYE'DEKİ ABD VARLIĞI
Votel, Suriye'deki ABD varlığıyla ilgili olarak da, "Halen DEAŞ'ın faaliyet gösterdiği alanlar var ve operasyonlara devam etmemiz gerekir" ifadelerini kullandı.

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN ABD'li generalden Trump'a ince ayar haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR7 YORUM
  • KARAKALEM 04 Nisan 2018 10:14 MADEM BAŞKAN ÜLKEYİ YÖNETEMİYOR NİYE BOŞUNA UĞRAŞIP BAŞKAN SEÇİYORSUNUZ. BAŞKANLAR, BAŞBAKANLAR, CUMHURBAŞKANLARI ÜLKEYİ YÖNETMEK İÇİN SEÇİLİR, "mem" DENİLEN YORUMCU SAÇMALAMIŞ.

    CEVAP YAZ 1 1

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro