BIST 1.542
DOLAR 7,54
EURO 8,98
ALTIN 413,21
HABER /  DÜNYA

Yunan ordusundan acil satılık F 16! Ekonomi dipte!

Yunanistan ekonomisinin girdiği darboğaz sonrasında çok sayıda F-16 savaş uçağının ve bazı askeri araçların tasarruf amacıyla satılacağı iddia edildi.

Abone ol

YUNANİSTAN Savunma Bakanlığı’nın, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik zorluklar sebebiyle çok sayıda askeri teçhizat ve önemli savunma silahlarını-araçlarını satışa çıkarması gündeme geldi.

Tasarruf kapsamında, Yunan ordusuna ait 20 adet F-16 savaş uçağı, 1 adet ‘S’ tipi firtkateyn ve 200 adet MBP-1 hafif tankın tasarruf amacıyla satılması düşünülüyor.

İŞTE SATILACAK ASKERİ ARAÇLARIN LİSTESİ

Hürriyet'in “Demokratia” gazetesinden kaynak verdiği haberine göre, tasarruf içi satılacak askeri araçların satış listesinin başında, 1980’li yıllarda satın alınan (40 adet) ve halen envanterde 32 adet olarak gösterilen F-16C blok30 tipi savaş uçaklarından yaklaşık 20’sinin bulunduğunu yazdı. Hatta bu uçaklara Bulgaristan’ın talip çıktığını ileri sürdü. Gazete, opearasyonel durumda olmayan “Bubulina” adlı “S” tipi fırkateynin yanısıra, Rus yapısı 200 adet BMP-1 tipi hafi tankın da satış listesine konacağını kaydederek, bu tanklar ile Mısır’ın ilgilendiğini belirtti.

yunan-ordusundan-satilik-f16.jpg

300 MİLYON EURO TASARRUF YÜKÜMLÜLÜĞÜ

Yunan Hükümeti, kreditörler ile 3. kurtarma anlaşması için vardığı mutabakat çerçevesinde, savunma harcamalarında 2015 için 100 milyon, 2016 için de 200 milyon Euro’luk (toplam 300 milyon Euro) tasarruf yükümlülüğü altına girmişti.

ÇAKALOTOS SAVUNMA SİLAHLARINDAN TASARRUF EDİLECEĞİNİ AÇIKLAMIŞTI

Maliye Bakanı Efklidis Çakalotos da, silahlı kuvvetlerdeki personel sayısının azaltılmayacağını ya da maaşlarda da indirime gidilmeyeceğini, buna karşı 2015’deki 100 milyon Euro’nun bütçe fazlalığından, 2016’daki 200 milyon Euro’nun ise “savunma malzemesi satışından” karşılanacağını açıklamıştı.

ÖNCEKİ HABERLER
'YPG'ye saldırılar IŞİD'e moral veriyor'
Erdoğan hemen geri adım atmalı!
MİT'ten 6 il için canlı bomba uyarısı
Telefonlarda porno tehlikesine dikkat!
SMS bitti yeni taktik sesli taciz!
DGS 2015 soruları ve DGS sonuçları ne zaman açıklanacak?
Emre Ermiş kimdir? İkbal Gürpınar'ın eşi şok etti
Davutoğlu'ndan MHP hamlesi Heyet gönderiyor
İhsan Özkes'ten CHP hakkında bomba rezidans itirafı
İkbal Gürpınar korunma istedi eşim beni dövüyor!
Yorumlar 12 yorum