BIST 1.124
DOLAR 7,66
EURO 8,91
ALTIN 458,49
GÜNCEL

Yunan Bakan Türk savaş uçağının sesini duyunca böyle panikledi

Yenilenen İzmir Başkonsolosluğu binasının açılış törenine katılan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias, gösteri uçuşu yapan jetlerin seslerini duyunca kısa süreli panik yaşadı. Kocias'ın F-16'ları elleriyle göstermesi üzerine Çavuşoğlu, 'Bizi hedef almıyorlar endişelenmeyin' dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve Yunanistan Dışişleri Bakanı NikosKocias, Yunanistan'ın yenilenen İzmir Başkonsolosluğu binasının açılış törenine katıldı. Açılış kurdelesini birlikte kesen iki bakan, tören sonrası binadan çıkarak Kordon'da yürüyüş yaptı, vatandaşlarla sohbet etti, çocukları sevdi. Çavuşoğlu, törende yaptığı konuşmada, konuk bakanı İzmir'de ağırlamaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.

JET SESİNİ DUYAN YUNAN BAKAN, PANİKLEDİ: Renkli görüntülerin ortaya çıktığı açılış töreninde konuşan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Yunanistan'ı hedef alan darbecilerin ülkemizde barınmasına izin vermezdik" dedi. Yunan mevkidaşı Kocias ise darbe girişimine karşı Türkiye'nin yanında yer aldıklarını savundu. Tören sırasında gösteri uçuşu yapan jetlerin seslerini duyan konuk bakan gökyüzünü işaret etti, Çavuşoğlu ise gülümseyerek endişelenecek bir durum olmadığını söyledi.

"BAZEN FIRTINALI GÜNLER YAŞIYORUZ AMA..."Türkiye ve Yunanistan'ın coğrafyanın ve tarihin adeta kenetlediği ikiülke olarak iki büyük medeniyeti temsil ettiğine dikkati çeken Çavuşoğlu, şöyle konuştu: "Bu iki büyük medeniyetin izlerini ve zenginliklerini birliktetaşıyoruz. Niko'nun her zaman söylediği gibi, Allah bizi komşu yaptı. Her ikiülkede de sayısız kültürel miraslarımız var. Gelirken bilgilere baktım,dillerimizde ortak 5 bin kelime var. Tüm bunlar halklarımızı birbirineyakınlaştırıyor. Biz Yunanistan ile ilişkilerimizde iş birliği ve diyaloğu temelyapı taşı olarak görüyoruz. Niko'nun da söylediği gibi anlaşamadığımız konularvar. Hatta bazen fırtınalı günler yaşıyoruz ya da durumlarla karşı karşıyakalıyoruz. Ama sonuçta sağduyunun hakim olmasının sebebi de iki tarafta da buişbirliği ve diyaloğu temel taşı olarak görmek yatıyor."

ERDOĞAN'IN ZİYARETİNİ HATIRLATTI: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen yıl aralık ayındaYunanistan'ı ziyaret etmesinin ilişkilerde yeni bir dönüm noktası olduğunu, buziyaretin 65 yıl sonra devlet başkanı düzeyinde yapılan ilk ziyaret olduğunuvurgulayan Çavuşoğlu, Yunanistan ile ilişkileri Yüksek Düzeyli Stratejikİşbirliği Konseyi seviyesine çıkarttıklarını anlattı.

BİR SONRAKİ TOPLANTI SELANİK'TE: Bu kapsamda son toplantının da İzmir'de gerçekleştiğini anımsatanBakan Çavuşoğlu, sonraki toplantının ise Atatürk'ün doğum yeri olan Selanik'tegerçekleştirilmesinin planlandığını aktardı.

Sitene Ekle
Yorumlar