BIST 1.325
DOLAR 7,86
EURO 9,51
ALTIN 462,60
HABER /  GÜNCEL

YSK Seçmen sorgulama kütükte adı olmayan ne yapacak?

YSK seçmen sorgulama işlemi online olarak ysk.gov.tr sitesi üzerinden yarın hizmete açılıyor. 24 Haziran 2018 seçimlerinde oy verebilmek için seçmen kaydı sorgulama işlemini yapmanız gerekiyor. Seçmen kaydınız yoksa nüfus müdürlüğüne gerekli belgelerle başvurup kayıt olmalısınız. Seçmen sorgulama YSK sitesinde saat 08.00 itibariyle hizmette olacak.

Abone ol

24 Haziran 2018 cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerinde oy vermek için YSK sitesinden seçmen sorgulama yapmanız ve kaydınız olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Seçmen sorgulama işlemi ysk.gov.tr sitesinde 2 Mayıs 2018 tarihinde saat 08.00'de açılıp 12 Mayıs 2018 tarihinde kapanacak. Bu tarihler arasında YSK sitesine girip TC numaranızla seçmen kaydınızı sorgulamanız gerekiyor.

İnternet üzerinden seçmen kaydınızı öğrenebileceğiniz gibi muhtarlıklardaki askılardan da isminizi kontrol edebilirsiniz. Peki seçmen kaydı sorgulamasında isminiz çıkmazsa ne yapacaksınız? Seçmen kaydı nerede nasıl yaptırılıyor?

SEÇMEN SORGULAMA : Önce online olarak internetten seçmen kaydı sorgulamayı nasıl yapacaksınız onun bilgisini verelim. Bunun için öncelikle ysk.gov.tr sitesine girip yurt içi seçmen sorgulama kısmına tıklayacaksınız. Önünüze aşağıdaki gibi bir sorgulama ekranı gelecek. Önce nüfusa kayıtlı olduğunuz ili ve TC numaranızı yazın. Resim sorgulama bölümündeki şifreyi ekrana girmeyi unutmayın ve ardından sorgulama tuşuna basın. Bunu yaptığınızda önünüze seçmen kaydınıza ilişkin bilgileriniz gelecek.

ysk seçmen sorgulama nasıl yapılıyor

İnternet üzerinden seçmen sorgulama işlemi yapamayanlar kayıtları olup olmadığını muhtarlıklarda askıya çıkan listelenden de öğrenebiliyorlar.

SEÇMEN KÜTÜĞÜNDE ADIM YOK NE YAPACAĞIM? : Seçmen sorgulama sonunda listede adınız yoksa neler yapacaksınız nasıl kayıt olacaksınız? YSK sitesinde bu konuda şu bilgiler veriliyor. Seçmen niteliğine sahip ve yerleşim yeri yurt içi olmasına rağmen,
- Yurt içi seçmen kütüğünde ismi bulunmayanlar,
- Kayıtlarında düzeltme yapmak isteyenler veya
- Yerleşim yeri değişikliği yapmak isteyen Türk vatandaşlarının;

Şahsen başvuru yoluyla nüfus müdürlüğüne başvuracak ve adres kayıt sistemine dahil olacaklar, ardından da ligili ilçe seçim kurulu başkanlığını başvurup kayıtlarını yaptıracaklar. 2 Mayıs - 12 Mayıs 2018 tarihleri arasında Askıya çıkarılan muhtarlık bölgesi askı listelerinde kayıtlı olan seçmenlerden; a) Kayıtlarında yanlışlık veya eksiklik yahut nüfus olay bilgisi değişikliği bulunan, b) Askı süresi içinde yerleşim yeri adresini değiştiren ve seçmen niteliğine sahip olduğu halde muhtarlık bölgesi askı listelerinde ismi bulunmayan Türk vatandaşları, bizzat veya 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun 50. maddesinde sayılanlar, ilgili nüfus müdürlüğüne adres beyan formu ile birlikte elektrik, su, telefon, doğalgaz abonelik sözleşmesi veya faturası, noterden tasdikli kira sözleşmesi gibi belgelerden birisi ile başvururlar ve nüfus müdürlüğünce tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı adres beyan formunun bir örneği ve eklerini ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim ederler. Nüfus Hizmetleri Kanunu'nun 50. maddesinin üçüncü fıkrası gereği özel vekâletname ile başvuranlar sadece vekâlet veren adına adres beyanında bulunabileceklerdir.

c) Öğrenci olup, seçmen niteliğini taşıyan ve öğrenim gördükleri yerleşim birimlerinde oylarını kullanmak isteyen öğrenciler (askeri öğrenciler hariç), öğrenim gördükleri okuldan, o okulun öğrencisi olduklarına ve yurt müdürlüklerinden, yurtta kaldıklarına ilişkin alacakları belgeler ile kaldıkları yurtların bağlı bulunduğu ilgili nüfus müdürlüklerine bizzat başvururlar ve tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı adres beyan formunun bir örneği ve eklerini ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim ederler.

*Nüfus müdürlüklerince diğer adres (ikinci adres) beyanı alınarak yapılan tesciller kayıt için yeterli değildir. Diğer adresinde oy kullanmak isteyen seçmenlerin, nüfus müdürlüklerine başvurmak suretiyle, diğer adreslerini yerleşim yeri adresi olarak tescil ettirmeleri gerekir.

24 HAZİRAN 2018 ERKEN SEÇİMİ YSK TAKVİMİ : Seçmen kütüğü askı süresi : 2 Mayıs 2018 (Saat:8:00) – 12 Mayıs 2018 (Saat:17:00)
*Cumhurbaşkanı adayları 4 Mayıs 2018 - 9 Mayıs 2018 tarihleri arasında olacak.
*İttifak yapacak partiler ise en geç 6 Mayıs 2018 günü mesai saati bitimine kadar YSK'ya başvurmak zorunda...
*Milletvekili aday listelerinin teslimi için son tarih 21 Mayıs...
*Yurt dışı oy verme işlemi
7-19 Haziran tarihleri arasında olacak.
Yurt içi oy verme günü: 24 Haziran 2018

YSK seçim takvimi 2018 tam listesi için tıklayın

ÖNCEKİ HABERLER
Bu araçtan burnu bile kanamadan çıktı
Ege'de bir deprem daha! Bu kez orası sallandı
Bitcoin yine düşüşe geçti
Emekliye bayram ikramiyesi 2018 ilk ödeme ne zaman-kaç para?
18 Mayıs yarım gün mü 19 Mayıs kaç gün tatil?
Telefondan mesajla nasıl HES kodu alınır paralı mı?
Yorumlar