HABER /  GÜNCEL

YKS Fen bilimleri soru cevapları TYT Fen bilimleri soru yorumları nasıldı?

Üniversiteye giriş için anahtar niteliğinde olan YKS sınavı birinci oturumu TYT 2018 bugün yapıldı. Binlerce öğrenci ÖSYM tarafından gerçekleştirilen YKS-Temel Yetenek Testi sınavı girdi ve 120 soruya cevap verdi. Peki YKS Fen bilimleri soru cevapları nasıldı, YKS 20 Fen bilimleri soru cevapları ÖSYM ile aynı anda haberimizde olacak.

YKS Fen bilimleri soru cevapları nasıldı, YKS Fen bilimleri cevapları ÖSYM ile aynı anda haberimizde olacak. Binlerce öğrencinin girdiği YKS sınavı birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Sınavı sona erdi. Adaylara 20 Fen bilimleri sorusu soruldu. Peki YKS Fen bilimleri soru cevapları nasıl, YKSFen bilimleri soru yorumları ve cevap anahtarı haberimizde olacak. TYT Fen bilimleri sorularından öğrencilerin en az 0,5 ham puan almış olmaları gerekiyor. 

TYT'ye başvuru yapan 2 milyon 381 bin 784 aday 7 bin 884 binadaki 129 bin 291 salonda, AYT'ye başvuran 2 milyon 19 bin 853 aday 6 bin 746 binadaki 108 bin 470 salonda, YDT'ye başvuran 131 bin 453 aday ise 779 binadaki 6 bin 418 salonda sınava alınacak.

YKS PUAN HESAPLAMASI NASIL YAPILACAK: Her adayın, testlere verdiği doğru ve yanlış cevapların sayısı belirlenir, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan (adayın net sayısı) bulunur.

TYT PUAN HESAPLAMA NASIL OLACAK: TYT puanının hesaplanabilmesi için adayların Temel Matematik Testi veya Türkçe Testinde en az 0,5 ham puan almış olmaları gerekmektedir. AYT ve YDT’de ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için adayların ilgili testlerin en az birinden, en az 0,5 ham puan almış olmaları gerekmektedir.

TYT’den en az 150 puan almak koşuluyla, bir lisans programını tercih edebilmek için programın puan türünde en az 180 puan almış olmak gerekmektedir. TYT puanının, YKS puan türlerinin (SAY, SÖZ, EA, DİL) hesaplanmasındaki katkısı % 40’dır.

Ortaöğretim Başarı Puanının (OBP) katkı oranında ve hesaplanma şeklinde bir değişiklik yoktur. Ortaöğretimde alınan 100 üzerinden diploma notu 5 ile çarpılarak Ortaöğretim Başarı Puanına (OBP) dönüştürülür. Böylece 50 olan en düşük diploma notu için OBP 250, 100 olan en yüksek diploma notu için de OBP 500 olacaktır.

Diploma notu bildirilmeyen adayların diploma notu ile 50’nin altında olan adayların diploma notları, 50 olarak değerlendirmeye alınır. OBP 0,12 katsayısı ile çarpılarak sınav puanlarına eklenip yerleştirme puanları hesaplanacaktır.

YKS KAÇ OTURUMDA GERÇEKLEŞTİRİLECEK?

- YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT): YKS’nin 1. Oturumu olan Temel Yeterlilik Testi *(TYT) tüm adaylar için zorunludur.

(30 Haziran 2018 Cumartesi - 135 dakika)

- YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT): İsteğe bağlıdır.

(1 Temmuz 2018 Pazar - 180 dakika)

- YKS 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT): İsteğe bağlıdır. 

(1 Temmuz 2018 Pazar - 120 dakika)

ÖNCEKİ HABERLER
Prof.Dr. Fuat Sezgin hayatını kaybetti
Satılan etlerde 'süperbakteri' uyarısı!
YKS Sosyal Bilimler soru cevapları TYT Sosyal Bilimler soru yorumları nasıldı?
YKS Matematik soru cevapları TYT Matematik soru yorumları nasıldı?
Komadaki kadınla cinsel ilişkiye girdi! Korkunç olay
Af haberleri son gelişmeler 28 Ocak yeni af haberleri
Yorumlar