BIST 10.390
DOLAR 32,33
EURO 35,05
ALTIN 2.399,62
HABER /  DÜNYA

Yer yerinden oynuyor! İran 25 kişinin öldüğü saldırı için kimi suçladı?

Askeri törende 25 kişinin öldüğü veya onlarca insanın yaralandığı saldırının ardından İran, sabah 4 ülkenin büyükelçilerini acil Dışişleri Bakanlığı'na çağırırken, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, saldırının sorumlusu olarak Washington'ı gösterip, ABD'nin kaos çıkarmak istediğini ancak başarılı olamayacağını söyledi.

Abone ol

İRAN'ın güneybatısındaki Ahvaz'da bir askeri geçit törenine düzenlenen silahlı saldırının yankıları sürüyor. En az 25 kişinin öldüğü, 50'den fazla insanın da yaralandığı saldırının ardından Tahran yönetimi ABD'yi hedef alan yeni bir açıklama yaptı.

ABD KAOS ÇIKARMAK İSTİYOR AMA BAŞARAMAYACAK... Devlet Başkanı Hasan Ruhani, Washington yönetiminin İran'da kaos çıkarmak istediğini ancak başarılı olamayacağını söyledi. Ruhani, ABD'nin desteğini alan Suudi Arabistan ve müttefiklerinin İran'daki saldırının arkasındaki güçler olduğunu da sözlerine ekledi.

İÇİMİZDEKİ TERÖRÜ FİNANSE EDİYORLAR... İran liderine göre, Suudi Arabistan ve diğer Körfez ülkeleri İran sınırları içerisindeki 'terör' organizasyonlarını finanse ediyor. İran ve ezeli düşmanı Suudi Arabistan, halihazırda iç savaş ülkesi Yemen'de karşı karşıya. Suudi Arabistan'ın başını çektiği koalisyon İran destekli Husileri bombardımana tutuyor. Taraflar, daha önce iç savaş ülkesi Suriye'de de kozlarını paylaştı.

Kanlı saldırı sonrası flaş duyuru! 'Ölümcül ve unutulmaz bir intikam'

 4 BÜYÜKELÇİ ACİL ÇAĞIRILDI... İran, Birleşik Arap Emirlikleri maslahatgüzarını Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı. Resmi televizyonun haberine göre, maslahatgüzar Ahvaz'daki saldırının ardından yaptığı yorum nedeniyle bakanlığa davet edildi.

ÖRGÜT ÜYELERİNE İKAMET İZNİ... İran ayrıca bugün Hollanda ve Danimarka büyükelçileri ile İngiltere'nin Tahran Büyükelçi vekilini Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı. Resmi açıklamada, Hollanda ve Danimarka'nın Ahvaz saldırısını gerçekleştiren örgüt üyelerine ikamet izni verdiği belirtildi. El Ahvaziye adlı örgütün Londra'da yayın yapan bir televizyon kanalında saldırının sorumluluğunu üstlenmesi, İngiltere'ye karşı tepkiye yol açtı.

Tahran yönetimi, Hollanda, Danimarka ve İngiltere'ye İran'ın şiddetli protestosunu iletti. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, "Bu terörist grubun üyelerinin Avrupa topraklarında suç işlemedikleri sürece AB terör listesine dahil  edilmemeleri kabul edilemez" dedi.