BIST 1.330
DOLAR 7,84
EURO 9,52
ALTIN 464,27
HABER /  DÜNYA

Yeni Zelanda Başbakanı Ardern, başörtüsü takmıştı! İşte nedeni

Yeni Zelanda'daki terör saldırısının ardından Başbakan Jacinda Ardern, Müslüman kadınların kendilerini güvende hissetmediklerini, bunun için başörtüsü taktığını söyledi.

Abone ol

Avustralya kanalına konuşan Ardern, onlara destek verdiğini ifade ederek "İnsanların şu an böyle hissetmemeleri beni ciddi strese sokuyor ve benim işim bu güvende olma hissini geri getirmek" açıklaması yaptı.

"Zelanda sizinle yasta. Hepimiz biriz"

İnsanlara güven duygusu vermenin, görev tanımı arasında olduğunu belirten Ardern, tüm dünya liderlerine seslenerek, Müslümanlara destek olma çağrısında bulundu.

Ardern, saldırının 7'nci gününde anma törenine başörtüyle katılmış ve konuşmasına hadisle başlayarak, "Peygamber Muhammed dedi ki 'karşılıklı şefkat, merhamet ve sempatileri ile inananlar tek bir beden gibidir. Vücudun herhangi bir kısmı acı çekerse, tüm vücut acı hisseder.' Yeni Zelanda sizinle yasta. Hepimiz biriz." ifadelerini kullanmıştı.

Başörtüsü dayanışmanın sembolü haline gelmişti

Ardern'in ardından ülkedeki kadınlar, sosyal medya üzerinden İslamofobiyle mücadele kampanyası başlatmış, başörtüsü dayanışmanın sembolü haline gelmişti. Ülke genelindeki anma törenlerine katılan çoğu kadın, Müslüman kadınlara destek olmak amacıyla başörtüsü taktı.

#headscarfforharmony

Bazı televizyon sunucuları ekrana başörtüsü ile çıkarken, sosyal medyada #headscarfforharmony etiketiyle başörtüsü takan kadınlar fotoğraflarını ve mesajlarını paylaştı.

Ölüm tehditleri alıyor

Öte yandan New Zealand Herald gazetesinde yer alan habere göre, Başbakan Jacinda Ardern'in sosyal medya üzerinden ölüm tehditleri aldığı ortaya çıktı.

"Sırada sen varsın"

Ardern'e bir Twitter hesabından gönderilen silah fotoğrafının da yer aldığı mesajda, "Sırada sen varsın" ifadesinin yer aldığı belirtildi. Polis yetkilileri hesabın dondurulduğunu, tehditlerle ilgili gerekli incelemelerin başlatıldığını söyledi.

ÖNCEKİ HABERLER
Çamlıca Kulesi son durum 4. büyük parça monte edildi
Kadir Gecesi ne zaman 2019 hangi güne denk geliyor?
Abdülkadir Ömür için dudak uçuklatan teklif
Şehir Tiyatroları'nda oyunlar bugün ücretsiz
Türk Telekom 'yerel seçimlere' hazır
Engelliler günü resimli mesajları 3 Aralık engelliler günü sözleri
Yorumlar 1 yorum