HABER /  GÜNCEL

Yeni Şafak yazarı Erdoğan'ın çalışma odasından bildirdi!

Yeni Şafak yazarı Hilal Kaplan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çalışma odasında geçirdiği 1,5 saatten edindiği izlenimleri yazdı.

İNTERNETHABER.COM
Geçtiğimiz gün TRT ekranlarında Cumhurbaşkanlığı Saray'ında gerçekleşen özel yayında Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sorular yönelten isimlerden olan Yeni Şafak yazarı Hilal Kaplan, Erdoğan'ın çalışma odasından çarpıcı izlenmiler paylaştı.

Program bittikten sonra "Cumhurbaşkanı Erdoğan, program bitiminde bizleri dinlenme ofisine davet ederek, 1,5 saat daha ağırladı." diyen Hilal Kaplan Erdoğan'ın çalışma odasında yaşadıklarını yazdı. Erdoğan'ın telekulak tedbirlerinden odasındaki kitaplara, çalışma saatlerinden danışmanları ile ilişkisine dek bir çok noktayı köşesine taşıyan Kaplan AK Saray'a da ilginç övgüler dizdi.

İşte Kaplan'ın Erdoğan'ın çalışma odasına dair izlenimleri:

ERDOĞAN'DAN TELEKULAK TEDBİRİ! SADECE DANIŞMANLAR

Danışmanlarının dediğine göre Cumhurbaşkanı, çalışma odasının devamında yer alan ve boydan boya kütüphanelerin yer aldığı dinlenme ofisine danışmanları dışında pek kimseyi almıyormuş. Daha iki sene öncesine kadar odasından dinleme böceklerinin çıktığı, tüm kriptolu telefonları dinlenmiş bir devlet başkanının bu hassasiyeti pek de şaşırtıcı gelmedi doğrusu.

1821 YILINDAN KALAN HAT ESERİNDEKİ MESAJ

Odaya yürürken duvarda asılı, çiçek motifleriyle müzehhep, zarif bir hat dikkati çekiyor. Türk hat sanatının zirve isimlerinden Mahmud Celalleddin’in eseri olduğunu öğrendiğim bu hatta “Allah’ın yardımı üzerine olsun” yazıyor. Hicrî 1237/ Milâdî 1821 yılına ait olan bu hat, külliye içerisinde yer alan, Türk sanat tarihinin baş tacı yâdigârlarından sadece birisi.

SARAY'DAN KÜLLİYE'YE

İkram edilen sahlepler eşliğinde sohbet edilirken, neden ‹külliye› isminin tercih edildiği konusu da açıldı. Saray ifadesi, daha çok monarşik yönetimleri andırdığından ve içerisinde kütüphaneden camiye pek çok başka yapıyı da barındıran bir yerleşke söz konusu olduğundan, bu tercih daha isabetli görünüyor gerçekten. Zira tek amaca matuf bir yapılanmadan değil, camisi ve tamamlandığında 7 gün, 24 saat aralıksız hizmet verecek Türkiye'nin tek kütüphanesi ile halk-devlet kaynaşmasını da simgeleyen bir yapılar topluluğundan bahsediyoruz. Yer yer modern dekorasyon ve Osmanlı izleri göze çarpsa da, daha çok sadelik ile görkemi, mütevazılık ile heybeti meczeden Selçuklu mimarisi esintileri kendisini hissettiriyor.

ZAYIF DEVLETTEN GÜÇLÜ DEVLETE

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki sadece üç binayı üstünkörü gezebilmiş olsam da, yapının oradaki varlığının bile Türkiye’nin 12 yılda kat ettiği mesafeyi temsil etmek açısından kıymeti büyük. Kurumsallaşmasını bile tamamlayamamış, Anasol-D hükümeti döneminde Başbakan’ın ve hükümet yetkililerinin merdiven altlarında basın toplantısı yaptığı zayıf bir yarı-devletten, güçlü ve bütüncül bir devlet yapısına geçişimizin sembollerinden birisi de işte bu külliye olacak.

ERDOĞAN'IN DANIŞMANLARI İLE DİYALOĞU

Cumhurbaşkanı’nın dinlenme ofisindeki sohbette dikkat çekici noktalardan birisi de hangi mesele olursa olsun, o konunun uzmanı olan müsteşarına danışmadan konuşmamasıydı. Bunu görünce, yıllardır basında “fikrini belirtmeye korkan danışmanlar – danışmanlarını bile dinlemeyen Erdoğan” ikiliğinde yazılan onca şeyin dedikodudan öte olmadığını daha net anlıyorsunuz. İlerleyen dakikalarda, Cumhurbaşkanlığı Özel Kâlem Müdürü Hasan Doğan, nazikçe sohbetimizi yarıda keserek, imzalanması gereken belgeler olduğunu hatırlatınca Cumhurbaşkanı müsaade isteyerek masasına geçiyor. Biz basın mensupları da fırsattan istifade odayı ve gece yarısı çalışan Cumhurbaşkanı'nı fotoğraflama yarışına giriyoruz.

RUTİN ÇALIŞMA SAATİ GECE YARISI

Saatler 00.30’u gösterdiğinde Külliye’den ayrılma vakti geliyor. Cumhurbaşkanı, ‘bugün eve erken gideceğim’ diye espri yapıyor ve imzaladığı kitabı “Küresel Barış Vizyonu”nu hediye ederek bizleri uğurluyor. Başdanışman Sefer Turan’ın söylediğine göre de rutin çalışma saatleri mutlaka gece yarısını buluyormuş.

ERDOĞAN'IN KÜTÜPHANESİNDEKİ KİTAPLAR NELER?

Bu arada Cumhurbaşkanı imza işlerine geçince kütüphanesini de inceleme imkânı buldum. Not edebildiğim kitap isimlerini de paylaşayım: Safahat-Mehmet Âkif Ersoy, Türkler Ansiklopedisi, Yalnızız-Peyami Safa, Savaş ve Barış-Tolstoy, Tefsir-Hayrettin Karaman, Osmanlıca-Türkçe Sözlük-Ferit Devellioğlu, Beyaz Gemi-Cengiz Aytmatov, TDK Büyük Türkçe Sözlük, Mesnevi...

Yorumlar 44 yorum