BIST 11.065
DOLAR 33,04
EURO 35,99
ALTIN 2.561,47
HABER /  GÜNCEL

YAŞ'ta büyük kaos yaşanıyor!

Yüksek Askeri Şura yarın toplanıyor. Toplantıya tutuklu muvazzaf komutanların durumu damgasını vuracak

Abone ol

1-4 Ağustos’ta toplanacak YAŞ(Yüksek Askeri Şura) için geri sayım başladı. Toplam general amiral sayısı 362 olan TSK’da, tutuklanan ya da haklarında yakalama kararı çıkarılan muvazzaf general-amiral sayısının 68 olması kriz yaratıyor.

Halen 2 orgeneral, 14 korgeneral/koramiral, 23 tümgeneral/tümamiral ve 29 tuğgeneral/tuğamiral tutuklu bulunuyor. YAŞ üyesi Org. Bilgin Balanlı ve Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı (EDOK) Org. Nusret Taşdeler’in tutuklu bulunması nedeniyle YAŞ bu yıl iki eksikle toplanacak. Ramazan hassasiyeti dolayısıyla bu yıl Genelkurmay Başkanlığı Sosyal Tesisleri’nde, öğle yemeği verilmeyecek. Ancak Cumhurbaşkanı Gül, Şura’nın 3. günü YAŞ üyelerine Çankaya Köşkü’nde iftar yemeği verecek.

Tutuklu 68 general ve amiralden 19’unun rütbe bekleme süresi bu yıl doluyor ve terfi bekliyorlar. 21 kişi ise 2010 ve 2011 yıllarındaki yaz şuralarında uzatma aldı ve onlar da terfi bekliyor. Böylece, şurada durumu görüşülecek general/amiral sayısı 40 olarak kendini gösteriyor. Geriye kalan 28 tutuklu general ve amiral ise terfi sırasında bulunmuyor. Bu terfi sırasında bekleyen 40 general/amiralin TSK Personel Kanunu’na göre tutuklu oldukları için terfileri mümkün olmuyor. TSK’de “tutuklananlar” veya “açığa alınanlar” terfi şansını yasal olarak yitiriyor. Ankara kulislerinde “kadro sıkışıklığı” nedeniyle 2010 ve 2011 yılından temditli tutuklu komutanların emekliye sevkedilecekleri konuşuluyor. Bu komutanlar, tekrar temdit (uzatma) almayıp, emekliye sevkedilirse tutuklu muvazzafların bulunduğu Hasdal Askeri Cezaevi’nden, emekli tutuklu askerlerin de bulunduğu Silivri Cezaevi’ne nakledilecek. Ayrıca tutuklu bulundukları için maaşlarının 3’te 2’sini alan bu komutanlar, emekli olduktan sonra emekli maaşlarının tamamını alabilecek.