YAZARLAR

Yarışma Olmayan Yarışma

Elbet umudumuzu yitirmiyoruz ama hani bir rezillik, bir kötülük, bir utanmazlık hissettiğiniz bir ülke olma yolunda hızla ilerliyoruz. İnsanlar artık kolaycılığa iyice alıştı. Öyle alıştılar ki her şey bir düzen içinde yürüyor.

Mustafa Sadık İNCEDEMİRsadiki@internethaber.com

Elbet umudumuzu yitirmiyoruz ama hani bir rezillik, bir kötülük,bir utanmazlık hissettiğiniz bir ülke olma yolunda hızlailerliyoruz.

İnsanlar artık kolaycılığa iyice alıştı.

Öyle alıştılar ki her şey bir düzen içinde yürüyor.

Ama o düzen ahlaklı değil, adil değil ve ne yazık ki o düzen;böylesi bir düzensizliğin kıblesi…

Alın size rahatsızlık veren bir örnek; geçenlerde yarı final vefinalini bizzat izlemiş olduğum ülkemizin köklü, itibarlı birkurumunun düzenlediği Türk Sanat Müziği Amatör Ses Yarışması’ndansonra yukarıda yazdığım şeyler aklımdan geçmişti ama yazmak ancakbugüne nasip oldu.

Birbirinden değerli olduğuna inandığım seslere sahip amatöryarışmacıların heyecanla yarıştıkları yarışma sonrası; yarı finalikazanan beş yarışmacıdan ikisinin; yarışma jürileri ve yarışmayısunan kişi ile fazla samimi sohbetleri dikkatimi çekmiş ve finaldebu ikisini izlemeye özellikle karar vermiştim.

Daha o anda gözlemlediğim samimiyetin sonucu olarak bu ikiyarışmacının finalde de dereceye gireceğini kendi kendimefısıldamıştım.

Ama geç de olsa hakkın, adaletin ve sanatın finalde kazanacağınaolan inancımdan dolayı, yani yanılmak için finalde de aynı salondadinleyiciler arasındaydım.

Üyeleri değişmiş olan yarışmanın sunucusu aynı sunucu, jüribaşkanı da aynı kişiydi ama sonuç hakkındayanılmamıştım.

Ne yazık ki yanılmamıştım.

Daha yarışma sırasında şarkıya başlamadan jüri üyelerindenbirisine göz kırparak şarkıya başlayan yarışmacı; yarı finalsonrası kendime fısıldadığım sözlerimi tekrarlamama nedenolmuştu.

Ortada sanki bir düzen vardı.

Düzensizliğin kıblesi olan bir düzen…

Ahlaksız bir düzen…

O anda inandım ki sesleri ile emekçi olanların haklarınınyendiği ya da haklarının tam anlamı ile verilmediği bir yarışmaizliyordum.  

Kanımca ödüle layık görülecek üç sesin ikisi sanki öncedenbelliydi.

Diğer yarışmacılar ise farkında olmadan sadece boşta kalanüçüncü kişi olmak için yarışıyorlardı.

Yanılmak istiyordum.

Ama yanılmadım.

Ne yazık ki yanılmadım.

 

Yarı final sonrası dikkatimi çeken yarışmacılar finalde birincive üçüncü olmuşlardı.

İkinci olanın ise; şarkısını okuduğu anda yarışma sunucusununkuliste yaptığı konuşmaların ve kahkahalarının salona verilmesininkarşılığı ikinci olduğunu söyleyenler de az değildi.

Benim gözümde hakkı ile ilk üçe girmişti ama yarışma sunucusudikkatsizliği ile dinleyiciler nezdinde sonucu kirletmişti.

Kötüydü yani.

Yakışmamıştı…

Ki zaten aksak usulüyle okunan esere sofyan usulüyle eşlik edenbir jüri üyesinin seçimleri ne kadar adil ve doğru olabilirdiki?

Benim ki de beklenti işte.

Adalete ve hakka inancın sonucu beklenti…

Yorumlar