HABER /  GÜNCEL

Yargıtay son noktayı koydu kalp krizi iş kazası mı?

İş yerinde geçirilen kalp krizinin iş kazası sayılıp sayılmadığı ile ilgili tartışmaya son noktayı Yargıtay koydu.

Yargıtay son noktayı koydu kalp krizi iş kazası mı?

Konak Kardiyoloji Tıp Merkezi Halkla İlişkiler Müdürü Cansu Baştak, kalp krizinin Yargıtay tarafından alınan emsal karar ile artık iş kazası sayıldığını, bu konuya ilişkin en büyük görevin işverenlere düştüğünü dile getirdi.

Baştak, "Ankara’da bir iş yerinde sigortalı işçi olarak çalışan Y. Ş. atölyede çalışırken bayılarak yere düştü. Kalp krizi geçirdiği anlaşılan işçi, ambulansla hastaneye kaldırılırken yolda hayatını kaybetti. Yargıtay Genel Kurulu bunu iş kazası olarak değerlendirdi" dedi. İşverenin iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin büyük önem taşıdığını söyleyen Baştak, "Kusur oranı belirlenirken SGK işverenin iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerine bakar. Bu konuda işverenler aldıkları ve almadıkları tedbirlerden sorumludur. İşverenin gerekli kalp ve sağlık muayenelerini yaptırmış olması halinde işveren kusurlu olmayacaktır" dedi.

Olayın iş kazası olarak kabul edildikten sonra kusur tespiti çok iyi yapılması gerektiğini de vurgulayan Baştak, "İşverenin kusurlu bulunması halinde hem işveren tazminat ödeyebilir hem de SGK geride kalanlara ödediği aylıkların bir kısmını işverenin kusuru oranında işverenden geri isteyebilir. Bu durumda en büyük sorumluluk işverene düşmektedir. Çalışanlarının sağlık kontrollerini belirle aralıklarla mutlaka yaptırmalı, hem çalışanını hem de kendilerini güvence altına almalı" dedi.

Yorumlar 2 yorum