HABER /  2018 GENEL SEÇİMLERİ

Yalova seçim sonucu kim önde Muharrem İnce oy oranı kaç oldu?

YALOVA seçim sonucu kim önde, 2018 Yalova seçim sonuçları Muharrem İnce yüzde kaç oy aldı? Muharrem İnce'nin memleketi olan Yalova'da açılan sandık oranı yüzde kaç? Türkiye genelinde sandık sayımları devam ederken gözler kritik illerden biri ola Yalova'ya çevrildi. Yalova'da son seçim sonuçlarına göre AK Parti yüzde 45.42 CHP ise yüzde 26.95

Abone ol

YALOVA seçim sonuçları, 2018 Yalova seçim sonuçları son oy durumu nasıl? AK Parti ve CHP son oy oranı nasıl oldu? Muharrem İnce'nin memleketi olan Yalova'da açılan sandıklara göre AK Parti yüzde 45.2 önde CHP ise yüzde 26.95. 


ANADOLU AJANSI'nın geçtiği seçim sonuçlarını anlık olarak aşağıdaki görsele tıklayarak canlı takip edebilirsiniz!

CUMHURBAŞKANLARI ADAYLARI : 2018 yılı Cumhurbaşkanı seçiminde 6 aday yarıştı. AK Parti ve MHP'nin kurduğu "Cumhur İttifakı" Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı, CHP Muharrem İnce'yi, HDP ise Selahattin Demirtaş'ı cumhurbaşkanı adayı olarak göstermişti.İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek de cumhurbaşkanı olabilmek için yarıştı.

Cumhurbaşkanı seçimi birinci tur : Cumhurbaşkanı seçiminin ilk turuna 6 aday katıldı. Birinci turda geçerli oyların salt çoğunluğunu alan (yüzde 50'nin üstü)  cumhurbaşkanı seçilmiş oluyor. 

 İkinci oylamaya ilişkin seçim takvimi : İlk oylamada geçerli oyların salt çoğunluğu sağlanamadığı takdirde 8 Temmuz 2018 pazar günü ikinci tur oylama yapılacak. Bu seçime en çok oy alan 2 aday katılacak. Adaylardan hangisi en çok oyu alırsa o cumhurbaşkanı olacak. İkinci oylamaya ilişkin seçim takvimi ise şöyle işleyecek:

- 25 Haziran: İkinci oylamaya katılmaya hak kazanan adaylardan birinin herhangi bir nedenle seçime katılmaması halinde aday ikamesinin son günü (Saat 17.00). İkinci oylama propaganda döneminin başlangıcı.

- 26 Haziran: İlçe seçim kurulu kararları ile birleştirme tutanaklarına karşı il seçim kuruluna yapılacak itirazın son günü (Saat 17.00). İlçe seçim kurulu kararlarına karşı yapılan itirazlar il seçim kurullarınca en geç 23.59'a kadar karara bağlanacak.

- 28 Haziran: İl seçim kurulu kararlarına ve il birleştirme tutanaklarına karşı yapılan itiraz YSK'ce karara bağlanacak. 29 Haziran: YSK kesin seçim sonuçlarını ilan edecek. 30 Haziran: Gümrük kapılarında ve yurt dışında oy verme işlemine başlanacak.

- 4 Temmuz: Yurt dışında oy verme işlemi sona erecek. 7 Temmuz: Seçim propaganda dönemi saat 18.00'de sona erecek. 8 Temmuz: Oy verme günü. Seçim yasakları saat 24.00'te sona erecek. 9 Temmuz: Cumhurbaşkanı seçimi geçici sonuçları ilan edilecek. 12 Temmuz: YSK kesin seçim sonuçlarını ilan edecek.

ÖNCEKİ HABERLER
AK Parti Mersin Milletvekilleri 2018 - 27. dönem AKP isim listesi
HDP'nin en fazla oy aldığı iller ve oy oranları
CHP Isparta Milletvekilleri 2018 - 27. dönem Isparta listesi
Ankara'da seçim sonuçları ne oldu? İşte ilk sonuçlar...
AK Parti Isparta Milletvekilleri 2018 - 27. dönem AKP isim listesi
5 Haziran 18 yaş altı sokağa çıkma izni saat kaçta başlıyor kaçta bitiyor?
Yorumlar