BIST 116.869
DOLAR 6,86
EURO 7,72
ALTIN 388,97
HABER /  GÜNCEL

Veli Saçılık kimdir Meclis'e girdi mi 27. dönem milletvekili isimleri

Veli Saçılık kimdir, aslen nereli, Meclis'e girdi mi ve Veli Saçılık milletvekili oldu mu? Türkiye 24 Haziran'da rekor bir katılımla sandık başına gitti ve seçimini yaptı. Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin birlikte yapıldığı 24 Haziran seçimlerini AK Parti ve Erdoğan açık ara önde aldı. Peki çok konuşulan fakat Meclis'e giremeyen isimler kimler oldu?

Abone ol

Veli Saçılık kimdir, aslen nereli ve Veli Saçılık Meclis'e girdi mi milletvekili oldu mu soruları çok konuşulanlar arasına girdi. Türkiye yüzde 90 bir katılımla 24 Haziran'da sandık başına gitti. İttifak sistemi ile ilk kez girilen seçimde birçok tanınan sima milletvekili olurken, birçok tanınan kişi de Meclis dışında kaldı.

24 Haziran seçimlerinin en çok merak edilen isimlerinden biri olan HDP Ankara 3. Bölge 1. Sıra adayı Veli Saçılık Meclis giremedi. 

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin birlikte yapıldığı 24 Haziran seçimleri, yüzde 90'a yaklaşan rekor bir katılımla yapıldı. Sandıkların tamamının açılmasıyla parlamentoya giren isimler de netleşmeye başladı.

İttifak sistemi ile ilk kez girilen seçimde birçok tanınan sima milletvekili olurken, birçok tanınan kişi de Meclis dışında kaldı.

O isimlerden bazıları şöyle:

"Hayata Dönüş" adı altında cezaevilerine yapılan operasyonda kolunu kaybeden ve OHAL KHK'sı ile işinden olan HDP Ankara 3. Bölge 1. Sıra adayı Veli Saçılık parlamento dışı kaldı.

* AKP'nin kurucuları arasında yer alan İstanbul 2. Bölge 16. sıra adayı, Yeni Şafak yazarı Ayşe Böhürler de Meclis'e giremedi.

* MHP'den Ankara Milletvekili adayı, güvenlik uzmanı Abdullah Ağar da Meclis'e giremeyen bir diğer isim oldu.

* Eski SAT Komandosu Kurmay Albay Ali Türkşen İYİ Parti'den aday olmuştu. Türkşen Kocaeli'den aday gösterilmişti.

* Gazinocular kralı Fahrettin Aslan'ın oğlu oyuncu Mehmet Aslan İYİ Parti'den milletvekili adayı gösterildi. Aslan da seçilemeyenler arasında. Aslan daha önce de MHP'den aday gösterilmişti.

* Veli Oğuzhan Öztürk MHP tarafından aday gösterildi. Öztürk, 18 yaşında aday gösterilen sayılı kişiler arasında yer alıyordu. Öztürk de seçilemedi.

* İyi Parti'den İzmir 1. bölge 3. sıradan milletvekili adayı olan gazeteci Mehmet Tezkan da parlamento dışı kalan isimler arasında yer aldı.

18 yaşındaki adaylar parlamento dışı

* Irmak Neriman Nebioğlu 1998 doğumlu CHP'den İstanbul 3. bölge milletvekili adayı gösterildi, seçilemedi.

* Elif Nur Bayram 18 yaşında Kocaeli'den aday gösterildi. Bayram seçilse en genç vekillerden biri olacaktı. Bayram Meclis'e giremedi.

* Merve Asa İYİ Parti'den Bursa 2. Bölge 10. sıradan aday oldu. Asa, 18 yaşında aday olabilme şartının getirilmesi ile en genç vekil olma şansına sahipti. Seçilemedi.

* İsmail Hakkı Gül - CHP Antalya Milletvekili adayı. Hakkı Gül seçilse Meclis'te en genç milletvekili olacaktı.

ÖNCEKİ HABERLER
İOKBS sınav sonuçları ne zaman bursluluk sınav sonuç bilgisi-2018
Rus basını, Erdoğan'ın zaferini bakın nasıl gördü
CHP'li İlhan Kesici'den Erdoğan'a tebrik mesajı
HDP'nin oyları doğuda düştü batıda yükseldi
TBMM'deki yeni dönemde ilk oturumu Baykal yönetecek
Migros kurbanlık fiyatları 2020 hisse fiyatı nedir?
Yorumlar