YAZARLAR

Utanç atmosferinde bir oksijen tüpü

Günün birinde internet gazeteciliğinin tarihi yazılırsa emin olun internethaber alanının öncülerinden biri olarak anılacak.

        Geçtiğimiz gün büyükbir gazetenin internet sayfasında cemiyet hayatının tanınmış birisminin (adını vermiyorum) zamansız gelen ölümü haberleştirilmişti.Kadıncağız genç yaşta hayatını kaybetmişti.
        Büyük gazetenin çok tıkalan internet sitesi editörünün habere uygun bulduğu başlık‘DOSTLARI ONU BÖYLE HATIRLAYACAKLAR’ olmuştu.
        Haberi okumak içinbaşlığa tıkladığınızda bir fotoğraf galerisine giriyordunuz.
Rahmetli kadıncağızın kimi zaman hafif dekolteli, kiminde isebikinili fotoğraf galerisini tıklamaya başlıyordunuz.
        İnternet gazeteciliğindegünümüzde yaşanan tıklanma pespayeliğinide yerin altındakiNekrofilliğe uzanan seviyeyi göstermek adına ibret verici birörnekti.

****
        Bu mide bulandırıcıörneği anlatmamın nedeni şu günlerde internetgazeteciliğinde işin nerelere gidebileceğine dair en uçörneklerden biri olmasıdır. Yoksa artık mesela saygın gazetelerininternet sitelerine afedersiniz g.t ya da kibarca söylersekkadrajlanmış kadın poposu fotoğrafı koymalarındanyakınmanın ya da tuhaf karşılamanın hiçbir anlamı yok.
Düne kadar internet gazeteciliği kaybeden gazetecilerin buluşmanoktasıydı. Bugünse gördüğünüz gibi aç gözlü gazetecilerin buluşmanoktasına döndü.

****
       Böyle bir ortamdadüzgün bir yayıncılık yapmak kolay bir iş değil.
Bunu emin olun en iyi benim veya Hadi Özışık gibi internetgirişimcileri biliyorlar. Sadece yayıncılık yapmakyetmiyor bir de etrafınızdaki önyargılarla, mesleği bir tık uğrunanekrofil düzeyine götürecek ilkesiz insanlarla mücadele etmekzorundasınız.
Üstelik bir de para kazanmak kazandığınız paranın vergisini vermekreklam almak gibi pek çok gazetecinin aklının ucundan geçmeyenişleri de öğrenmeniz ve harfiyen uygulamanız gerekiyor.

****
      Türkiye’de günün birindeinternet gazeteciliğinin tarihi yazılırsa emin olun internethaberalanının öncülerinden biri olarak anılacak.
Hadi Özışık ve ekip arkadaşları sadece birinternet sitesi yaratmadılar o siteyi farklı sitelerledesteklediler, büyüttüler ve en önemlisiyerelleştirdiler.

****
      Bunu yaparken de işin kolayına kaçıpbir tık uğruna copy paste habercilikten veya türlüpespayelikten kaçındılar. Büyük haber ajansları ile çalıştılar.Gazeteciliğin bütün 5n1k kurallarını internetsitelerinde uyguladılar, kendi muhabir editor köşeyazarıkadrolarını kurdular.
      Türkiye’nin en bağımsızmedya grubunu ilk keşfedip hayata geçiren ekip oldu.
      İnternet hergün biraz dahagelişiyor.
      Her geçen gün bir tık uğrunaölülerin bikinili fotoğraflarından bile medet umabilecek insanlargazeteci kılığında aramıza katılıyor.

****
      İşte böylesine bir ortamdaİnternethaber pek çok gazeteci için bir çıpa gibi yerliyerinde sapasağlam duruyor.
      Hadi Özışık başta olmak üzere tüminternet haber çalışanlarını kutlarım.
      Daha niceyıllara…

Yorumlar