BIST 2.415
DOLAR 17,27
EURO 17,65
ALTIN 968,68
HABER /  EKONOMİ

Ünlü işadamının yalısı icradan satılık

Toyiki adlı şirketi batan ünlü patronun Kandilli'deki yalısı, 68 milyon TL'den satışa çıkarıldı

Abone ol

Bir zamanlar gelir vergisi rekortmenleri arasına giren Selahattin Beyazıt'ın adı, bu kez icra davalarının yanına işlendi.

Takvim'in haberine göre Büyük patronun Kandilli'deki denize sıfır yalısı, icradan satışa çıkarıldı. Beyazıt ailesini mahkeme koridorlarına taşıyan olay ise 'bir oyunla' başladı.

Beyazıt'ın oğlu Murat Beyazıt'ın başında bulunduğu Toyiki adlı oyuncak şirketi, kısa sürede Türkiye'nin en ünlü mağazaları arasına girdi. Hatta ilgi çok olunca aile Toyiki'yi 32 mağazalık bir zincir haline getirdi.

KREDİ BORCU YAKTI

Ancak Toyiki'nin bereketi, kısa sürdü. Firma zor duruma girince bir bankadan kredi çekildi. Ne yazık ki yüksek miktardaki kredi ödenemeyince icra memurları, Beyazıt ailesinin kapısına gitti. Alacaklı bankanın borcuna karşılık İstanbul Boğazı'nın Anadolu yakasında bulunan tarihi yalı, icra edildi.

REKOR KIRAN İCRAAT!

Asıl fiyatı 80 milyon TL olan yalı için 68 milyon TL'lik değer biçildi. Bu rakam, şimdiye kadar icradan satışa konulan yalılar arasında, en yüksek değer olarak öne çıktı. Yalının ilk icradan ihalesinin 25 Haziran'da yapılacağı belirtildi. Ancak yalının ilk ihalede satılmaması durumunda ikinci ihalenin 5 Temmuz'da yapılacağı kaydedildi.

1.20120522120637.jpg

MUHTEŞEM ÇÜRÜKSULU YALISI (SAHİPLERİ ÇOK İLGİNÇ)

Çürüksulu Yalısı 18. yüzyılda inşa edildi. Bilinen ilk sahibi Tırnakçızade isimli bir tüccardı. Yalı daha sonra Çürüksulu Ailesi’ne geçti. Yalının son sahibi ise ünlü diplomat Muharrem Nuri Birgi oldu.

Birgi, aynı zamanda Bilderberg toplantılarını düzenleyen üç kişiden biriydi. Ölümünden önce yalısını işadamı Selahattin Beyazıt’a bıraktı. Bu tercihi yapmasındaki sebep, hem yalıyı hem de içindeki özgün dekorasyonu muhafaza edeceğine inanmasıydı. Yıllarca Birgi'nin bıraktığı şekilde muhafaza edilen yalı, şimdi iflas nedeniyle el değiştirecek.

'KÜRESEL GÜÇ'

Selahattin Beyazıt yurt dışında da önemli ilişkiler içinde. Beyazıt, Bilderberg Toplantıları'na Türkiye'den çağrılan ilk isim oldu. Dünyanın yönetimi konusunda her yıl yapılan Bilderbeg Toplantıları'nın müdavimi olan Beyazıt, Amerika ve İngiltere ile de çok yakın ilişkiler kurdu. eksisozluk adlı internet sitesinde ise Beyazıt ile ilgili yapılan şu yorum dikkatlerden kaçmadı: "Ortalarda fazla görmezsiniz. Ama dikkatli gözler, onun önemli zamanlarda önemli yerlerde, en başta olduğunu görür."

CEP TELEFONU KULLANMIYOR

Peki, oyuncak mağazası yüzünden icralık olan Selahattin Beyazıt kim? Beyazıt, 1931'de Ağrı Doğubeyazıt'ta dünyaya geldi. Metal, toprak, otomotiv sanayiinin yanı sıra armatörlük alanında da yükseldi. Siyasi ve ekonomik anlamda güçlü dostlukları bulunan Beyazıt spora da ilgisiz değildi. Bir dönem Galatasaray'da başkanlık yapan Beyazıt, kulübe milyon dolarlık Riva arazisini kazandırdı. Ancak ortalarda pek görünmeyen Beyazıt, önemli yerlerde ise hep en baştaydı. Hatta ünlü müzisyen Ahmet Ertegün'ün cenazesini havaalanında karşılayanlar arasında Selahattin Beyazıt da vardı.

* 14 yıldır Beyazıt ailesine ait olan yalının kullanım alanı ise 400 metrekare. Devasa bir salonu bulunan yalının sadece giriş katında 5 odası var. Yalının bahçesinde ise 30 metrekarelik özel bir havuz yer alıyor.

* İcradan satışa çıkartılan Çürüksulu Mehmet Paşa adlı yalı, Kandilli sırtlarında 2 bin metrekarelik bir alanda bulunuyor.

* Türkiye'nin en zengin sanayicilerinden olan Beyazıt, 1976 yılında gelir vergisi rekortmenleri listesinde 3. sırada yer almıştı.


ÖNCEKİ HABERLER
Birgün'e siyasi sorular başkanı kızdırdı
Birgün'e siyasi sorular başkanı kızdırdı
Haliç'te incelemeler tam gaz sürüyor
Haliç'te incelemeler tam gaz sürüyor
Avrupa, Türkiye'den destek bekliyor
Avrupa, Türkiye'den destek bekliyor
Ve sonunda bunu da gördük!
Ve sonunda bunu da gördük!
THY uçağına araba çarptı!
THY uçağına araba çarptı!
Bu yumurta rekorlar kitabına girer
Bu yumurta rekorlar kitabına girer
Okul gezisi faciayla bitti
Okul gezisi faciayla bitti
Kene bir can daha aldı
Kene bir can daha aldı
Kırıkkale'de uyuşturucu operasyonu
Kırıkkale'de uyuşturucu operasyonu
Ankaralı Namık'ı tehdit etmişler!
Ankaralı Namık'ı tehdit etmişler!