HABER /  GÜNCEL

Türkmen güçleri IŞİD mevzilerine saldırdı

Halep'e bağlı Çobanbey beldesinde, Irak Şam İslam Devleti grubu ile Suriyeli Türkmenler arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.

Abone ol

Birinci Fatih Tümeni, sabah erken saatlerde Çobanbey'i kontrolü altında bulunduran IŞİD grubuna karşı operasyon başlattı. Kasabanın yaklaşık 6 kilometre dışında konuşlanan Türkmen güçleri, IŞİD grubunun mevzilerine ağır silahlarla saldırdı.

Kasabayı Halep, Bab ve Kandura kentlerine bağlayan stratejik karayolu ile Vakıf bölgesi, Kahriba köyü ve kasabanın elektrik ihtiyacını karşılayan işletmenin Türkmen grubunun kontrolüne geçtiği öğrenildi.

Bu arada çatışma sesleri Kilis'in Elbeyli ilçesine bağlı Çobanbey köyünden de duyuluyor. Bölgeden yükselen dumanlar sınıra yakın köylerden de görülüyor.

Güvenlik güçleri ise sınır hattı boyunca devriye görevini sürdürüyor. Suriye sınır bölgesine konuşlandırılan zırhlı araç ve tankların hareket halinde oldukları gözlendi.

Suriye Yerel Koordinasyon Komitesi (LCC) Halep bölgesi medya sorumlusu Ahmed Muhammed Ali, Halep'in Türkiye sınırına yakın Çobanbey beldesinde Türkmen cepheleriyle IŞİD arasında iki günden bu yana çatışma yaşandığını söyledi.

Cephenin, kasaba çevresindeki çatışmalarda 40 IŞİD üyesini etkisiz hale getirdiğini, 4 aracını imha ettiğini ifade eden Ali, saldırılarda çok sayıda IŞİD üyesinin de esir alındığını kaydetti.

Bu arada, Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) Türkmen cepheye destek verdiği bildirildi.

Suriye Türkmenleri PYD,IŞİD ve Esed'in kıskacında

Öte yandan, Suriye Türkmen Kitlesi Üyesi Mahmut Çildir, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  Suriye Türkmenlerinin, "Türk" kimliği nedeniyleEsed rejimleri tarafından yıllardır mimlendiğini belirtti.

Her zaman ülkenin toprak bütünlüğün savunduklarını belirten Çildir, devrim süresince muhalefetle birlikte hareket ettiklerini ifade etti.

Türkmenlerin, iç savaşın başlamasıyla Esed'in hedefine maruz kaldığını ifade eden Çildir, şöyle konuştu:

'' Suriye Türkmenleri; Suriye'deki Demokratik Birlik Partisi (PYD), Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ve Esed'in kıskacında. Türkmen köyleri Esed'den sonra IŞİD'in de hedefinde. Geçtiğimiz günlerde Halep kentinin Çobanbey kasabasıIŞİD tarafından işgal edildi. Lazkiye'nin Bayırbucak Türkmen bölgesi hem Esed hem de IŞİD'in tehdidi altında. Türkmenler, Rakka'da bir yıla yakın süredir önce Esed rejimi, sonra PYD ile şimdi de IŞİD ile savaşıyor. Bu bölgelerde bulunan Türkmenler göçe zorlanıyor veya öldürülüyor.''

Şam'ın Hacerul Esvet bölgesindeki Türkmenlerin aylardır Esed kuşatması altında yaşadığını anlatan Çildir, orada yaşayan insanların açlıktan öldüğünü, Humus'ta da Esed güçleri ile Hizbullah'ın son zamanlarda Türkmenlere yönelik katliamlarını arttırdığını belirtti.

Türkmenlerin Suriye'nin birçok bölgesinde savunmasız ve çaresiz olduğunun altını çizen Çildir, ''Türkiye hükumeti ve halkı bu konuda bize insani yardımlarını esirgemiyor. Türkmenler, bu yardımlarla hayatlarını sürdürmeye çalışıyor. Ancak PYD, IŞİD ve Esed'in kıskacında olan Türkmen bölgeleri dağılıyor, dağıtılıyor. Selçuklu ve Osmanlı mirası olan Suriye Türkmenlerinin yok olmaması için acil desteğe ihtiyacımız var'' diye konuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
F-16'lar vur emriyle harekete geçti SON DAKİKA
Dengeli yaşam için bu kitapla değişeceksiniz
Mercedes S600'e beygir desteği
'Hissedebilen' protez el yapıldı
Otomobil satışlarına ÖTV darbesi
Yaşlılık aylığı zam mı geldi 2020 yaşlılık aylığı kaç para oldu?
Yorumlar 3 yorum