BIST 115.315
DOLAR 6,85
EURO 7,72
ALTIN 389,09
HABER /  GÜNCEL

Türklerin en dost bildiği ülke!

Türk halkının dünyaya bakışı araştırıldı.. En çok tehdit eden dost ülkeler sıralamasında değişiklikler var.

Abone ol

Türkiye'nin dostu ülkeler sıralamasında Azerbaycan birinci oldu. Yine bu alanda Pakistan'ın ABD'nin gerisinde kalması ilginç bulundu.

Türk halkının dış politika algılamalarına göre Türkiye için en büyük dış tehdidi ABD oluşturuyor. Ancak Türkiye'nin zor durumda kalması halinde en çok yardım edecek ülke olarak ta yine ABD görülmesi dikkat çekti..

Bir diğer dikkat çeken nokta ise Türkiye'nin parçalanmasını isteyenlerin oranında yaşanan düşüş.

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu'nun Türk halkının dış politika algılamalarını ölçmek için gerçekleştirdiği anket ilginç sonuçlar ortaya koydu.

"Türkiye'yi en çok hangi ülke tehdit ediyor?" sorusuna katılımcıların yüzde 25'i ABD cevabı verdi. Aralık 2005'te gerçekleşen ankette ise bu oran yüzde 30 idi. Bu önemli düşüşte George Bush yerine Barack Obama'nın yönetime gelmesi ve yeni ABD başkanının göreve başlar başlamaz Türkiye'yi ziyaret etmesinin rolü olduğu belirtiliyor. İkinci sırada yüzde 22 ile İsrail geliyor. İsrail'in Lübnan ve Gazze saldırıları ile Davos krizi bu algılamayı etkilemiş.

Dost ülke konusunda en radikal değişim Almanya algısında görüldü. Berlin'in Türkiye'deki algısı Başbakan Angela Merkel döneminde radikal bir şekilde olumsuz yönde ilerliyor. Önceki ankette Almanya yüzde 5 ile yedinci sırada yer alırken, son ankette bu oran yüzde 1'den daha aşağı seviyelere indi. Uzmanlar, Almanya ve Türkiye gibi ekonomik, sosyal ve siyasal ilişkileri oldukça yoğun olan iki ülke arasındaki dostluk algılama değerinin yüzde 1'in dahi altına düşmesinin iki ülke ilişkileri açısından oldukça düşündürücü buluyor. Almanya'da bizzat çalışmış ya da bir yakını olan milyonlarca Türk olduğu düşünüldüğünde Almanya'yı Türkiye'nin dostu sayan kişilerin oranındaki düşüş endişe verici karşılanıyor.

 İsrail tehditte kaçıncı sırada?

[PAGE]

Neden Amerikasız olmuyor?

[PAGE]

Türkiye'nin geleceği nerede?

[PAGE]

Batılılar parçalamaktan vaz mı geçti?

[PAGE]
ÖNCEKİ HABERLER
Cindoruk yol haritasının tarihi verdi
Kılıçdaroğlundan Topbaşa altı soru
MHPlilerden Erdoğana protesto
Bobonun transferinde şok
Usain Bolt ve Gay yürüyerek kazandı
MTV ödeme tarihleri 2020 son gün ne zaman nasıl yapılır?
Yorumlar 48 yorum