BIST 1.454
DOLAR 8,47
EURO 10,27
ALTIN 508,18
HABER /  GÜNCEL

Türkiye'den ABD'ye rest! Türkiye hiçbir alanda alternatifsiz değil

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan ABD'yle ilgili bir son dakika açıklaması geldi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun "Türkiye, her türlü terör koridoru oluşturma girişimleri karşısında hiçbir tehdide aldırmadan yine kendi göbeğini kendi kesecektir" dedi.

Abone ol

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun, ilk röportajını Siyaset Ekonomi Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) bünyesinde yayımlanan Kriter dergisine verdi.

Fahrettin Altun, İletişim Başkanlığındaki yeniden yapılanma sürecinden stratejik iletişim faaliyetlerine, Kaşıkçı cinayetinden Türkiye’nin Suriye politikası ve terörle mücadele adımlarına kadar birçok konuda önemli değerlendirmelerde bulundu.

ABD TÜRKİYE'Yİ RAHATSIZ EDEN ADIMLAR ATTI: ABD’nin son yıllarda bazı grupların ideolojik gündemlerinin etkisi altında kalarak Türkiye’yi rahatsız edecek birtakım adımlar attığına değinen Altun, “Bu adımlar sadece ikili ilişkilerde değil tüm bölgede kriz üstüne krize yol açtı. Özellikle Obama döneminde DEAŞ ile mücadele adı altında PKK/PYD/YPG ile iş tutulması ve FETÖ yöneticilerinin iadeleri konusunda mesafe alınamaması Türkiye’yi haklı olarak rahatsız etti. Buna karşın son aylarda her iki alanda da olumlu gelişmeler yaşanması memnuniyet verici. Ancak verilen taahhütlerin vakit kaybetmeden sahaya yansıması gerekir.” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE HİÇ BİR ALANDA ALTERNATİFSİZ DEĞİL: Fahrettin Altun, ''ABD, Türkiye’ye rağmen adım atmanın Türkiye’nin beklentilerini karşılayarak iş yapmaktan daha maliyetli olduğunu ne kadar hızlı kavrarsa kendisi için o kadar iyi olur. Zira Türkiye hiçbir alanda alternatifsiz değildir.” diye konuştu.

“Zaten bu konuda emri vaki olarak değerlendirilebilecek söylemler karşısında ülkemizin güvenliğinin hiçbir şartta pazarlık meselesi olamayacağını hem sahada hem masada ortaya koyduk” diyen Altun, Türkiye’nin ulusal güvenlik ve bölge siyaseti açısından gerektiğinde sert güç unsurlarını devreye alabileceğine yönelik tavrının net şekilde ortada durduğunu söyledi.

TÜRKİYE KÜRESEL BİR GÜCE DÖNÜŞÜYOR: Kendi içinde normalleşmeyi sağlayan ve artık bölgesel bir güç olan Türkiye’nin şu an küresel bir güce dönüşme mücadelesi verdiğini belirten Altun, şunları kaydetti: “Bu elbette yeni meydan okumaları beraberinde getiriyor. Özellikle 2013’ten sonra sistematik bir hal alan ‘yıpratma savaşı’ ile Erdoğan karşıtlığı üzerinden Türkiye’nin kaybetmesi hedeflenmişti. Bu süreçte sokak kalkışmalarından terör saldırılarına, askeri darbe girişiminden finansal ve ekonomik operasyonlara kadar farklı müdahale formlarıyla karşı karşıya kaldık.

Her bir meydan okumayı ve saldırıyı devlet-millet birlikteliği ile atlattık. Türkiye’nin ulusal ve bölgesel ölçekte verdiği normalleşme mücadelesi küresel boyuta taşındıkça önüne farklı güçlükler çıkarılması elbette tahmin edilebilir. Buna mukabil Türkiye, Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde dış kaynaklı bu zorlukları bertaraf edecek bir vizyona ve bunu uygulayabilecek bir kapasiteye de sahip.”

ÖNCEKİ HABERLER
Fenerbahçe alamadı Meksika'nın yolunu tuttu
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Meral Akşener'den çarpıcı seçim yorumu! Anne terliği fırtlatın
Galatasaray ilk kez bir Yunanlı aldı Mitroglou'ya bakın ne kadar verildi?
İlknur Soydaş evli mi boşandığı ilk eşi Ozan Köprülü kimdir?
Hava Kuvvetleri'nde FETÖ gözaltısı albay, yarbay rütbesinde askerler var
Kılıçdaroğlu ilk kez açıkladı! Erdoğan'a tazminatlarını böyle ödemiş
Diagne transferinin perde arkası ortaya çıktı
İlknur Soydaş kimdir kaç yaşında Karabiber'in ilk eşi kimdir?
Hande Kazanova Şubat 2019 aylık Koç burcu yorumları
Yorumlar 18 yorum