HABER /  GÜNCEL

Türk dünyası bir araya geldi

Bu yıl 4’üncüsü gerçekleştirilen Türk Dili Konuşan Ülkeler İş Birliği Konseyi (Türk Konseyi) Zirve toplantısının son oturumunda konuşan Cumh...

Bu yıl 4’üncüsü gerçekleştirilen Türk Dili Konuşan Ülkeler İş Birliği Konseyi (Türk Konseyi) Zirve toplantısının son oturumunda konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Bağlarımızın güçlendirilmesine büyük önem veriyorum” dedi.
Bugün sona erecek olan zirve toplantısı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında Kırgızistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’ Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Kurbankulu Berdimuhammedov ve bakanların katılımıyla başladı.
Zirvenin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye olarak ev sahipliği yapmaktan ve Türk misafirlerini ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, 2009’da Nahçıvan’da düzenlenen Türk Zirvesi’nde imzalanan Nahçıvan Anlaşması ile kurulan Türk Konseyi’nin birlik ve beraberliğin pekiştirilmesinde rol üstlendiğini belirtti. Türk Konseyi ile maksatlarının diğer bölgesel işbirliği mekanizmalarını destekleyecek şekilde bölgesel ortaklık tesis etmek olduğunu ifade eden Gül, “Bağlarımızın güçlendirilmesine büyük önem veriyorum” dedi.

"YENİ SİNERJİLER OLUŞTURMAK NİYETİNDEYİZ"
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Aramızdaki dostluğumuz, bu kadar güçlü ve ilişkilerimiz bu denli yoğun olunca; işbirliğimizi sadece ikili düzeyde sınırlı tutamazdık. Türk Cumhuriyetler arasında ekonomik, sosyal ve kültürel etkileşime ivme kazandırmak için Türk Konseyi’ni kurma kararı verdik. Türk Konseyi’ni birlik kuvvet doğar şiarından yola çıkarak kurduk. 2009 yılından bu yana her yıl kesintisiz olarak düzenli olarak bir araya geliyoruz. Amacımız; diğer bölgesel işbirliği mekanizmalarını destekleyecek şekilde bölgesel ortaklık kurmak. Zirve’de halkların yararına olan tüm konuları ele alacağız. Bu yılki zirvenin teması turizm olarak belirlendi. Birbirimizden alacağımız kuvvetle bölgesel ortaklık ruhunu perçinlemek ve yeni sinerjiler oluşturmak niyetindeyiz. Bu kapsamda İstanbul’daki sekretaryayı güçlendiriyoruz" diyerek görüşmelerin verimli geçmesini diledi.
Oturum, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün açış konuşmasının ardından basına kapatıldı.
Cumhurbaşkanı Gül, toplantı öncesinde devlet başkanlarını otel önünde karşılayarak bir süre sohbet etti. Sohbetin ardından aile fotoğrafı çekildi ve daha sonra toplantıya geçildi.
(İHA)

ÖNCEKİ HABERLER
Hüseyin Çelik öldü iddiası ortalığı karıştırdı
Meryem ile yeni film mi çekecek?
Otobüs yayaların arasında daldı: 26 yaralı
Feyzioğlu fena kızdı
Ali Turan yuvada kaldı
Ek atama kontenjan listesi 2020 belli oldu mu ek atama takvimi
Yorumlar