BIST 1.461
DOLAR 8,28
EURO 10,06
ALTIN 487,48
HABER /  DÜNYA

Trump'tan ABD'de isyan çıkartacak açıklama

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray basın toplantılarında yönelttiği sert sorularla tanınan CNN televizyonu muhabiri Jim Acosta'nın Beyaz Saray basın kartının askıya alınmasının ardından farklı gazetecilerin de basın kartlarının iptal edilebileceğinin sinyalini verdi.

Abone ol

ABD Başkanı Donald Trump ile CNN arasındaki gerginlik tırmanıyor. Paris ziyareti öncesi gazeteci Jim Acosta'nın Beyaz Saray akreditasyonunu kendisinin iptal etmediğini açıklayan Trump, uygulamanın başka gazeteciler için de geçerli olabileceğini söyledi.

Donald Trump, Paris ziyareti öncesi Beyaz Saray bahçesinde gazetecilerin sorularını cevapladı. Gazeteci Jim Acosta'nın Beyaz Saray akreditasyonunu iptaliyle ilgili bir soruya Trump, kararı kendisinin vermediğini söyledi. Beyaz Saray'ın kutsal bir mekan olduğunu ve çok özel bir yeri bulunduğunu kaydeden Trump, saygı gösterilmesi gerektiğini belirterek Acosta'nın Sözcü, saygısızca davrandığını ileri  sürdü.

Trump, Acosta haricinde hangi gazetecilerin durumdan etkilenebileceği sorularına ise cevap vermedi.

KOMİTEDEN TRUMP'A ÇAĞRI

Bu arada ABD merkezli Gazetecileri Koruma Komitesi ise yazılı bir açıklama yaparak, Acosta'nın Beyaz Saray'a girişine tekrar izin verilmesi yönünde çağrıda  bulundu.

Açıklamada, "Gazeteciler görevlerini korkmadan yerine  getirebilmelidir. Acosta'nın basın kartı hakları tekrar iade edilmelidir.  Umuyoruz ki Trump gazetecileri aşağılamayı bırakacaktır. Bu tutum aynı zamanda  gazetecilerin güvenliği adına ciddi bir sorundur." ifadelerine yer verildi.

Beyaz Saray'ın Acosta hakkında aldığı karar, ABD'nin farklı birçok  basın kuruluşu ve çalışanları tarafından tepkiyle karşılandı.

CNN, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, muhabirinin arkasında olduğunu kaydetti.

OLAY

Beyaz Saray'da Kongre seçimleri sonrası düzenlenen basın toplantısında  Acosta ile Trump arasında yaşanan gerginlik sonrası  bu kararın alınması dikkati  çekmişti.

Basın toplantısında, Trump ile Acosta arasında yaşanan gerginlik  sonrası Başkan Trump, "CNN, seni çalıştırdığı için utanmalı. Kaba ve berbat bir  insansın. CNN için çalışmıyor olmalısın. Sarah'a (Beyaz Saray Basın Sözcüsü)  davranış biçimin berbat. Diğer insanlara davranış biçimin berbat. İnsanlara bu  şekilde davranamazsın." ifadelerini kullanmıştı.

ÖNCEKİ HABERLER
Doların yerine hangi para birimi geçecek?
Türkiye'nin her yerinde uygulanıyor! İstanbul'da başladı
İkramiyeyi 14 kez kazanan matematikçi, formülünü açıkladı
Donald Trump çok tartışılan karara imza attı!
70 yaşındaki adam 12 yaşındaki kıza aşk mektubu yazdı
Herkesi şoke etti bu kadın 50 yıldır beton yiyor
Galatasaray, Tahkim Kuruluna başvurdu
Vatikan vergi kıskacında milyarlarca euro ödemesi gerek
Comolli: Belhanda iki kez Soldado'ya saldırdı ceza almadı
Türk Hava Yolları HAVELSAN'dan simülatör satın alacak
Yorumlar 11 yorum