BIST 1.100
DOLAR 7,34
EURO 8,67
ALTIN 462,97

Tokat'ta genç kadın teyzesinde çorba içti hayatı değişti

İhlas Haber Ajansı

TOKAT ilinde Sevda Gürler, teyzesinde içtiği bir tabak çorba sonrası tarhana üretimine başladı. İlk olarak üretimini evine gelen misafirlere tattıran Gürler, olumlu tepki alınca işe koyuldu.

Evli ve 3 çocuk annesi girişimci kadın, 5 yıl önce teyzesini misafirliğe gittiğinde ikram edilen çorbanın tadından etkilenen Gürler, kırmızı biberden yapılan tarhananın tarifini öğrenerek üretime geçti. 

Balkonda tel dolaplarda kurutma işlemini yapıyor

Un, yoğurt, ekşi maya, kırmızı biber, domates ve soğan karışımından elde edilen malzemeyi balkonunda tel dolaplarda kurutan Gürler, paketleyerek satışa hazır hale getiriyor. Artan taleplere cevap verebilmek için işini büyütmeye karar veren Gürler, ev ekonomisine katkı sağlıyor. Daha çok Ege Bölgesinde yapılan tarhanaya Tokat’ta da gösterilen ilgiden memnun olduğunu ifade eden Gürler, kırmızı biberin hasat edilmesi ile birlikte kışlık çorba üretimine başladığını belirtti.

"İlk olarak evine gelen misafirlere tattırdı"

Gürler, “İlk başlarda yapabilir miyim yapamaz mıyım diye araştırma içerisine girdim. Bu süreçte ilk olarak kendi evime tarhana yaptım. Evime gelen misafirlerime tattırdığımda hoşlarına gitmesi üzerine üretime geçtim. İlk başlarda hobi olarak bir kavanozla üretime başladım. Talepler artınca ben bu işin daha fazlasını yaparım başarırım diyerek üzerine düştüm. Tarhana’nın rengi ve tarifinde kendime göre değişiklikler yaptım. Üretime küçük çaplı başlayarak büyüttüm. Evimin balkonunda başladığım işimi büyütmeye başladı." diye konuştu.

"Yapmak isterlerse başaramayacakları iş yok"

Girişimci kadın sözlerini,  "Bir merkezde verilen alanda tarhana kurutmaya başladım. Her iki yerde üretime devam ediyorum. Çok şükür talepler çoğaldı. Tadan tekrar almaya başladı. Üretim satış noktalarımın olması halinde bu talebin daha da çoğalacağını düşünüyorum. Ev hanımlarına buradan sesleniyorum. Yapmak isterlerse başaramayacakları iş yok. Ben ilk başlarda 1 kiloluk kavanozda satışa başlamıştım. Şuan 300 kiloya kadar üretim yapıyorum. Talepler oldukça çok yetiştiremiyorum" diyerek noktaladı.