BIST 1.410
DOLAR 9,27
EURO 10,73
ALTIN 526,72
HABER /  GÜNCEL

Terör listesine 74 asker daha girdi başlarına 67 milyon ödül

FETÖ'cü darbe girişiminden sonra aralarında generallerin de bulunduğu 490 firari eski askerden 74'ü daha, İçişleri Bakanlığının "terörden arananlar listesine" eklendi. Başlarına toplam 66 milyon 900 bin lira ödül konuldu.

Abone ol

FETÖ darbe girişiminden sonra aralarında generallerin de bulunduğu 490 firari eski askerden 74'ü daha, İçişleri Bakanlığı'nın "terörden arananlar listesine" eklendi.

Başlarına toplam 66 milyon 900 bin lira ödül konulan darbecilerden 12'si kırmızı, 1'i turuncu, 61'i ise gri kategoride arananlar listesine girdi.

İçişleri Bakanlığı, terör suçlarının faillerinin yakalanmasına yardımcı olanlara verilecek ödüller ile kırmızı, mavi, yeşil, turuncu ve gri renk kategorisinde aranan örgüt mensuplarının bilgilerinin yer aldığı "aranan teröristler" listelerini güncelledi.

Buna göre, terör örgütü PKK'dan 672, FETÖ/PDY'den 342, sol terör örgütlerinden 119, dini istismar eden terör örgütlerinden ise 75 kişi "terörden arananlar" listesinde yer aldı.

SAYILARI BİN 208'E ÇIKTI
Son güncellemeyle bütün kategorilerde arananların sayısı bin 208'e çıktı. Öte yandan bu listelerde yer alan ve etkisiz hale getirilen teröristler ise yılbaşından itibaren "etkisiz hale getirilenler" adı altında yayımlanmaya başlandı. 

KRİTİK İSİMLER İÇİN 4 MİLYON
Terörden arananlar listesine eklenenler arasında darbe girişiminin firari bazı isimleri dikkat çekiyor.  Sanık eski Kara Kuvvetleri Komutanlığı Personel İşlem Daire Başkanı tuğgeneral Ali Kalyoncu, başına 4 milyon lira ödül konulan kırmızı kategorideki darbecilerin başında geliyor.

Firari Kalyoncu, darbecilerin sözde atama listesinde Ankara sıkıyönetim komutan yardımcısı ve Mamak 28. Mekanize Piyade Tugay komutanı olarak görevlendirildi. 

HER ŞEY SAVUNMAYA YANSIDI
Kalyoncu'nun son ana kadar eylemlerinden vazgeçmediği, darbe gecesi Ankara 4. Kolordu Komutanlığını devralan sanık eski Tümgeneral Osman Ünlü'nün mahkeme huzurundaki savunmasına da yansıdı.   Firari generalin, "Gerekirse intihar ederim yine de vazgeçmem." dediğini aktaran Ünlü, darbeci generali "gözü dönmüş biri" olarak tanımladı.

'VATANDAŞA MÜDAHELE EDİN'
Kalyoncu'nun darbe gecesi, "Hiçbir vatandaşın ZPT veya araçların üzerine çıkmasına müsaade edilmeyecek. Direkt müdahale edin, indirin." talimatı da Genelkurmay çatı davası dosyasına giren yazışmalarda yer aldı.

SİYASİLERİ GÖZALTINA ALACAKLARDI
Aynı kategoride yer alan bir başka firari tuğgeneral Mehmet Nail Yiğit de darbe girişiminden önce 66. Mekanize Piyade Tugay komutanı olarak görev yapıyordu. Sanık Yiğit, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un da aralarında bulunduğu bazı siyasilerin gözaltına alınması talimatını veren isimdi.

ERDOĞAN'A SUİKAST
İstanbul'daki darbe faaliyetlerini yürüten eski albay Ahmet Zeki Gerehan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikast için görevlendirilen timde bulunan eski yüzbaşı Burkay Karatepe de kırmızı kategorideki firari darbeciler arasında bulunuyor. 

YUNANİSTAN'A SIĞINAN DARBEİLER DE LİSTEDE
Darbe girişiminden sonra helikopterle Yunanistan'a kaçan eski binbaşılar Gençay Böyük, Ahmet Güzel, eski yüzbaşılar Abdullah Yetik, Feridun Çoban, Süleyman Özkaynakçı, Uğur Uçan, eski astsubaylar Bilal Kurugül ve Mesut Fırat da kırmızı kategoride başına 4 milyon lira ödül konulan darbeciler arasında yer aldı. 

YUNANİSTAN'A SIĞINDILAR
Darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz'da İstanbul'da konuşlu 4. Kara Havacılık Alay Komutanlığında görevli helikopter pilotları ile teknisyenler, darbenin başarılı olması için sabah saatlerine kadar eylemlerde bulundu. İhanet girişiminin başarısız olduğunun anlaşılması üzerine, söz konusu darbeciler çareyi Yunanistan'a sığınmakta buldu.  Turuncu kategoride arananlar listesine giren firari İsmail Sarı'nın başına ise 600 bin lira ödül konuldu.   

GRİ LİSTEDE 61 DARBECİ
Terörden arananlar listesinin güncellemesiyle gri kategoride başına 300 bin lira ödül konulanlar arasında 61 firari darbeci de yer aldı. Bunların arasında darbe girişiminden önce GATA'da görevli eski tuğgeneral Mehmet Zeki Kıralp ismi dikkati çekiyor.  Gri listedeki en yüksek rütbeli darbeci olan Kıralp'e generallik rütbesini, elebaşı Fetullah Gülen'in taktığı tanık ifadelerine yansımıştı.


Darbe girişiminde aktif rol oynadığı tespit edilen eski Milli Savunma Bakanlığı Özel Kalem Müdürü kurmay albay Tevfik Gök'e de gri kategoride yer verildi.   Kara Harp Okulu Komutanlığındaki darbe faaliyetlerini yürüten eski albay İlhami Polat, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Özel Kalem Müdürü eski albay Nuh Altınsoy, olay tarihinde Genelkurmay Başkanlığı emir astsubayları Serhat Pasha ile Şener Doğrugören ile 15 Temmuz akşamı a haber televizyon kanalının işgal edilmesi talimatını veren eski yüzbaşı İsmail Menderes Sema da başına 300 bin lira ödül konulan firari darbeciler arasında yerini aldı. 


Gri listede bulunan diğer firari darbeciler ise şunlar: 
"Abdullah Beyazkürk, Ali Çakan, Ali Kahya, Ali Özkara, Atakan Adaşoğlu, Bahtiyar Kılıçaslan, Barış Bingöl, Burak Keklik, Engin Durmaz, Erdem Kaya, Erdoğan Benli, Ergün Özyurt, Fahrettin Demir, Fatih Arık, Fatih Özden, Fatih Sarıkır, Fatih Sayar, Güven Günindi, Halit Çetin, İbrahim Yılmazbaş, İsmail Girgin, Kültiğin Bozdemir, Mahmut Arduç, Mehmet Aytaç, Mehmet Hamza Başaran, Mehmet Murat Çelebioğlu, Mevlüt Okutan, Muhammed Hakan Sanön, Murat Çelik, Murat Çoban, Murat Koca, Mustafa Altındal, Mustafa Köroğlu, Nejat Polat, Numan Yediyıldız, Osman Karaköse, Osman Özyazıcı, Özkan Yıldırım, Ramazan Atsan, Rıfkı Keser, Sait Tosun, Sedat Engin, Suat Yercel, Şenol Deveci, Tayfun Karaöz, Tekin Taşdemir, Turgay Er, Uğur Karaca, Uğur Yildiz, Yaşar Adıyaman, Yavuz Sezer, Yıldıray Hazır, Yılmaz Akış Gördes ve Zafer Özleblebici."

ÖNCEKİ HABERLER
5 Şubat evde bakım maaşı yatan iller güncel isim sorgulama robotu
5 Şubat evde bakım maaşı yatan iller güncel isim sorgulama robotu
Haftanın Fırsat Ürünleri Şok’ta
Haftanın Fırsat Ürünleri Şok’ta
Bolu'da kobra zehri ele geçirildi değeri dudak uçuklattı
Bolu'da kobra zehri ele geçirildi değeri dudak uçuklattı
Bakanlıktan terör açıklaması o hedefler imha edildi
Bakanlıktan terör açıklaması o hedefler imha edildi
Bu dava kimin davası? Osman Diyadin yazdı
Bu dava kimin davası? Osman Diyadin yazdı
Meral Akşener İYİ Parti'nin 9 belediye başkan adayını daha açıkladı!
Meral Akşener İYİ Parti'nin 9 belediye başkan adayını daha açıkladı!
Yemen'de skandal! CNN televizyonu ortaya çıkardı
Yemen'de skandal! CNN televizyonu ortaya çıkardı
James Harden'ın gecesi! 44 sayı attı
James Harden'ın gecesi! 44 sayı attı
Nadide Sultan evlilikleri ilk eşi kimdir oğlunun babası
Nadide Sultan evlilikleri ilk eşi kimdir oğlunun babası
Danimarka iki Huawei çalışanını sınır dışı etti
Danimarka iki Huawei çalışanını sınır dışı etti