HABER /  EKONOMİ

Tek söz doların ateşini düşürmeye yetti!

Dolar 3.4084 TL'ye çıkarak yeni zirvesine çıktarken Başbakan Yıldırım'ın "doları görüşeceğiz" açıklası tansiyonu bir miktar düşürdü

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen'ın faiz artışına yönelik açıklamalarının ardından dolar sert yükseldi. Dün gece uluslararası piyasalarda 3.3847 TL'ye kadar çıkarak tarihi zirvesini gören dolar, güne 3.38 TL'nin üzerinde başladı. Dolar ilerleyen dakikalar yeniden tırmanışa geçti ve 3.4084 TL ile yeni tarihi zirvesine çıktı. Euro ise 3.6124 TL'ye kadar yükseldi.

Başbakan Binali Yıldırım'ın bu akşam yapılacak Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısında dolardaki yükselişin de ele alınacağı ve yapılması gerekenlerin tartışılacağını söylemesi tansiyonu bir miktar düşürdü. Açıklamanın ardından dolar, 3.37 TL'nin euro ise 3.58 TL'nin altına geriledi. Akşam saatlerinde dolar yeniden 3.38 TL'nin üzerine çıktı. 

Fed Başkanı Janet Yellen, ABD'de açıklanan verilerin istihdamda artışa ve enflasyonda yükselişe işaret etmesi halinde faizlerin "görece yakın" dönemde artırılabileceğini söyleyerek, faizlerin gelecek ay artırılabileceğine dair açık bir ipucu verdi.

Dün 3.31 TL'nin altına inen dolarda tansiyon Fed Başkanı'nın faiz artırımı sinyali veren açıklamalarıyla tırmanışa geçmişti.

Yellen, Fed yetkililerinin bu ay yaptıkları toplantıda faiz artırımları için gereken koşulların olgunlaştığına kanaat getirdiğini ifade etti. Yellen, ABD'de başkanlık seçimlerini Cumhuriyetçi Donald Trump'ın kazanmasından bu yana yaptığı ilk konuşmasında, "Yakın dönemde böyle bir artışı yapmak uygun olabilir" dedi.

BORSA İSTANBUL GÜNÜ YÜKSELİŞLE TAMAMLADI

Borsa İstanbul dolarda yaşanana sert yükselişin etkisiyle yeni güne düşüşle başladı. Endeks yüzde 0.33'lük kayıpla 74.877 puandan açıldı. Borsa İstanbul günün ilk yarısını dünkü kapanışının yüzde 0.16 altında geçti. Doların tarihi zirvesinden dönmesinin etkisiyle alımların görüldüğü borsa, haftanın son işlem gününü yüzde 0.66'lık artışla 75.638 puandan tamamladı. 

Öte yandan ABD'de dün açıklanan veriler de faiz artışının yakın olduğunu teyit eder nitelikteydi. ABD'de işsizlik maaş başvuruları 12 Kasım'da sona eren haftada 235 bine gerileyerek 43 yılın en düşük seviyesine ulaştı. İstihdam piyasanın hızla güçlenmeye devam ettiğine işaret eden veri Fed'in Aralık ayında faiz artırmasını kolaylaştırabilir.

Yorumlar 3 yorum