BIST 1.344
DOLAR 8,26
EURO 9,96
ALTIN 474,64
DÜNYA

Tavuk çiftliklerinde skandal görüntü! Hayvanlara yapılan eziyetler gizli kamerada

İngiltere’nin en büyük gıda şirketlerinden birinin çiftliklerinde tavuklara yapılan eziyetler gizli kameralara yansıdı. Skandalın ortaya çıkmasının ardından çalışanlara kuşları yakalama teknikleri, hasta kuşların itlafı gibi konularda eğitim verildi

Hayvanlara Zulmü Önleme Kraliyet Topluluğu (RSPCA), Nando’s ve Lidl gibi şirketlere haftada 4,5 milyon kanatlı hayvan pazarlayan çiftliklerdeki çalışanların tavuklara işkence ettiğini ortaya çıkardı.

Hayvan Eşitliği (Animal Equality) tarafından Ocak-Mart ayları arasında gizli kamerayla kaydedilen görüntülerde, çalışanların hayvanların boynunu kırdıktan sonra, onları ayaklarıyla ezdiği ve hasta olanları bir kenara fırlatarak istiflediği bulundu.

Çalışanların sadece ölü ya da ölmekte olan tavukları değil, kesimhaneye gönderilmeye uygun görülmeyen ve ayağa kalkamadan saatlerce acı çeken canlı hayvanları da bir kenara fırlattığı belirlendi.

Tüyler ürperten görüntülerde, ölü hayvanların canlılarla aynı alanda bırakıldığı ve dolayısıyla leşlerin diğer hayvanlara yem olduğuna dikkat çekildi.

Videoda, tüyleri dökülen tavukların bazılarının derisinde yaralar açıldığı ve normal kilonun üstündeki hayvanların ayağa kalkabilmek için ümitsizce çabaladığı görülüyor. RSPCA bunun, tavuklara doğal olmayan şekilde hızla kilo aldırılmasından kaynaklandığını belirtti.

Hayvan Eşitliği İngiltere Direktörü Toni Vernelli, “ABD’deki klorlanan tavuk haberleri, bize İngiltere’deki tavukların lüks bir hayat yaşadığını düşündürtüyordu. Ancak bu üzücü görüntüler gerçeği ortaya çıkarıyor. Doğal olmayan şekilde irileşmesi için beslenen tavukların kemikleri ve kalpleri buna uyum sağlayamıyor. İngiltere çiftliklerindeki tavuklar hayatlarının her dakikasında acı çekiyor” dedi.

Sitene Ekle
Etiketler
ÖNCEKİ VİDEOLAR
Yavru köpeği çitlerin üzerinden fırlatıp attı
Sivas'ta 'drift' böyle görüntülendi
Lastiği patlayan araç tarlaya uçtu: 2’si ağır 4 yaralı
Sosyal medya yıkıldı! Makinede oyuncak yerine canlı köpek kullanıyorlar
Maaşını isteyen eski kadın çalışana meydan dayağı
Ankaralılar Şule Çet davası için adliye binasında
Başı şişeye sıkışan köpeği itfaiye kurtardı
Haydarpaşa Garı yakınında top mermisi bulundu
ABD’de polis hamile kadını öldürdü
Sıcak havadan bunalan domuzun çamur banyosu keyfi
Yorumlar