HABER /  DÜNYA

Tansiyon yükseliyor ABD'nin flaş vize kararına Rusya'dan jet yanıt

RUSYA'daki ABD Büyükelçiliği, 23 Ağustos'tan itibaren Rusya'da göçmen olmayan vize türleriyle ilgili çalışmaların 1 Eylül'e kadar askıya alınacağını duyurdu.

ABD'nin, Rusya'dan yapılan göçmen harici vize türlerine yönelik operasyonlarını donduracağı bildirildi. Karara ilişkin Rusya'dan da jet yanıt geldi. Lavrov, "Bu kararlar Rus vatandaşları arasında memnuniyetsizliği artırmak için yeni bir girişimdir." dedi.

ABD'nin Moskova Büyükelçiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Rusya'nın, ABD'li diplomatların sayısını azaltmasına yönelik talebi nedeniyle, ülkede yapılan göçmen harici vize türlerine yönelik operasyonların 23 Ağustos itibarıyla dondurulması kararı alındığı belirtildi.

Vize işlemlerinin Moskova'da 1 Eylül itibarıyla eski haline getirileceğinin kaydedildiği açıklamada, Rusya'nın diğer şehirlerindeki konsolosluklardaki vize işlemlerinin ise süresiz olarak askıya alındığı ifade edildi.

Rusya, ABD'nin yürürlüğe koyduğu yeni yaptırımlara karşılık ABD'den Rusya'daki personel sayısını, Rus büyükelçiliğinin ABD'deki personel sayısı olan 455 kişiye indirmesini istemişti.

RUSYA'DAN JET YANIT

Moskova'da Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Shoukry ile düzenlenen ortak bir basın toplantısında konuşan Lavrov, ABD'nin Rusya'da göçmen olmayan vize uygulamalarını askıya alma kararını değerlendirerek, "Bu kararlar Rus vatandaşları arasında memnuniyetsizliği artırmak için yeni bir girişimdir. Washington'ın bu adımı renkli devrimleri organize eden kişilerin mantığıyla atıyor" dedi.

Ayrıca Lavrov, Rusya'nın ABD kararını titizlikle inceleyeceğini ve Moskova'nın sıradan ABD vatandaşlarından öfkesini çıkarmayacağına söz verdiğini söyledi.

ÖNCEKİ HABERLER
Savcı Mustafa Alper'in ölümüyle ilgili davada flaş tahliye kararı
Haberi duyan kahroldu Antalya'da yaşandı
Güneş tutulması ne zaman saat kaçta olacak Türkiye izleyecek mi?
Genç kıza tuvalette tecavüzle ilgili yeni gelişme
Konya saatlik hava durumu meteoroloji uyarı verdi
12 Aralık A101 aktüel katalog broşürü fiyatları 2019
Yorumlar 3 yorum