Suudi Arabistan'dan yeni açılım: Kadın basketbol turnuvası

Suudi Arabistan'dan yeni açılım: Kadın basketbol turnuvası

Kadınlara araba yasağını kaldıran, kadınların stadyumlara giriş yasağına son veren, 'Ilımlı İslam'a dönüyoruz' diyen Suudi Arabistan Veliaht Prensi Salman, 11 prens dahil yüzlerce gözaltının tartışıldığı günlerde yeni bir açılım daha yaptı.

Suudi Arabistan'dan yeni açılım: Kadın basketbol turnuvası - Sayfa 1

Kadınlara araba yasağını kaldıran, kadınların stadyumlara giriş yasağına son veren, 'Ilımlı İslam'a dönüyoruz' diyen Suudi Arabistan Veliaht Prensi Salman, 11 prens dahil yüzlerce gözaltının tartışıldığı günlerde yeni bir açılım daha yaptı. Suudi Arabistan’da şimdi de ülkenin ilk kadın basketbol turnuvası düzenlenecek.

Suudi Arabistan'dan yeni açılım: Kadın basketbol turnuvası - Sayfa 2

Gelecek hafta cumartesi günü başlayacak olan turnuvade oyuncuları tamamen kadınlardan oluşan altı takım yarışacak. Jeddah United, Dar Al Hekma University, University of Business and Technology DFAC, Braves ve Shoot for Cause takımlarının turnuva maçları Cidde’nin Kızıl Deniz tatil bölgesindeki King Abdullah Sports City’de oynanacak.

Suudi Arabistan'dan yeni açılım: Kadın basketbol turnuvası - Sayfa 3

Suudi Arabistan Şura Meclisi üyesi Leena Al Maeena “Böyle özel bir sporun şampiyonasında kadınların da oynama hakkı olmasından çok memnunuz. Umuyoruz turnuvalar devam eder ve Cidde’nin en iyi kadın basketbol klüplerinin yer aldığı turnuvanın başarıyla geçeceğinden eminim” dedi.

Suudi Arabistan'dan yeni açılım: Kadın basketbol turnuvası - Sayfa 4

Suudi Arabistan’da son yıllarda meydana gelen reform dalgası, son haftalarda inanılmaz bir hıza ulaştı. Basketbol dışında futbolda da hükümete kadın futbol klüpleri kurulabilmesi için önerge verildi.