Suriyeli kızın film gibi kavuşma hikayesi

Suriye’den 2017 başında ağır yaralı getirilen 15 yaşındaki E., Türkiye’de 22 ameliyat geçirdi. Dilini bilmediği memlekette gözlerini açtı, devlet korumasına alındı. 1.5 yıllık ayrılık önceki gün Yayladağ Sınır Kapısı’nda son buldu.

15 yaşındaki E., annesi, babası ve sekiz kardeşiyle Suriye’de yaşıyor, okuluna devam ediyordu. Savaş koşulları onları ülke içinde göçe zorladı. Ancak göç yolunda gerçekleşen bir patlama yalnızca bedenlerini değil, hayatlarını da dağıttı. E. ağır yaralandı. Türkiye’den gelen bir ambulansla Mersin’de hastaneye yatırıldı. İki hafta yoğun bakımda kaldı. Parçalanan yüzü için 22 ameliyat oldu. Uyandığında kendini dilini bilmediği bir memlekette yapayalnız buldu.

Ailesinin nerede olduğunu, sağ olup olmadıklarını bile bilmiyordu. Türkiye’de kimsesi yoktu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koruması altına alındı. E., 60 çocuğun kaldığı Mersin Çocuk Evleri Sitesi’ne getirildi. Fiziksel tedavisi devam ederken, ruhsal yönden de destek verildi. İlk travmayı atlattıktan sonra Türkçe öğrenmesi için çalışmalar başlatıldı.

En büyük desteği, geldiği andan itibaren onu sahiplenen yurttaki arkadaşları verdi. Beş ay içinde kendini rahat ifade edebilir hale geldi. Sekizinci sınıf öğrencisi olduğu tespit edilen E.,’nin ortaokulu bitirmesi sağlandı. Kendi isteğiyle bu eğitim-öğretim döneminde bir meslek lisesine yerleştirildi.

Bütün bu gelişmeler olurken, E.’nin ailesi de Suriye’deki patlamadan yaralı olarak kurtulmuş, tedavileri yapıldıktan sonra kayıp kızlarını aramaya başlamıştı… E.’nin annesi Wedad D., Uluslararası Kızılhaç Komitesi’ne komite de Türk Kızılayı’na başvurdu. Aile Bağlarının Yeniden Tesisi Programı devreye sokuldu. Kızılay, her yerde kayıp kız çocuğunu aramaya başladı. İyi haber iki ay sonra geldi.