BIST 1.441
DOLAR 8,45
EURO 10,26
ALTIN 503,10
HABER /  GÜNCEL

Subliminal mesaj nedir ABD filmindeki görüntüler

ABD filmi Spectral subliminal mesajlar mı veriyor? Subliminal filminin finalindeki görüntüler Erdoğan'a çok benzetildi. Peki subliminal mesaj nedir, biliçaltına nasıl mesaj gönderiliyor.

Abone ol

Spectral filmindeki o sahnede sisin içinden çıkan yüzün Recep Tayyip Erdoğan olduğu söyleniyor. ABD film ile dünyaya subliminal mesaj mı yayıyor, subliminal bilinçaltı mesaj nedir? TRT1'de program yapan Pelin Çift olay yaratan filmin o sahnesini gündeme getirdi. Spectral filminin 01:36:20 dakikasındaki sahne ABD ordusunun yok ettiği düşman figürünü gösteriyor. Sisler içinden bir anlığına çıkan yüz Recep Tayyip Erdoğan'a fazlasıyla benziyor.

Uzmanlar bir subliminal mesajın ilk kez bugüne kadarbu derece aleni gösterildiğini belirtiyorlar. Peki nedir Subliminal mesaj? Subliminal mesaj veya bilinçaltı mesaj, başka bir objenin içine gömülü olan bir işaret ya da mesajdır. Normal insan algısı limitlerinin altında kalmak, o anda fark edilmemek üzere tasarlanmıştır. Subliminal mesajlar insanın bilinçli dikkati tarafından fark edilemezler, ancak bu mesajların insanın bilinçaltını etkiledikleri ileri sürülmektedir. Subliminal teknikler reklamcılık ve propaganda alanlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Dizilerde veya filmlerde karakterlerin içtiği içecek markaları, kıyafetleri subliminal mesaj örneklerindendir.


Bu tekniklerin amaçları, etkisi, kullanım sıklığı ve rekabet gibi konularda ahlaka uygunluğu konuları tartışmalıdır. Marka ve ürünlerin pazarlamasından toplumun ilgi, ihtiyaç ve algısını değiştirmeye kadar birçok konuda kullanılmaktadır. Bir kişiyi, kurumu ya da ürünü kötü göstermek için o şey ile kötü olan bir nesnenin aynı temada işlenmesi subliminal mesajın en yaygın kullanılma şeklidir. Şu ana kadar yapılan çalışmalar neticesinde en bilinçli ve defansif kişiler bile bu mesajları ilk bakışta %100 olarak çözememektedir. Bu da toplumlarımızı yönlendirmeli reklamlara karşı savunmasız bırakmaktadır.

Spectral filminin olay görüntüsü o sahnedeki Erdoğan mı? Filmin video görüntüleri tıklayın

ÖNCEKİ HABERLER
Nevşehir'de FETÖ operasyonu bir kişi tutuklandı
Norveç Dışişleri Bakanlığı'ndan Türkiye açıklaması!
YSK'dan seçim torbaları ile ilgili yeni karar
Meral Akşener'den şaşırtan Bahçeli açıklaması 'Oyum ona'
YGS’ye geç kalan öğrencileri sevindirecek haber!
Said Nursi hayatta olsa evet oyu kullanırdı
İzmir'de referandum gerilimi AK Parti minibüsüne saksı
Genelkurmay Başkanlığı'ndan saldırı açıklaması
Sivas eski istihbarat müdürü yeniden tutuklandı
Londra saldırısındaki şok detay ölü sayısı kaç oldu?
Yorumlar