BIST 11.065
DOLAR 32,99
EURO 35,97
ALTIN 2.570,46
HABER /  GÜNCEL

Silopi'de çatışma: 3 kişi ölü

Silopi'de sabah saatlerinde gösterici bir gruba polis müdahalesi ardından bir eve giren üç kişi, polisle çıkan çatışmada öldürüldü.

Abone ol

Silopi'de, 7 Temmuz'daki çatışmalar sırasında çekilmiş bir fotoğraf.

Silopi'de sabah saatlerinde gösterici bir gruba polis müdahalesi ardından bir eve giren üç kişi, polisle çıkan çatışmada öldürüldü.

Doğan Haber Ajansı (DHA), "çatışmanın, gösteri yapan PKK'ya bağlı, YDG-H (Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi) üyesi bir gruba polis müdahalesini takiben, gruptan üç kişinin bir eve sığınması ardından çıktığını" belirtti.

DHA, "çatışmanın saatler sürdüğünü, çatışma sonucunda 3 YDG-H'linin öldürüldüğünü" belirtti.

İhlas Haber Ajansı da "hendek kazan gruba polis müdahalesi ardından çıkan çatışmada 3 PKK'lının öldürüldüğünü" bildirdi.

Dicle Haber Ajansı'nın haberinde ise, "(...) Sabah 06.00'ya kadar çatışma sürdü. Bomba olduğu belirtilen şiddetli bir patlamadan sonra çatışma kesildi" ifadesi yer aldı.

Silopi'ye giderek olayla ilgili bilgi alan HDP (Halkların Demokratik Partisi) milletvekili Ferhat Encü, Evrensel gazetesine yaptığı açıklamada, "aldıkları bilgilere göre olay sırasında gençlerin silahsız olduğunu" iddia etti.

BBC Türkçe'nin görüştüğü yerel gazeteciler, "olay sırasında kimsenin evlerinden dışarı çıkamadığını, dışarı dahi bakamadığını, bu yüzden görgü tanıklarının çok az olduğunu, çatışmanın detaylarıyla ilgili bilginin bu yüzden az olduğunu" söyledi.

Çatışma ardından Silopi'de Pazar gün içinde gösteriler düzenlendi.