HABER /  GÜNCEL

Seçim Takvimi Resmi Gazetede yayımlandı

24 Haziran seçimlerine ilişkin YSK'nın belirlediği takvim Resmi Gazete'de yayımlandı. Siyasi partiler, cumhurbaşkanı adaylığı başvurularını 5 Mayıs saat 17.00'ye kadar yapabilecek.

Yüksek Seçim Kurulunun 24 Haziran'da yapılması planlanan Cumhurbaşkanı Seçimi ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için belirlediği takvim Resmi Gazete'de yayımlandı.

Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanan YSK kararına göre, cumhurbaşkanlığı adaylığı için başvurular 1 Mayıs'ta başlayacak, seçmenler tarafından aday gösterilenler için gerekli 100 bin imzanın 4-9 Mayıs tarihlerinde toplanması gerekecek, seçmenler bu süre içinde ilçe seçim kurullarına imza verecek.

CUMHURBAŞKANI ADAYLIĞI BAŞVURULARI 5 MAYIS'A KADAR SÜRECEK

Siyasi partiler, cumhurbaşkanı adaylığı başvurularını 5 Mayıs saat 17.00'ye kadar yapabilecek.

CUMHURBAŞKANI ADAY LİSTESİ 10 MAYIS'TA YAYIMLANACAK

İttifak yaparak seçime katılma kararı alan siyasi partilerin genel başkanlarının imzalarını içeren ittifak protokolünün YSK'ya teslim edilmesinin son günü 6 Mayıs olacak.

Cumhurbaşkanı geçici aday listesi 10 Mayıs'ta Resmi Gazete'de yayımlanacak ve itirazlar başlayacak.

13 MAYIS'TA PROPAGANDA DÖNEMİ BAŞLAYACAK

İtirazlar 11 Mayıs saat 17.00'ye kadar yapılabilecek. YSK, itirazları 12 Mayıs'ta karara bağlayacak. 13 Mayıs'ta ise Cumhurbaşkanı kesin aday listesi Resmi Gazete'de yayımlanacak ve Cumhurbaşkanı seçimi propaganda dönemi başlayacak.

MİLLETVEKİLİ LİSTELERİ EN GEÇ 21 MAYIS'TA TESLİM EDİLECEK

Siyasi parti genel merkezlerinin seçime katılacakları seçim çevrelerine ait aday listeleri, YSK'ye 21 Mayıs'ta en geç saat 17.00'ye kadar verilecek. Bağımsız milletvekili adaylığı için il seçim kurullarına yapılacak başvurunun son günü de 21 Mayıs olacak.

Seçim takviminin daha sonraki önemli aşamaları ise şöyle:

7 Haziran: Gümrük kapılarında ve yurt dışında oy verme işlemi başlayacak.

8 Haziran: İl Seçim Kurullarınca miting alanları belirlenecek, cumhurbaşkanı adayları, siyasi partiler ve bağımsız adaylara duyurulacak.

13 Haziran: Başvuran cumhurbaşkanı adayları ile siyasi partilerin radyo ve televizyonda yapacakları propaganda konuşmalarının yayın ve zaman sıralarının belirlenmesi için ad çekilecek.

14 Haziran: Propaganda serbestliği ve bir kısım seçim yasakları başlayacak.

17 Haziran: Radyo ve televizyon propaganda konuşmaları başlayacak. Seçmen bilgi kağıtlarının seçmene dağıtımı tamamlanacak.

19 Haziran: Yurt dışında oy verme işlemi sona erecek.

23 Haziran: Seçim propagandası saat 18.00'de sona erecek.

24 Haziran: Oy verme günü. Seçim yasakları saat 24.00'te sona erecek. Cumhurbaşkanı seçimi geçici sonuçları ilan edilecek. (saat 23.59)

ÖNCEKİ HABERLER
Sokak ortasında polisle tekme tokat kavga ettiler
Erdoğan hangi isimleri Gül'e yolladı?
6 ilde operasyon! CHP'li başkan gözaltında
Şeker fabrikalarını kim topluyor? Bugün bir tane daha aldı listeye bakın
PKK hülle yaptı! Irak'taki seçimlere katılıyor...
EYT ile kimler erken emekli olabilir EYT emeklilik son durum
Yorumlar