BIST 8.009
DOLAR 28,95
EURO 31,83
ALTIN 1.903,13
HABER /  DÜNYA

Savcı Öz’ü onlar da yalanladı

Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevlendirilmem, tehdit etmem ‘soruşturmayı kapatın’ demem asla...

Abone ol

Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevlendirilmem, tehdit etmem ‘soruşturmayı kapatın’ demem asla söz konusu değildir” derken, Yargıtay 13. Ceza Daire Başkanı İsmail Rüştü Cirit ise, “Başbakan tarafından görevlendirilmem, tehdit etmem, ’soruşturmayı kapatın demem’ söz konusu değildir" dedi.
Kamu Başdenetçisi Ömeroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Başsavcı Vekili Zekeriya Öz’ün, iddialarıyla ilgili, "Bu iddia, bir anlamda beni ilgilendirmemekle birlikte bir internet sitesinde yüksek yargıdaki bu kişinin ben olacağım varsayılmıştır. Bu nedenle açıklama yapma ihtiyacı doğmuştur. Bu konuda da Sayın Öz’den doğru açıklama bekliyorum. İstanbul Başsavcı Vekili Zekeriya Öz, bu iki yüksek yargı mensubunun ismini açıklamamıştır. Açıklasaydı ve ismimi belirtseydi gerekli cevabı verirdim. Zekeriya Öz, benim Bursa Adliyesinden tanıdığım stajyerdir. Kendisiyle ailece görüşürüz. İstanbul’da, Bursa’da birçok kez beraber olmuşuzdur. 22 Aralık 2013 günü Bursa’da değildim. 28 Aralık 2013 günü yılbaşı için Bursa’daydım. İddia ettiği hususlar bir araya geldiğimizde hiçbir zaman konuşulmamıştır. Tekrar ediyorum: Başbakan tarafından görevlendirilmem, tehdit etmem, ’soruşturmayı kapatın’ demem asla söz konusu değildir. Açılan bir soruşturmayı kapatmaya kimsenin gücünün yetmeyeceği herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Hiçbir hukukçu bunu söylemez” dedi.

CİRİT’İN AÇIKLAMASI
Yargıtay 13. Ceza Daire Başkanı İsmail Rüştü Cirit ise yaptığı açıklamada, Başsavcıvekili Öz’ü yakından tanıdığını ve ailece görüştükleri bir yargı mensubu olduğunu vurguladı. Cirit, Öz’ün iddialarıyla ilgili, "28 Aralık 2013 tarihinde ailemle birlikte memleketim Burhaniye’ye giderken, Bursa’da konakladığımız otelde akşam yemeğinde Sayın Öz ile ailece birlikte olduk. Ancak iddia edildiği gibi Sayın Başbakan tarafından görevlendirilmem, tehdit etmem, ’soruşturmayı kapatın demem’ söz konusu değildir. Bilindiği üzere, hiçbir yargı mensubu aracılık veya tehdit gibi hususları kabul etmediği gibi hiçbir hukuk adamına da yakıştırmaz. Açılan bir soruşturma mutlaka olumlu veya olumsuz sonuçlandırılmak zorundadır. Usul hükümleri bunu gerektirir. O nedenle ’soruşturmayı kapat’ diye bir söylem anlamsızdır ve olamaz” ifadesini kullandı.
(İHA)