BIST 1.880
DOLAR 13,71
EURO 15,53
ALTIN 776,16
HABER /  GÜNCEL

Şarbon laneti o geminin peşini bırakmıyor

Şarbon, Brezilya'dan Türkiye'ye hayvan getiren geminin peşini bırakmıyor. Haberler nedeniyle ikmal yapamayan ve uzun süre açık sularda bekletilen geminin sahibi, iddialar nedeniyle gemiyi satmayı bile düşündüğü belirtildi.

Abone ol

İSTANBUL'da açıklarında 20 gün kadar bekledikten sonra Marmara'ya açılan gemide şarbonlu hayvan olduğu iddialarına geminin bağlı olduğu acenteden yalanlama geldi. Geminin baskılar nedeniyle Beyrut'a yönlendirildiğini; ancak şarbon iddiaları nedeniyle bu limanda da kendilerine zorluk çıkarıldığı belirtilirken, gemiye ilişkin tüm kontrollerin zamanında yapıldığı kaydedildi.

İstanbul'da Ahırkapı açıklarında 20 gün kadar bekledikten sonra 6 Eylül 2018'de Marmara'ya açılan geminin Akdeniz sularında dolaştığı iddialarıyla ilgili bağlı olduğu acentenin vekili avukat Meltem Cırık Nurdoğdu, açıklamalarda bulundu. Nurdoğdu, şarbonlu hayvan taşıdığı iddia edilen gemi hakkında çıkan haberlerin eksik ve yanlış bilgiler doğrultusunda hazırlandığını söyledi. 

Geminin şarbon hastalığına yakalanan büyükbaş hayvan taşıdığı, hayvanların hâlâ gemide olduğu yönündeki iddiaların hiçbiri gerçeği yansıtmadığını belirten Nurdoğdu, Brezilya'dan getirilen hayvanların gerekli sağlık kontrollerinden geçirildikten sonra tahliye edildiğini; bahsi geçen hayvanların gemiye yüklenmesinden önce de tüm sağlık kontrolleri ve aşılarının yapıldığını ileri sürdü.

"HEDEF HALİNE GETİRİLDİ"

Geminin Bandırma Limanı'ndaki tahliye işlemlerinin bitmesinin ardından 19 Ağustos 2018 tarihinde Cebelitarık Limanı'na gitmesi için çıkış izni verildiğini ifade eden Nurdoğdu, şunları kaydetti:

"20 Ağustos 2018 tarihinde gemi ikmalini sağlamak için yakıt alma, tayfa değişikliğini sağlama, yeni sefere hazırlık gibi zaruri ikmaller nedeni ile İstanbul Ahırkapı'da demirlemek durumunda kalmıştır. Ancak Kurban Bayramı'nın uzun olmasının da etkisiyle ikmallerin tamamlanması tahmin edilen tarihte gerçekleştirilememiştir. Bu sırada gündeme düşen haberler nedeni ile söz konusu gemi haberlerin odak noktası olmuş, bazı topluluklar tarafından hedef haline getirilmiştir. Daha fazla yanlış haberlere mahal vermemek adına armatörün de talimatı ile gemi Ahırkapı'dan ikmallerini tamamlayamadan ayrılmak zorunda kalmıştır. Gemi, 07 Eylül 2018 tarihinde Çanakkale Boğazı'nda yaklaşık 12 saat sırf bu haberlerden dolayı bekletilmiştir. Uygulamada tahmini ve hava müsaadeli 2 saat süren Boğaz geçiş süresi maalesef ki mümkün olmamıştır. Sözde şarbon tehlikesi, gemide canlı hayvanların bulunduğu gibi yanlış bilgilerden dolayı pilot gemiye çıkmak istememiş, saatler geçtikten sonra pilot ikna edilerek gemiye çıkışı sağlanmış ve geminin geçişine izin verilmiştir."

SATILMASI GÜNDEMDE

Geminin Akdeniz'e seyri sırasında sahip değişikliği olma ihtimali nedeni ile yedek parça ve 1 şirket temsilcisi katılımını sağlamak için Çeşme'deki Demir mevkisine 'Transit geçiş/uğraksız olmadan' demirlediğini kaydeden avukat Meltem Cırık Nurdoğdu, şunları söyledi:

"Haberlerde yer alan hayvanların Çeşme'de tahliye edileceğine ilişkin iddialar da tamamen asılsızdır. Zira o gemi boştur. Ambarlarında, güvertesinde herhangi bir yük ya da hayvan yoktur. Ayrıca Çeşme Limanı tahliye veya yükleme yapmasına izin verilen bir liman olmayıp, gümrüğü ihtisas gümrüğü değildir. Ancak Boğaz'dan geçen gemilere, personel, kumanya, tamir, yedek parça temini için 168 saate kadar izin verilmiş bir demirleme sahasıdır. Akıllarda herhangi bir soru işaretinin kalmaması için Sahil Sağlık Denetleme Merkezi doktorunun gemiye çıkması ve işlem yapmak üzere girişimde bulunuldu. Buna rağmen hava muhalefeti sebebi ile doktor gemiye çıkarılamamıştır. Gemi, yoğun baskı ve gerçek dışı haberlerin çoğalması nedeni ile armatörün talimatı ile ikmali dahi sağlanamadan Çeşme'den ayrılmak durumunda kalmıştır. Geminin hedef haline gelmesi ve tüm bunlardan dolayı Türkiye kara sularında vakit kaybetmesinden dolayı gemi en uygun liman olan Beyrut'a yönlendirilmiştir. Ancak maalesef ki bu asılsız haberler Beyrut'a da sirayet etmiş ve oradan da olumlu bir sonuç alınamamıştır. Şu an için gemi ikmallerini tamamlayıp sefere çıkmak için hâlâ Akdeniz'de beklemektedir. Ancak mevcut haberlerden dolayı çok büyük zorluklar yaşanmaktadır. Önemle belirtmek isteriz ki, bahsi geçen geminin donatanı-işletmecisi Türkiye'de uzun yıllardan beri faaliyet gösteren, istihdam sağlayan, önemli bir gelir kaynağı olan ve tüm ulusal/uluslararası kurallara riayet ederek işlerini gerçekleştiren profesyonel ve şeffaflıktan yana olan bir şirkettir. Siz konusu haberlerden ötürü Türkiye'ye karşı güven duygusu zedelenmiş olup bu durumun en kısa zamanda düzeltilmesi gerekmektedir. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaların da tekrardan değerlendirilerek herhangi bir hastalıklı hayvan ithalatının yapılmadığının vurgulanmasını, halkı endişeye sürükleyen ve hakkımızda çıkan haberlerin engellenmesini istiyoruz."

ÖNCEKİ HABERLER
Bilim adamları, kişilik türlerini 4 kategoriye ayırdı
Bilim adamları, kişilik türlerini 4 kategoriye ayırdı
İYİ Parti'den Erdoğan'a İş Bankası eleştirisi
İYİ Parti'den Erdoğan'a İş Bankası eleştirisi
Çavuşoğlu'ndan İdlib açıklaması: Asker takviyesi lazım
Çavuşoğlu'ndan İdlib açıklaması: Asker takviyesi lazım
İstanbul'daki hain saldırının yeni görüntüleri
İstanbul'daki hain saldırının yeni görüntüleri
Aydın'da fuhuş operasyonuna 8 gözaltı
Aydın'da fuhuş operasyonuna 8 gözaltı
Irak'da yeni hükümet için ABD devrede
Irak'da yeni hükümet için ABD devrede
FETÖ-PDY üyesi şüpheli jandarmadan kaçamadı!
FETÖ-PDY üyesi şüpheli jandarmadan kaçamadı!
Çanakkale'de savaştan kalma patlamamış top mermisi imha edildi!
Çanakkale'de savaştan kalma patlamamış top mermisi imha edildi!
Minik Sedanur'dan üç gündür bulunamıyor
Minik Sedanur'dan üç gündür bulunamıyor
Aselsan'dan hackerlara sınav!
Aselsan'dan hackerlara sınav!