BIST 2.439
DOLAR 16,19
EURO 17,41
ALTIN 965,28
HABER /  GÜNCEL  /  YEREL

Şarampol halkı ne isterse onu yaparız

Başkan Türel Şarampol Katlı Otopark Projesi’ni referanduma götürüyor

Abone ol

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Şarampol Projesi kapsamında Giritli Parkı’na yapılması düşünülen otopark projesini 11 Haziran’da referandumla bölge halkına soracaklarını açıkladı. Türel, “Biz onlar için yapıyoruz bu projeyi. Şarampol halkı istemezse otoparkı yapmayız. Ama isterse yapmak da benim görevimdir, boynumun borcudur” dedi.

Miami ile kardeş şehir protokolü imzalamak üzere bulunduğu ABD’den dönen Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, ayağının tozuyla Şarampol Projesi kapsamında yapılması düşünülen otopark projesiyle ilgili basın toplantısı düzenledi. Konuşmasının başında Ramazan ayının İslam alemine hayırlı uğurlu olması dileyen Türel, 27 Mayıs’ta idam edilen demokrasi şehitleri merhum Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ı da rahmetle andı. Şarampol Mahallesi’nin kendisi için özel bir yeri olduğunu anlatan Türel, “Eskiden Antalya, Kaleiçi, Doğu Garajı ve Şarampol arasında küçük bir şehirdi. Şarampol Antalya tarihinin, kültürünün simge yerlerinden birisidir. Hatta Antalyalılar bir tarafta Yenikapılılar, bir tarafta Şarampollüler diye adeta farklı iki mahalle olarak tanımlanırlardı.  Ben 10 yıl önce, bunları bilen, yaşayan, bu toprakların bir evladı olarak Kaleiçi’ni ve Cumhuriyet Meydanı’nı güzelleştirmeye başladım. Şarampol’e sıra gelmemişti. 2014 senesinde ikinci defa göreve geldiğimizde kaldığımız yerden devam etmek üzere, Şarampol Mahallesi’ni de yeniden ele aldık, çok da güzel bir sloganla “Efsane Geri Dönüyor Şarampol Güzelleşiyor” diyerek sloganıyla yola çıktık” dedi.

ŞANZELİZE GİBİ OLACAK

Şarampol Projesi’nin caddenin mevcut sorunlarını çözmek, yeni bir cazibe merkezi oluşturmak amacıyla yapılmış bir kentsel tasarım projesi olduğunu vurgulayan Başkan Türel, şunları söyledi: “Proje ile yalnızca Antalya’nın değil ülkemizin ve hatta dünyanın en önemli yayalaştırma projelerinden birisini planladık. Örneğin Paris’i ziyaret edenler Şanzelize’de geziyorum diye hatıra fotoğrafı çektirirler. İşte Şarampol de bu anlamda Antalya’ya gelen turistler açısından belki de dünyanın en önemli cazibe merkezi haline dönüşecek bir noktada olacak. Hedefimiz budur. Şu ana kadar yapılan çalışmalar projenin Şarampol’e neler kazandıracağının en önemli göstergesidir. Proje artık yavaş yavaş kendisini göstermeye başladı. Projenin güzelliği ortaya çıkmaya başladıkça bu projeden rahatsız olanlar da ortaya çıkmaya başladı.”

HALKIN YÜZDE 90.91’İ EVET DEDİ

Şarampol’un tek başına bir cadde düzenleme projesi olmadığını belirten Türel, şöyle konuştu: “Tonguç alt geçitleri ve yeni oluşturulan ana yan yollarla kent içi trafiği rahatlatacak bir şehirleşme projesi uygulanmaya konmuştur. Bölgenin cazibe merkezi olması ile gelen misafirlerin otopark sorununu çözeceğiz. Trafik çözümleri, otopark çözümleri, cadde güzelleşmesi, binaların cephe düzenlemeleri ile bir bütüncül projedir. Hepsi birbirine bağlıdır ve son derece iddialı olan bu projeyi de halkımıza o zaman sormadan uygulamaya koymak istemedik. Bildiğiniz gibi 18 Ekim 2015 tarihinde referanduma gittik. Şarampol Caddesi Kentsel Tasarım ve Çevre Düzenlemesi Projesi’ni referandumuna katılan 9 mahalle ve cadde esnafı, yüzde 90.19 gibi büyük bir oranla destekledi. Bu projenin bütün figürleri, bu projenin bütün enstrümanları proje kapsamında halkımıza soruldu. Yani bu otoparkların da bu proje kapsamında yapılması, halkımıza soruldu. Bir bütüncül proje olarak sunuldu ve sorduğumuzda otoparkları, trafik çözümleri, cephe yenilemeleri ile tamamıyla birlikte halkımızın yüzde 90.19’u bize “evet bu projeyi yapabilirsin” dedi ve yolumuzu açtı.”

DÖRT PROJE UYGULANIYOR

Projede yayalaştırma ve kentsel tasarımın yanında bu temayı destekleyen üç alt projeyi daha Şarampol’ de uygulamaya koyduklarını kaydeden Başkan Menderes Türel, şöyle devam etti: “ Projemizin birinci kısmı Şarampol Caddesi kentsel tasarım ve çevre düzenlemesidir. Şarampol Caddesi’ni modern, dikkat çekici, tabela disiplini sağlanmış ve konforlu bir alışveriş caddesine dönüştürerek, cazibe merkezi haline getirmek hedefimizdi. Yayalaştırılması, kent mobilyaları, su havuzları, peyzaj, dekoratif aydınlatma, bina cepheleri, ticaret merkezlerinde yapılan tabela vs. cephe düzenlemeleri, bina arka bahçe ve otopark düzenlemeleriyle cadde yeni bir kimliğe bürünmüştür. Şarampol’ü gidip görenler varsa, ana caddenin hemen doğu ve batı cephesinin arka tarafında otopark alanı olarak düzenlediğimiz kısımları lütfen dikkatinden kaçırmasın. İnanınız apartmanların arkasındaki otopark düzenlemeleri ile birleştirdiğimiz alanı en az caddenin kendisi kadar güzel oldu. Hem yaşayan halkın da hem de ticaret erbabının otopark ihtiyacına da önemi bir çözüm bulundu. Bunu mutlaka görmenizi isterim. Cadde düzenlemesi ile ilgili yapmış olduğumuz sözleşme kapsamında harcayacağımız bedel 18 milyon 244 bin TL. Tabi bu teşrif artışları ile 23 milyon 680 bin 712 TL’ye kadar çıkabiliyor. İşe başladığımız tarih 1 Temmuz 2016’ydı. Ağustos ayı sonunda da inşallah bu cadde düzenlemesini tamamlayacağız.”

KAVŞAK VE YAĞMUR SUYU ÇALIŞMALARI

Şarampol Projesi’nin ikinci ayağının Tonguç Caddesi hemzenin ve tünel geçişleri olduğunu anlatan Türel, şu bilgileri verdi: “Hedeflenen yaya sirkülasyonunun can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla, cadde trafiği alta alınması, alternatif güzergahlara ve Tonguç katlı kavşaklarıyla yeraltına inilmesi söz konusu olmuştur. Çünkü bir tarafta caddeyi yayalaştırıyorken, diğer taraftan o caddenin üzerinde 4 yol kavşağı olarak hemzemin düzenleme ile araçlara müsaade ederseniz yaya güvenliği açısından bir risk oluşturabilirdi. Biz o bölgede 3 kavşağı birleştirerek tek kavşak haline getirmek suretiyle bu kavşağı halkımızın emrine sunmaya çalıştık. Bu tüneller Güllük Caddesi, Evliya Çelebi ve Fatih caddelerinde kesintisiz bir bağlantı sağladı. Alt yapı çalışmaları ile de bölgenin yağmursuyu sorununu çözdük. Bu da tabi dikkatlerden kaçan önemli bir husus. Çünkü özellikle Tonguç Caddesi her yağmurda adeta göle dönmekteydi. Orada yapmış olduğumuz alt yapı yatırımları da son yağan yağmurlar da artık buranın makûs talihinin de mazide kaldığını net bir şekilde gösterdi. Alt geçitlerle ile ilgili projenin de bedeli 11 milyon 111 bin TL. KDV’si ile birlikte 13 milyon 111 bin TL olarak gerçekleşti. 16 Şubat 2016’da işe başlayarak, 15 Şubat 2017’de kavşaklarımızı, Sayın Cumhurbaşkanımızın Antalya’da yapmış olduğu 25 Mart tarihindeki toplu açılış töreninde gerçekleştirdik.”

Projenin üçüncü ayağı olarak bölgenin cazibe merkezi olmasıyla yoğunlaşacak araç park ihtiyacını karşılamak üzere caddenin doğusunda Cumhuriyet Mahallesi’nde 720 araçlık yeraltı otoparkı planladıklarını söyleyen Türel, “Bu otoparkın maliyeti 11 milyon 430 bin TL. KDV’si ile 13 milyon 487 bin lirayı bulacak. İşe başlama 10 Mayıs 2017 olup, kazı çalışmalarına bu bölgede yeni başlanmıştır. Burada yeraltı otoparkı yapacağız ve üzerindeki parkı da aynen yeniden otopark inşaatı da bittikten sonra halkın kullanımına en iyi şekilde sağlayacağız” dedi.

MECLİS’TE GÖRÜŞÜLDÜ VE ONAYLANDI

Projenin dördüncü ayağının caddenin batısında Şarampol Katlı Otopark yapımı olduğunu belirten Türel, şunları aktardı: “Üçgen Mahallesi’nde 1003 ada 20 parselde bulunan 2793 m2 alanda çalışmalara başladık. Şarampol Katlı Otopark çalışması aslında 11 Eylül 2015 tarihinde Büyükşehir Meclisi’nde alınan ilk karar ile başlamıştır. Büyükşehir Meclisi’nde 2015 yılında 1/5000, 1/1000’lik imar çalışmaları ile başladı ve bu imar tadilatına ilişkin 732 ve 733 sayılı kararlar oy birliği ile geçti. Bugün bakıyorum orada bu kararlara evet diyen arkadaşlar şimdi yapılmasın diye boy gösteriyorlar. Kararların hepsinin özeti arkadaşlarda var. Daha sonra Muratpaşa Belediyesi sınırları içerisinde 1003 ada güneyinde yer alan çocuk alanının katlı otoparka dönüştürülmesine ilişkin hazırlanan nazım imar planı uygulama imar planı değişikliği de yine meclisimizin 16 Kasım 2015 tarihli 1045 ve 1046 sayılı kararları ile oy çokluğu ile onaylanmıştır. Muratpaşa Belediyesi’ne bu konu ile ilgili burada bir otopark yapacağımızı ilettiğimizde mekânsal planlar yapım yönetmeliğinin 6. maddesinin 2. bendinde yer alan konulara göre işlem yapılması konusunda görüş vermiştir. Ne olduğunu merak ediyorsanız mekânsal planlar yönetmeliğini açarak bulursunuz. Bulamazsanız bende de var isterseniz burada okurum. Yapılmaması hususunda da Muratpaşa Belediyesi’nin herhangi bir olumsuz görüşü olmamıştır. Son olarak otopark yapılabilmesi için trafo alanının, çünkü alan kısıtlı bir alan, kreş alanı tarafından alınarak eski yere otopark alanı köşesine taşınması kararı çıkmıştır. 1/1000 ölçekli imar planı hazırlanmıştır. Antalya Büyükşehir Belediyesinin 12.02.2016 tarihi 237 sayılı kararı ile oy çokluğu ile onaylanmıştır. Biz orada otopark yapmak istediğimiz için trafo alanını değiştirdiğimizde tüm siyasi parti temsilciliği buna da oy birliği ile evet demiştir. Bunlar kayıtlarımızda mevcuttur. Süreç tüm meclis üyelerimizin bilgisi, onayı doğrultusunda devam etmiştir.”

PLANLARA İTİRAZ DAHİ OLMADI

Buraya katlı otopark yapmak üzere mecliste alınan plan kararlarına askı sürecinde tek bir itiraz eden dahi olmadığına dikkat çeken Başkan Menderes Türel, sözlerini şöyle sürdürdü: “İtiraz hakkı mahalle sakinine kadar açık, sivil toplum örgütlerine açık. Bugün itirazları yapanların akılları neredeydi diye sormak bana düşüyor. İmar planlarına karşı şu ana kadar da açılmış bir tek dava yoktur bize intikal eden. Proje alanı içinde yer alan Giritliler Evi aynen konacaktır. Ben bunu dernek başkanına da aynen söyledim. Yıkımı falan söz konu değil. Giritliler Evi o bölgedeki geçmişten Girit’ten göç etmiş vatandaşlarımızın önemli bir ihtiyaçlarını karşılıyor. Elbette bunu korumak bizim görevimiz. Nerden uyduruyorlar bunun yıkılmasını anlamakta zorlanıyorum. Bu proje uygulanırsa Giritli Evi aynen yerinde korunacak. Yıkımı falan söz konusu değil.”

BİR KAŞIK SUDA FIRTINA 

Bir kaşık suda fırtına kopartıldığını belirten Türel, şu bilgileri paylaştı: “Otopark, 2793 m2’lik park alanının 980 m2’lik inşaat oturum alanı olacak şekilde konumlandırılmıştır. Yani yarısından az alana oturuyor. Kalan kısım ise bir yeşil alan ve Giritli Evi de korunmak sureti ile konuluyor. Ve toplam araç kapasitesi otopark bittiğinde 180 olacaktır. Bununla ilgili de planlara başka bir itiraz söz konusu olmadığı için ihalemizi tamamladık. İhalemize 6 firma katılmış en düşük teklifi veren firma kazanmıştır. Sözleşme bedeli de 4 milyon 181 bin lira, KDV’si ile yaklaşık 5 milyona yakındır. İşin süreside 400 gündür.” 
Şarampol Projesi’nin toplam yatırım tutarının kavşakları, cadde düzenlemeleri ve otoparklarıyla 55 milyon lira olduğunu açıklayan Türel, “Böyle bir kaynağı Şarampol caddemizi bir prestij turistik cazibe merkezi haline getirmek için seve seve harcıyoruz” dedi.

GİRİTLİ EVİNİN YIKILMASI SÖZ KONUSU DEĞİL

Otopark projesinin Şarampol projesi kapsamında bölge halkından gelen talepler doğrultusunda ele alındığını kaydeden Türel şunları söyledi: “Orada defalarca halkımızla tartıştık onların önerilerini aldık ve nihai halini onlarla yaptığımız toplantılardan sonra karar verdik. Biz yaptık oldu demedik. Biz yaptık olacak demedik. Bütün bu istişare kanallarını açık tuttuk. Proje  çalışmaları sırasında mevcut durum en hassas şekilde ele alınmıştır. Oradaki ağaçların korunması hususunda asgari hassasiyet gösterilmiştir. Orada şuanda 70 ağaç var. Bu 70 ağacın 39’unu nakledeceğiz, başka bir park alanına taşıyacağız. Geri kalan hepsini alanda koruyoruz. Bir tek ağaç kesilmesi söz konusu değildir. Tamamını neden yer altında yapmıyoruz sorusu da geliyor, burası da çok önemli. Zaten şuanda 3 katını yer altında yapıyoruz projenin. Bir 3 katı da yer üstünde. Eğer hepsini yer altında yapacak olsaydık ağaç nakil meselesindeki ağaç sayısı artacaktı. Biz burayı daha çok yeşili korumak adına 3 katını hemzemin üzerinde planladık.  Ben bunun bir örneğini Cumhuriyet Meydanı’nda da yaşamıştım. Cumhuriyet Meydanı’nda yaptığımız yer altı otoparkında aslında ekonomik  ömrünü doldurmuş ağaçları korumak için kapasiteyi düşük tuttuk. Biz eğer alanın tamamından ağaçları kaldırmak suretiyle Cumhuriyet Meydanı’nda otopark yapsaydık 300 otopark kapasitemiz olacaktı. Biz 70 otopark kapasitesini tercih ederek o ağaçları koruduk. Bugün de aynısı. Eğer ki biz tamamen yeraltı otoparkı yapacak olursak, hafriyat alanı genişleyeceği için oradan nakledilecek ağaç sayısı çok daha fazla artacaktır. Biz orada ağaçları korumak amaçlı bütün bunların hepsini yaptık. Tabi çalakalem konuşanlar, popülizm yapanlar hiç bu işlerle ilgili en ufak düşünüp biraz bilimsel inceleme yapmayanlar sadece şov yapıyorlar, başka hiçbir şey değil. Giritliler Evi’nin yıkılması da hiçbir şekilde hiçbir zaman söz konusu olmamıştır. Öyle bir şey olursa ilk ben karşı çıkarım arkadaşlar.” 

ÇEVRE HASSASİYETİM BELLİ

“Kimse beni çevre hassasiyetleriyle eleştirmeye kalkmasın” diyen Başkan Türel, şunları kaydetti: “Onların hepsine sorarım kaç tane ağaç diktin diye. İlk dönemimde 1 milyon ağaç diktim. Projeler kapsamında taşınması gereken ağaçlardan bir tanesini bile başka belediyeler gibi kesmedik biz. Hepsini naklettik. Uncalı Mezarlığı’na gidiyorken oradaki turunç ağaçlarının hepsi benim ilk dönemimdeki raylı sitem proje alanında sökülüp orada şimdi yaşayan ağaçlar. Yine 3. Etap Mevlana Kavşağımızın üst geçidinde 6 tane Benjamini bugün Otogar Kavşağı’na taşıdık, orada yaşamaktadır. Hepsi dal budak serdi. Bu dönemde hedefim 10 milyon ağaç dikmek. Bugüne kadar tek bir ağaç dikmemiş olanlar oradaki 30 tane ağacın nakledilmesini bölgenin önemli bir ihtiyacını bertaraf etmek üzere konuşuyorlarsa bu sizlerin, halkın takdiridir. Ve mevcut parkı büyük çapta koruyoruz.

BUGÜN İTİRAZ EDENLER DÜN KABUL OYU VERMİŞ

Miami ile kardeş şehir protokolü imzalamak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ndeyken Şarampol Katlı Otoparkı ile ilgili tartışmaları medyadan takip edebildiğini belirten Başkan Türel, “Bazı vatandaşlarımızın Giritli Parkı’nı da içine alan Şarampol Katlı Otopark Projesi’ne karşı çıktığını gördüm, müşahede ettim. Biz bu otoparkı Şarampol halkının ihtiyacı olduğu için, yüzde 90’ın üzerinde arzusu olduğu için yapıyoruz. Anketimizde bu otoparkı da bize yap dedi halk. Hepsini birlikte yap dedi, içerisinden sunu yap bunu yapma demedi. Keyfi olarak bir otopark yapmamız söz konusu değil. Otoparkın yapımı da işletmesinde belediyemiz ciddi bir külfet getiriyor. Az önce bahsettim 5 milyon liraya yakın bir maliyeti var belediyemize. Durup dururken mutlaka biz bir otopark yapacağız diye ortaya çıkmadık.  Böyle bir kararımız da olmadı meclisimizde 5 defa bu konu gündeme geldi. 5 defa gündeme gelen bu hususta bakınız bugün itiraz edenler arasında gördüğüm Cumhuriyet Halk Partili Meclis Üyesi Songül Başkaya hanımefendi bu 5 kararın 2’sinde yokmuş, ikisinde kabul vermiş, birinde ret vermiş. Muratpaşa Belediye Başkanımız bu 5 kararın 3’ünde mecliste yokmuş ikisinde kabul oyu vermiş. Keşke o zaman söyleselerdi. Biz bunları kendi kendimize bir keyfiyetle ortaya koymadık. Meclisimizle tartıştık mahalleliyle tartıştık, referandumlar yaptık. Böyle bir şeyin mantığı varmadır yok mudur takdirlerinize bırakayım” diye konuştu. 

HALKIMIZ KARAR VERECEK 

Basında bu konuyla ilgili haberleri görür görmez, belediyedeki çalışma arkadaşlarına yurt dışından yeni bir halk oylaması yapılması talimatı verdiğini söyleyen Türel, şöyle konuştu:  “Dedim ki buna halkımızın iradesiyle karar vermiştik ama burada bir hassasiyet yeniden gelişmişse, gerekirse yeni bir halk oylaması da yapabiliriz dedim. Niye yapmayalım. Halkımız otoparkı istemezse yapmayız. Biz onlar için yapıyoruz bu otoparkı. Ama şunu da söyleyeyim, ben gazetelerdeki fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla bu projeye karşı çıkanlar içerisinde o mahallede oturan birisine pek rastlamadım. O mahallede ticaretle meşgul olan birisine de rastlamadım. Bizim için önemli olan sessiz çoğunluktur. Gerçekten orada oturanlar bu otoparkı istiyor mu istemiyor mu? Bunu iyi anlamamız lazım. Yoksa açık konuşayım 3-5 tane şovmen oradaki haklın hislerine tercüman olamaz. Biz halkımıza sorarız, halkımız ne derse bizim için makbuldür.  Ben tramvay gibi en büyük projelerde bile halka sormadan yapmamayı prensip edinmiş, bugüne kadar da uygulamış, referandumu, halkın tercihini en iyi şekilde uygulayan bir belediye başkanı olarak, küçük bir otoparkı halk istemiyorsa yapmam. Niye yapayım ki. Onlar için yapıyorum bunları. Şarampol halkı istemese otoparkı yapmayız. Ama orada halkın ihtiyacı ve talebi varken eğer Şarampol halkı isterse yapmak benim görevimdir, boynumun borcudur.”

REFERANDUM 11 HAZİRAN’DA

Şarampol Katlı Otoparkı’nın yapılıp yapılmamasıyla ilgili referandumun 11 Haziran’a yetişecek şekilde yapılması konusunda talimat verdiğini açıklayan Başkan Menderes Türel, “Referanduma otoparktan yararlanacak olan Üçgen, Cumhuriyet Mahallesi sakinleri ve Şarampol Caddesi sakinleri ve esnafı katılacak ve oy kullanacaklardır. Biz boşuna millet iradesi demiyoruz, söz de karar da milletindir. Bunu ilk rahmetli Menderes söylemişti 1949’da söz de karar da milletindir demişti ve iktidara gelmişti. Biz halkımızın hizmetinde, Şarampol halkının hizmetinde onlar ne isterse onu yaparız. Birileri istedi falan diye de bir şey yapmayız. Herkesten ricam Şarampol halkının kararlarına saygı duyulmasıdır. Çünkü orada o çileyi çekenler oranın insanlarıdır. İnşallah gelecekte metro geldiğinde, toplu ulaşım raylı sistemi yaygınlaştığında, herkes otomobilden vazgeçer. Bir gün herkes toplu ulaşımla, metroyla veya bisikletle buralara gelir ve bu otoparklar ihtiyaç olmaktan çıkar. Bu otoparklar o zaman tekrar kaldırılır ve yerine yeşil alan yaptırılır. İnanın bundan en mutlu kişi ben olurum” dedi.

AÇIK VE ŞEFFAF OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Yayalaştırma projesiyle yakın zamanda Şarampol Caddesi’nin yeni bir cazibe merkezi olacağının altını çizen Türel, “Mahallenin ve şehrimizin kimliği ortaya çıkacak. Daha da güçlenecek. Şarampol’de ticaret ve sosyal hayat canlanacak. Kimse Şarampol Projesini bir küçücük otoparka heba edeceğimizi falan zannetmesin. Çok yanılırlar. Biz onlara pabuç bırakmayız. Bu projeyle efsane geri dönecek, Şarampol eski güzelliğine yeniden kavuşacaktır. Antalya Büyükşehir Belediyesi her durumda katılımcı yönetim anlayışından taviz vermemiştir, vermeyecektir.  Her zaman olduğu gibi bundan sonra açık ve şeffaf olacağız. Dolayısıyla 11 Haziran’daki referanduma kadar bu 3 mahallemizde yaşayan bütün halkımızın katılımını istirham ediyoruz” şeklinde konuştu.

ŞOV YAPANLAR O BÖLGEDE OTURMUYOR

Bu referandumda taraf olmak istemediğini belirten Başkan Türel, “Dolayısıyla halkımızın takdiri bizim için her şeyin üzerindedir. Bizim bundan önce yapmış olduğumuz referandum çalışmalarında mahalle bilgilendirme toplantıları yapardık.  Oralarda projemizin güzelliğini anlatmaya çalışırdık. Biz Şarampol projemizi bu bölgede defalarca anlattık. Dolayısıyla halkımızın iradesi üzerinde bir yönlendirme yapmak istemiyorum. Tamamen halkımızın kararını hür iradesiyle verebilecek şekilde bir ortam oluşturmaya çalışacağım. Belki burada yanlış bilgilendirmeyi önlemek için broşür dağıtabiliriz . O broşürde de yazacak şeyler bellidir. Otopark yapılacak veya yapılmayacak.  Giritli Parkı korunacak ağaçların 30 tanesi taşınacak. Geri kalanı korunacak bu kadar. İstiyorsanız yapalım, istemiyorsanız yapmayız. İlla diretmenin bir alemi yok. Biz oradaki vatandaşlarımız için bunu yapıyoruz.  Oradaki ticaretin gelişmesi için bunu yapıyoruz.  Oradaki ihtiyacın karşılanması için bunu yapıyoruz. Ama bir kez daha söylüyorum bugün oralarda şov yapanlar ne o bölgede oturuyor, ne de o bölgenin insanı. Benim için önemli olan sessiz çoğunluğun sesi. Onlara da yönlendirme yapmadan referandumda soracağız. Herkes halkın iradesine saygı gösterecek. Herkes halkın iradesinin her şeyin üstünde olduğunu anlayacak ve ondan sonra hayır çıkarsa benim için sorun değil.  O bölgedeki 180 araçlık otoparktan vazgeçerim.  Ama evet çıkarsa da kim ne derse desin gereğini yaparım. Çünkü biz halkın sesine kulak vermek zorundayız” ifadelerini kullandı.

ATATÜRK HEYKELİ ÖRNEĞİ

Aynı yaklaşımı Çallı Kavşağı’ndaki Atatürk heykeli konusunda da ortaya koyduğunu hatırlatan Türel, şöyle konuştu: “Halka soracağız dedim.  Ve Antalya’da nüfus kaydı olan vatandaşlarımızın katılabileceği internet ortamında bir referandum yaptık. 10 binin üstünde vatandaşımızın yüzde 90 üstündeki bölümü heykeli taşıyalım buraya da kavşak yapalım dedi. Atatürk heykeli bugün eski yerinden 50 kere daha güzel bir yerde. O taşınacak yeri de halkımız seçti. Yüzde 90 halkımız yüzde 65’i Antalyaspor Kavşağı’nı tercih etti ve halkımızın tercihi ile oraya taşıdık. O gün de biz bunları yapıyorken orada aynı şovmenler boy gösterdi. Biz heykeli taşıdık. Heykeli taşıdıktan sonra Atatürk’ün adına yaraşır bir törenle orada açılışı gerçekleştirdik. O şovmenlerin bir tanesi açılışa gelemedi utancından. O heykelin önünde Atatürk’ü siyasete alet ederek konuşanlar, Atatürk’ün heykelinin en güzel yere taşındığı bir noktada mahcubiyetinden o törene gelemedi. Neredeydiler? O yüzden halkın tercihi her şeyden üstündür. Biz her zaman halkımıza kulak kabarttık halkımızın dediği neyse onun gereğini yaptık”

SÖYLENTİLERE SERT TEPKİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, bir basın mensubunun “Siz ABD’deyken buradaki kulislerde, 16 Nisan referandumundan sonra uzun bir izne çıkarıldığınız söylentisi çıkarıldı, bu neyin işaretidir” şeklindeki sorusuna şu yanıtı verdi: “İçinde bulunduğumuz bina neresi? Antalya Büyükşehir Belediyesi. Ben burada hangi sıfatla bulunuyorum. Büyükşehir Belediye Başkanı sıfatı ile bulunuyorum. Bu hayal simsarları bu haysiyet ve şeref cellatları her zaman kabir böcekleri gibi zaman zaman sahne alırlar.  Ama onlar hep zamanın doğruyu gösterdiği bir süreçte mahcup olurlar ama o mahcubiyetle yüzsüz oldukları için yüzlerine de vurmaz. Dolayısıyla çok da fazla söylenecek söze gerek yok. Bırakalım zavallılar kendi küçük dünyalarında yazdıklarıyla mutlu olsunlar. Biz görevimizin başındayız. Antalya’mıza hizmet etmekten şeref duyuyoruz. Şerefle görevimizi ifa ediyoruz. Etmeye de devam edeceğiz.” 

ÖNCEKİ HABERLER
Kütahya iftar vakti İmsakiye sahur saatleri
Kütahya iftar vakti İmsakiye sahur saatleri
Uşak iftar vakti İmsakiye sahur saatleri
Uşak iftar vakti İmsakiye sahur saatleri
Muğla iftar vakti İmsakiye sahur saatleri
Muğla iftar vakti İmsakiye sahur saatleri
Ak Parti grup toplantısında kürsüye kim çıkacak?
Ak Parti grup toplantısında kürsüye kim çıkacak?
Aydın iftar vakti İmsakiye sahur saatleri
Aydın iftar vakti İmsakiye sahur saatleri
İzmir iftar vakti İmsakiye sahur saatleri
İzmir iftar vakti İmsakiye sahur saatleri
Sayım Çınar yarın Ayşen Baydar Çamlıca ile buluşuyor
Sayım Çınar yarın Ayşen Baydar Çamlıca ile buluşuyor
Manisa iftar vakti İmsakiye sahur saatleri
Manisa iftar vakti İmsakiye sahur saatleri
Hatay iftar vakti İmsakiye sahur saatleri
Hatay iftar vakti İmsakiye sahur saatleri
Zonguldak iftar vakti İmsakiye sahur saatleri
Zonguldak iftar vakti İmsakiye sahur saatleri