Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'tan yerli serum tesisine ziyaret

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Osmanlı’nın ilk at üreten çiftliği olan tesisi gezdi. Tesiste hem yerli ve milli serum yapılması hem de engelli bireylere özel hizmet verilemesi Varank'ı heyecanlandırdı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Osmanlı döneminden bu yana at yetiştiriciliğinin önemli merkezlerinden biri olan ve adını Osmanlı’nın ilk harasını kuran 2’nci Mahmut’tan alan Osmangazi Üniversitesi Atçılık Meslek Yüksekokulu’na çat kapı ziyaret gerçekleştirdi. Bakan Varank, okul Müdürü Hakan Çalışkan’dan hem okul hem de okul bünyesinde faaliyetlerini yürüten Hipoterapi Uygulama ve Araştırma Merkezi hakkında bilgi aldı. 

Oldukça heyecanlandım: Gördüklerinden oldukça heyecanlandığını belirten Bakan Varank, hem meslek yüksekokulu hem de engellilere yönelik hipoterapiyle hizmet veren bir tedavi merkezi olduğunu söyledi. Tesisin Eskişehir Türk Dünyası Kültür Başkenti Projesi vasıtasıyla kurulduğunu belirten Varank "Engellilerimiz ve gazilerimiz buraya tedavi için geliyorlar ancak konaklama tesisi bulunmadığı için aynı gün ayrılmak durumunda kalıyorlar." dedi.

Bakan, rehabilitasyon merkezinin kapasitesini artırmak ve engellilere özel bir tesis kurarak,   alanı dünyaya açmak istediklerini söyledi. Varank, engelli ve gaziler için özel olarak yapılacak tesis sayesinde hem bu bireylerin tedavi süreçlerine destek olunacağını hem de bölgesel kalkınmaya katkı sağlanacağına dikkat çekti.

Ziyarette renkli anlar: Ziyaret sırasında Varank’a, “Atların kulaklarından anlayabilirsiniz ne yapabileceğini. Kulaklarını arkaya yatırdığı zaman sinirlenir.” bilgisi verildi. Bir atı eliyle besleyen Varank, “Dişlerini inşallah yıkamışsındır.” esprisi yaptı. Varank’ın bu sözleri kahkahalara neden oldu.