BIST 1.391
DOLAR 8,74
EURO 10,37
ALTIN 495,67
HABER /  DÜNYA

Rusya'nın tasarısı BMGK'de kabul edilmedi

Rusya'nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinden (BMGK), Suriye'de rejimin kimyasal silah tesislerine yönelik hava saldırısı düzenleyen ABD, İngiltere ve Fransa'nın kınamasını talep ettiği karar tasarısı, 9 ülkenin desteğini alamadığı için reddedildi.

Abone ol

BMGK'yi acil toplantıya çağıran Rusya, “ABD ve müttefiklerinin uluslararası hukuku ihlal ettiği” gerekçesiyle ABD, İngiltere ve Fransa'nın kınanmasını istediği karar tasarısını konseyde oylamaya sundu.

Rusya'nın bu tasarısı, 15 üyeli BM Güvenlik Konseyi'nde gerekli olan 9 ülkenin desteğini alamadığı için kabul edilmedi.

Rusya'nın tasarısına sadece Çin ve Bolivya destek verdi. Tasarıya ABD, İngiltere, Fransa, İsveç, Polonya, Fildişi Sahili, Kuveyt ve Hollanda karşı çıktı. Konseyin geçici üyelerinden Peru, Kazakistan, Etiyopya ve Ekvator Ginesi ise çekimser kaldı.

Rusya, tasarıda ayrıca Suriye'ye karşı saldırgan tavra derhal son verilmesi ve gerginliği artıracak her türlü eylemden kaçınılmasını talep ediyordu.

BMGK'de bir tasarının kabul edilmesi için 15 üyeden en az 9'unun lehte oy vermesi ve daimi üyeler ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa'dan herhangi birinin veto yetkisini kullanmaması gerekiyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Erdoğan: İstedikleri kadar kur silahı kullansınlar
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan Suriye açıklaması
Ağrı'daki çatışmadan bir acı haber daha geldi
14 Nisan Sayısal Loto çekiliş sonuçları
Sakarya'ya şehit ateşi düştü
Macron, Trump ve May ile görüştü
Kritik toplantı: Rusya'dan flaş talep
İstanbul trafiğini kilitleyen etkinlikler
Lavrov'dan çok sert tepki: Kabul edilemez
Yorumlar 5 yorum