HABER /  DÜNYA

Rusya'dan Suriye açıklaması 'Ankara ile temastayız'

Rusya Dışişleri Sözcüsü Mariya Zaharova, birkaç gün içinde Fırat Nehri'nin doğusunda teröristlere yönelik Türkiye'nin gerçekleştireceği harekata ilişkin konuştu. Zaharova, Ankara ile temas halinde olduklarını söyledi.

Haftalık basın toplantısını düzenleyen Rus Dışişleri Sözcüsü Zaharova'ya, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Fırat Nehri'nin doğusunda YPG'ye yönelik bir operasyonun birkaç gün içinde başlayacağı yönündeki açıklaması soruldu.

Zaharova soru karşısında, "Türk meslektaşlarımızla, terör karşıtı operasyonlar düzenlenmesi de dahil olmak üzere Suriye'yle ilgili her konuda temas halindeyiz" dedi.

Öte yandan Rusya'nın, Ankara ile Moskova arasında varılan İdlip'te 'silahsızlandırma bölgesi anlaşmasının da bozulmaya çalışıldığını tespit ettiklerini söyledi.

Suriye’deki gelişmelerin herkesin hoşuna gitmediğine değinen Zaharova şöyle konuştu: “Maalesef, herşeyden önce Rusya, İran ve Türkiye’den oluşan Astana formatının garantör ülkelerin faaliyetleri sayesinde Suriye’deki durumun gelişimindeki olumlu eğlemlerin güçlenmesi herkesin hoşuna gitmiyor. Bu inisiyatifin Astana’nın elinden alınması, Rusya ve Türkiye’nin İdlib’de silahsızlık alanının oluşturulmasına yönelik anlaşmalarını bozma, barış sürecinin vektörünü kişisel jeopolitik planlar yönüne çevirme çabalarını gözlemliyoruz” 

ÖNCEKİ HABERLER
Olcay Kılavuz aslen nereli kaç yaşında Bahçeli neden görevden aldı?
Tacizden 10 yıl cezaevinde yattı çıktıktan 1 ay sonra yine...
Joel Matip'in köprücük kemiği kırıldı
Ertuğrul Gazi'nin eşleri kim kaç kere evlendi işte ilk karısı
Kılıçdaroğlu'yla Ekrem İmamoğlu arasında sürpriz görüşme
AÖL kayıt ücretleri 2020 kaç para hangi bankaya yatacak?
Yorumlar