BIST 2.529
DOLAR 16,55
EURO 17,55
ALTIN 969,29
HABER /  GÜNCEL

Rusya ve PKK görüşmeleri deşifre oldu!

Rus heyetler, 12 Aralık'tan bu yana en az 6 kez Kandil ve Süleymaniye'de PKK'lı yöneticilerle buluşmuş. Ruslar, Bayık ile 2 kez, diğer PKK'lılarla 3 kez görüşmüş.

Abone ol

RUSYA'nın, PKK ile yaptığı görüşmeler gün yüzüne çıktı. İki taraf arasındaki ilk temasın Demirtaş-Lavrov görüşmesinden önce yaşandığı öğrenildi.

Yeni Şafak'ın haberine göre, Victor Simalow ve Evgeny Qrzhantsev isimli diplomatların başkanlığındaki Rus heyetler, 12 Aralık'tan bu yana en az 6 kez Kandil ve Süleymaniye'de PKK'lı yöneticilerle buluştu. Bölgedeki kaynakların verdiği bilgiye göre Ruslar, Bayık ile 2 kez diğer PKK'lılarla 3 kez görüştü.

DEMİRTAŞ'LA GÖRÜŞMEDEN ÖNCE BAŞLADI

Türkiye hava sahasını 5 kez ihlal eden ve 10 kez Türk savaş uçakları tarafından uyarılan Rus uçağının düşürülmesinin ardından Türkiye ile yaşadığı krizi derinleştiren Moskova, HDP Eş Başkanı Demirtaş'ı 27 Aralık tarihinde Rusya'ya davet edişinden kısa bir süre önce PKK ile görüşmeleri başlattığı ortaya çıktı.CEMİL BAYIK'LA İKİ KEZ BİR ARAYA GELDİLER

Görüşmelerin başladığı 12 Aralık tarihinden bu yana Moskova'nın Irak'ın Süleymaniye kentinde ve PKK'nın Kandil eteklerindeki Levje köyünde örgütle 6 kez görüştüğü belirtildi. Görüşme trafiğini yürüten Rusya'nın Erbil konsolosluğunda görevli Victor Simalow ve Evgeny Qrzhantsev isimli diplomatların başkanlığındaki Rus heyetinin, Cemil Bayık ile iki kez; PKK'nın diğer yöneticileri ile 3 kez bir araya geldiği kaydedildi.

KÜRT PARTİLERİ İLE DE GÖRÜŞTÜLER

Cemil Bayık ile Levje köyünde görüşen Rus yetkililerin örgütün genel pozisyonuna dair bilgiler aldığı kaydedildi. Bölgedeki kaynaklardan edinilen bilgiye göre, iki Rus diplomatın görüşme trafiği PKK ile sınırlı kalmadı. Zira iki istihbarat uzmanının diğer Kürt partileri ile de bir araya gelerek, PYD ve PKK'nın Suriye'deki pozisyonuna destek vermeleri konusunda ikna etmeye çalıştıkları kaydedildi.

Rus diplomatların terör örgütü PKK ile yaptıkları görüşmeler sonrasında iki Rus yetkilinin 18 Aralık 2015'te PYD kontrolündeki Kamışlı'ya gittiği ve 3 gün süre ile görüştükleri bildirildi.

BÖLGEDEKİ GÜVENLİĞİ PYD SAĞLIYOR

Diğer taraftan Rusya'nın 2 Ocak 2016 tarihi itibari ile Kamışlı, Derik ve Dirbesiye'de 3 istihbarat bürosu kurduğu 28 istihbarat elemanın bu bürolarda istihdam ettirildiği bildirdi. Rusların Kamışlı'da Esed yönetiminin kontrolündeki askeri hava üssünün yanında da 85 kişilik bir istihbarat değerlendirme üssü kurduğu belirtiliyor. Rusların bölgedeki güvenliğini ise PYD'nin sağladığı kaydediliyor.

HEDEF TÜRK-KÜRT ENERJİ KORİDORU

Geçtiğimiz hafta PYD ve diğer Kürt siyasi oluşumlarını bir araya toplayan Rus yetkililerin, "Türkiye IŞİD petrolünü alıyor ve siz Kürtler bu olan bitene hala yüksek seviyede ses çıkamadınız. Oysaki hepinizin bu duruma açıklama yapması gerekirdi" yorumu yaptığı belirtilirken, KYB'li bir polit büro üyesinin "o petrol Kürt petrolüydü" sözlerine Rus yetkililerin, Ruslarla hala siyaset yapmayı öğrenemediniz" diyerek tepki verdikleri kaydedildi.

İRAN YANLISI GORAN PARTİSİYLE GÖRÜŞÜLDÜ

Rus yetkililerin, Türkiye üzerinden dünya pazarlarına akacak olan doğal gaz boru hattı konusunda bölgede İran yanlısı politikaları ile bilinen Goran hareketi ile de görüştügü kaydedildi. 6 Ocak'ta Goran partisi kurmayları ile görüşen Rus yetkililerin, "Türkiye'nin gaz transferi yapmaya çalıştığı bölgeler sizin en önemli oy potansiyelinizin olduğu bölgeler. Bu konuda sessiz kalmamanız gerekir. En önemlisi parlamentoda ikinci parti konumundasınız net pozisyon alın" talimatı verdikleri öğrenildi.

BORU HATLARINA SABOTAJ DİREKTİFİ

En son geçtiğimiz hafta Kandil'in Levje köyünde PKK yetkilileri ile görüşen Rus istihbarat yetkililerinin gündeminde Kürt gazının Türkiye'ye aktarılması konusu olduğu öğrenildi. Rus istihbarat uzmanlarının Türkiye ile Irak Kürt bölgesi arasında imzalanan ve yapımına 5 gün önce başlanan doğalgaz projesi ile ilgili görüşlerini aktardıkları kaydedildi.

Rus yetkililerin, "Türkiye'nin Bağdat ve bölgedeki diğer Kürt aktörleri (PKK'yı kast ederek) hiçe sayarak petrol ve doğalgaz projeleri gerçekleştirdiğini görüyoruz. Sizler bu konuyu nasıl okuyorsunuz?" diyerek Kandil'in petrol boru hatlarından sonra doğal gaz boru hatlarına karşı bir tutum geliştirmesini istedikleri öğrenildi

ÖNCEKİ HABERLER
Xperia Z5 o özellik olmadan satışa çıkacak!
Xperia Z5 o özellik olmadan satışa çıkacak!
Mescid-i Aksa çökme tehlikesiyle karşı karşıya!
Mescid-i Aksa çökme tehlikesiyle karşı karşıya!
Ahmet Hakan taraf değiştirdi bakın nasıl açıkladı!
Ahmet Hakan taraf değiştirdi bakın nasıl açıkladı!
Acun Survivor 2016'ın son bombasını patlattı! Bakın kim?
Acun Survivor 2016'ın son bombasını patlattı! Bakın kim?
Celine Dion 2 gün arayla hem eşini hem de kardeşini...
Celine Dion 2 gün arayla hem eşini hem de kardeşini...
O yönetmelik değişti! Terörist cenazeleri artık...
O yönetmelik değişti! Terörist cenazeleri artık...
Bahçeli neden ameliyat oldu yoksa bunun için mi?
Bahçeli neden ameliyat oldu yoksa bunun için mi?
Davutoğlu'ndan 10 trilyon dolarlık kritik buluşma!
Davutoğlu'ndan 10 trilyon dolarlık kritik buluşma!
Ankara'yı karıştıran Erdoğan kulisi!
Ankara'yı karıştıran Erdoğan kulisi!
PKK'lı Bayık ABD'den açıkça yardım istedi! Öcalan...
PKK'lı Bayık ABD'den açıkça yardım istedi! Öcalan...