BIST 1.951
DOLAR 13,63
EURO 15,31
ALTIN 794,17
HABER /  GÜNCEL

Reza Zarrab'a bu sorular sorulacak

ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımları delme, bankacılık sahtekarlığı ve kara para aklama suçlamaları ile 19 Mart 2016'da tatil için gittiği Miami'de gözaltına alındıktan sonra tutuklanan İran asıllı işadamı Reza Zarrab, yargıç karşısına çıkacak.

Abone ol

ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımları delme, bankacılık sahtekarlığı ve kara para aklama suçlamaları ile 19 Mart 2016'da tatil için gittiği Miami'de gözaltına alındıktan sonra tutuklanan İran asıllı işadamı Reza Zarrab, Salı günü New York'ta yeniden yargıç karşısına çıkacak.

Bu duruşmada hem kişisel hem de dava ile ilgili bir çok soru sorulacak. New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi'ne, kalmakta olduğu Metropolitan Cezaevi'nden tünelden geçirilerek getirilecek olan Zarrab'a, yaşı, eğitimi, sağlık durumu, son 24 saat içinde alkol, uyuşturucu ya da ilaç kullanıp kullanılmadığı sorulacak.

New York Güney Bölgesi Başsavcılığı'nın, davaya bakan Yargıç Richard Berman'a sunduğu ve soruları içeren belgelere göre Zarrab'ın savunma ekibine kattığı avukatlar eski New York Belediye Başkanı Rudolp Giuliani ile eski ABD Adalet Bakanı Michael Mukasey'in, davada adı geçen bazı bankaların da avukatlıklarını yaptıkları, bunun çıkar çatışması yaratıp yaratmadığı sorgulanacak. Zarrab, ayrıca Giuliani'nin başdanışmanlığını yaptığı Greenberg Traurig hukuk firmasının ABD'de Türkiye adına lobicilik yapmasının çıkar çatışması yaratıp yaratmayacağı sorusuna yanıt verecek.

Başsavcılık mahkemeye sunduğu belgelerde, Türkiye'de geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de görüştüğü ortaya çıkan Giuliani'nin çalıştığı hukuk firması Greenberg Traurig'in Türkiye adına ABD'de lobicilik faaliyeti yapıyor olmasını Zarrab'ın aleyhine bir durum olduğunu belirterek kendisini uyardı.

Mahkemeye sunulan belgede Zarrab'a 'Greenberg Traurig, Debevoise ve Plimpton hukuk firmalarının bu davada adı geçen bazı bankaları sizle eşzamanlı olarak temsil etmelerinden kaynaklanabilecek olası çıkar çatışmalarını öngörememek sizin için en büyük tehlikelerden biri olabileceğini anlıyor musunuz' sorusu yöneltilecek. Başsavcılık, Türkiye adına lobicilik faaliyetinde bulunan hukuk kuruluşunun, dava sürecinde Zarrab'n çıkarları yerine, temsilciliğini yaptığı Türk hükümetinin ya da bankaların çıkarlarını korumak isteme olasılıkları konusunda Zarrab'ı uyaracak.

Giuliani de dahil olmak üzere, Greenberg Traurig hukuk firmasın bağlı herhangi bir avukatınız şahsen size, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini temsil ettiklerini söyledi mi?

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, avukatlarınızın da çalıştığı bir hukuk firmasının müşterisidir. Avukatlarınız, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına karşı etik yükümlülükleri olduğunu size bildirdi mi?

Giuliani de dahil olmak üzere Greenberg Traurig hukuk firmasındaki avukatlarınızdan herhangi biri bu hukuk firmasının ABD Hükümetine, Türk Hükümeti temsilcisi olarak kayıtlı olduğunu size bildirdi mi?

Bu konudan ne zaman haberiniz oldu? Bu konuyu avukatlarınızla tartışmak için ne kadar zaman harcadınız?

Başsavcılık duruşmada Zarrab'ı, "Size bu dava sürecinde Greenberg Traurig'den avukatlarınızın, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine olan bağlılığı nedeniyle sizin temsilinizi nasıl olumsuz yönde etkileyebileceğine dair bazı örnekler vereyim. Bu yapacağım açıklamalar sanırım avukatlarınız konusunda düşünme ve öneri biçimini etkileyecektir: Hakkınızdaki suçlamaları kabul edecekseniz, ne zaman edeceğiniz, başsavcılıkla işbirliği yapmaya çalışıp çalışmayacağınız, savunmanızı nasıl yapacağınız, mahkemede ifade verip vermeyeceğiniz, mahkeme sırasında hangi tanıkların çapraz sorguya alınması ve tanıklara hangi soruların sorulacağı, hangi tanıkların mahkemeye çağrılması gerektiği ve sizin adınıza başka hangi kanıt sunmanız gerektiği, Jüriye sizin adınıza ne gibi argümanlar yapmanız gerektiği. Mahkemeye ne gibi argümanlar sunması gerektiği ve hangi gerçeklerin Mahkeme'ye bildirilmesi, yargılanmadan önce, yargılama sırasında veya hüküm giymeniz de. Bu örneklerden bazılarını genişletmeme izin verin" diyecek, ardından Zarrab'a şu sorular yöneltilecek:

Bu davadaki suçlamalarla ilgili yargılamanın kamuya açık bir şekilde yapılması konusunda, Türkiye Hükümeti'nin çıkarı sizinkinden farklı olabilecek. Greenberg Traurig firmasına bağlı avukatların yargılama sırasında Türkiye Hükümetinin çıkarlarına ters düşen bir şeyi size tavsiye edemeyeceğini anlıyor musunuz?

Greenberg Traurig firması Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin temsilcisi olarak yaptığı çalışmaların bir parçası da, ABD'de Türkiye'nin çıkarlarını korumak ve kollamak.. ABD hükümet organlarında Türkler, Türkiye ve Türk Amerikan ilişkilerinde pozitif bir imaj sağlamak. Bunu anlıyor musunuz?

Kamuya açık yargılanma hakkınızın Greenberg Traurig'in Türkiye Cumhuriyetinin olumlu bir imajını teşvik etme görevleriyle çeliştiği için, Greenberg Traurig'ten avukatlarınızın sizi kamuya açık bir mahkemede tutmaya devam etmesini tavsiye edemeyeceğini anlıyor musunuz?

Greenberg Traurig'e bağlı avukatların, dava sürecinde yargılama öncesi, yargılama aşamasında ya da hüküm verme davasında sizin savunmanıza yardımcı olacak Türkiye hükümetine yönelik bir eleştiriyi yapmanızı tavsiye etmeyeceklerini anlıyor musunuz?

Greenberg Traurig'teki avukatların, bazı delillerin savunmana yardımcı olabileceğini kabul etseler bile, bu delillerin Türkiye hükümetinin çıkarlarına olumsuz olarak etkileyeceği için bu delilleri kanıt olarak sunmayı tavsiye etmeyeceklerini anlıyor musunuz?

Giuliani de dahil olmak üzere Greenberg Traurig'teki avukatlarınızın, kendi şirketleri adına öğrendikleri bazı gizli bilgileri kullanarak Türkiye hükümetinin çıkarlarına ters düşecek şekilde sizin lehinizde pazarlık yapamayacağını anlıyor musunuz?

Greenberg Traurig'den avukatlarınızın, Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin çıkarlarına zarar veren ya da olumsuz bir dava açılmasını kabul etmenizi tavsiye edemediğini veya anladığını biliyor musunuz?

Size verdiğim örneklerin her birini anlıyor musunuz?

Kendi sözlerinizle, bu durumda ortaya çıkabilecek potansiyel çıkar çatışmalarına ilişkin ne anladığınızı bana söyleyin.

ÖNCEKİ HABERLER
FETÖ okullarından mezun olanların denkliği iptal!
FETÖ okullarından mezun olanların denkliği iptal!
Yeni Honda Civic İlham Kaynağı Kendisi
Yeni Honda Civic İlham Kaynağı Kendisi
Ahmet Hakan Hulusi Akar'ın bilinmeyen fotoğrafını paylaştı
Ahmet Hakan Hulusi Akar'ın bilinmeyen fotoğrafını paylaştı
Kovulduğu söylenen Ahmet Taşgetiren açtı ağzını yumdu gözünü
Kovulduğu söylenen Ahmet Taşgetiren açtı ağzını yumdu gözünü
Kriptolara ikinci dalga operasyon geliyor!
Kriptolara ikinci dalga operasyon geliyor!
İstanbul'da 1 Mayıs'ta kapalı olan yollar
İstanbul'da 1 Mayıs'ta kapalı olan yollar
Aleyna Tilki'den şok karar 17 yaşında ama...
Aleyna Tilki'den şok karar 17 yaşında ama...
1 Mayıs'ta okullar tatil mi?
1 Mayıs'ta okullar tatil mi?
Son dakika: 1 Mayıs'ı kana bulayacaklardı! Son anda...
Son dakika: 1 Mayıs'ı kana bulayacaklardı! Son anda...
Erdoğan 26 günde 6 ülkeye gidecek
Erdoğan 26 günde 6 ülkeye gidecek