Reyhanlı Katliamı'nın simgesi Döne Ana'nın Mihraç Ural isyanı

Reyhanlı katliamında kızı ve torununu kaybeden, ellerini göğe açtığı fotoğrafıyla simge olan Döne Kuvvet, "Bize Mihraç Ural öldü diyorlar. Demek ki ölmemiş, yaşıyor. Kendisini asmak istiyoruz, idam istiyoruz" dedi.

Reyhanlı Katliamı'nın simgesi Döne Ana'nın Mihraç Ural isyanı - Sayfa 1

HATAY'ın Reyhanlı ilçesinde 5 yıl önce 2 bombalı araçla yapılan saldırıda 52 kişi hayatını kaybetmişti. O katliamın simgesi ise saldırıda kızını ve torununu kaybeden, elleri havada haykıran fotoğrafları ve yaktığı ağıtlarla Döne Kuvvet olmuştu. Reyhanlı katliamının planlayıcısı olarak yargılanan THKP-C Acilciler terör örgütü lideri Mihraç Ural'ın Soçi'deki Suriye zirvesine Esed tarafından gönderilmesine isyan etti. Döne Kuvvet, “Sürekli davalara katılıyoruz. Bize öldü diyorlar. Demek ki ölmemiş, yaşıyor. Biz kendisini ölü biliyoruz. Kendisini asmak istiyoruz, idam istiyoruz” diye konuştu.

15
Reyhanlı Katliamı'nın simgesi Döne Ana'nın Mihraç Ural isyanı - Sayfa 2

12 Mayıs 2013 günü 2 bombalı araçla yapılan saldırıda şehit olan 52 kişi arasında Anneler Günü nedeniyle annesi Döne Kuvvet'e (70) ziyarete giden Nadire Kuvvet (44) ile küçük kızı Fatma Nur Erboz (3) da vardı. Patlamanın hemen ardından olay yerine koşan Döne Kuvvet'in ellerini göğe açtığı fotoğrafı ise saldırının sembol fotoğraflarından biri olmuştu.

25
Reyhanlı Katliamı'nın simgesi Döne Ana'nın Mihraç Ural isyanı - Sayfa 3

Kuvvet, saldırının bir numaralı faili olan terör örgütü THKP-C Acilciler Grubu lideri Mihraç Ural'ın, Rusya Soçi'deki Suriye zirvesinde ortaya çıkmasına tepki gösterdi. Reyhanlı katliamının yaşandığı günü hatırlamak istemediğini anlatan Kuvvet, “O günler geçsin, bir daha gelmesin” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde yürütülen Zeytin Dalı Harekatı'nı desteklediklerini söyleyen Döne Kuvvet, Afrin'den atılan roketlerle her gün Reyhanlı patlaması anılarını hatırladıklarını belirterek, “Biz kaderimizle baş başayız. Allah hükümetimizi noksan etmesin, polisimizin ve askerimizin burnu kanamasın. Devletimiz, hükümetimiz güçlü. Bugünleri de aşarız” dedi.

35
Reyhanlı Katliamı'nın simgesi Döne Ana'nın Mihraç Ural isyanı - Sayfa 4

ERKEKÇE VURMUYORLAR: Afrin'deki PKK/YPG-PYD'li teröristlerin haince ve zalimce davrandığına vurgu yapan Döndü Kuvvet, “Erkekçe vurmuyorlar. Gelip vursalar belki biz daha çoğunu vururuz ama kalleşçe geliyorlar. Bizim Allah'ımız var. Bize bir şey olmaz. Onlar Müslüman diye geçiniyor ama ilgisi yok” şeklinde konuştu.

45