BIST 1.153
DOLAR 8,20
EURO 9,65
ALTIN 501,89

Ramazan ayında tüketilen hurmanın inanılmaz faydaları

Ramazan ayının vazgeçilmez lezzeti olan hurma, geleneksel bir yiyecek olmasından ziyade insan vücuduna birçok fayda sağlıyor. Diyetisyenler de Ramazan ayı ile bütünleşen hurmanın gençlik iksiri olduğuna dikkat çekiyor.

İçeriğindeki kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir, potasyum, kükürt, klor, fosfor mineralleri, A ve B grubu vitaminler yönünden zengin olan hurmanın tam bir gençlik iksiri olduğunu söyleyen Diyet Uzmanı Melisa Karataş, günde iki adet tüketilen hurmanın kabızlık, sindirim problemi, zayıflık, iştahsızlık, kalp problemleri, mide bulantısı ve hatta kanser başta olmak üzere birçok hastalığa karşı koruyucu olabileceğini dile getirdi.

Hurma içerdiği A ve B gurubu vitaminleri nedeni ile hem sinir sistemine hem de görmeye çok iyi gelir. Her bir hurma ortalama 20 kalori içerir. Ancak hurmayı günde 3 taneyi geçmeyecek şekilde tüketmek gerekir. Peki hurmanın bilmediğimiz diğer faydaları nelerdir?

Hafızaya iyi geliyor: Hurmalar, bağırsakta bir Vitamin A türü olan Retinal'e dönüşen 15,6 mg Beta-karoten içerir. Yakın zamanlarda yapılan bir araştırma Beta-karoten'in uzun süreli kullanımı hafıza kaybı gibi önleyici faydalar sağlayabileceğini ortaya koymuştur.

Kanseri önleyici: Hurmalarda yüksek oranda lif bulunur. (Yüzde 6,5-18). Büyük oranda hurmayla beslenen bedevi Araplarda kanser ve kalp hastalıkları riskinin düşük olduğu ortaya çıktı. Araştırmalar yüksek lifli yiyeceklerle beslenmenin kolon, göğüs ve rahim kanseri olasılığını düşürdüğünü gösterdi.