Prostat'a çare bulundu uzmanlar mikrodalga tedavisini öneriyor

Erkeklerin en büyük sıkıntısını çektiği prostat hakkında konuşan Op. Dr. Evren Işık, TUMT adı verilen mikrodalga tedavisinin başarılı sonuçlar ortaya koyduğunu söyledi.

İdrar kesesinin hemen çıkışında bulunan prostat, erkeklerin korkulu rüyası olmaya devam ediyor. Prostat tedavisi hakkında bilgi veren Üroloji ve Androloji Uzmanı Op. Dr. Evren Işık, çoğu kişi tarafından bilinmeyen prostatit ve iyi huylu prostat büyümesi tedavisinde başarı oranı oldukça yüksek olan TUMT hakkında konuştu.

Dr. Işık, TUMT’un ağrısız ve ameliyatsız bir tedavi yöntemi olduğunu belirterek, bu tedavi yöntemiyle idrar yolundan yerleştirilen mikrodalga kateteri ile prostatın bir kısmının ısı ile küçültülmesi ve yok edilmesinin amaçlandığını söyledi.  

Tedavinin ardından olumlu sonuçlar gözlendiğini belirten Işık, özellikle iyi huylu prostat büyümesi olan hastalarda ilaca bağımlılığın TUMT yöntemiyle engellendiğini belirtti.

Dr. Işık, “Kronik prostatitli hastalarda ise, prostat içerisine yerleşen bakterilerin bulunduğu özel alanlar ısı ile yok ediliyor. Böylelikle ağrılı boşalma, zor idrar yapma ve kasık ağrıları bu tedavi ile ortadan kalkıyor” dedi.