Prostat olmamak için mutlaka tüketmeniz gereken 9 besin

Prostat olmamak için mutlaka tüketmeniz gereken 9 besin

Prostat olmamak için ne yemeliyiz? Erkeklerin en çok korktuğu hastalık olan prostat kanserinde doğru besinleri almak oldukça önemli. Peki 'Prostat kanseri' olmamak için yapılmalı ? İşte prostat kanseri olmamak için mutlaka tüketmeniz gereken 9 besin...

Prostat olmamak için mutlaka tüketmeniz gereken 9 besin - Sayfa 1

Prostat büyümesi, erkeklerin çoğunda gözlenen ve yaş arttıkça görülme riski yükselen bir sağlık sorunu. Erken teşhis kadar, prostat hastalıklarından korunmak için ve hastalıkların tedavisi sürecinde tüketilen yiyecekler de önemlidir. E vitamini ile selenyum, çinko mineralleri içeren ve antioksidan etkisi bulunan meyve ve sebzeler başta olmak üzere prostata iyi gelen yiyeceklerden yardım alabilirsiniz. İşte prostat olmak istemiyorsanız mutlaka tüketmeniz gereken 'prostat düşmanı' 9 besin...

Prostat olmamak için mutlaka tüketmeniz gereken 9 besin - Sayfa 2

1- TAM TAHILLI BESİNLER: Tam tahıllı ve tam tahıllı kepekli ekmeklerin prostat kanseri üzerindeki etkisini araştıran bir çalışma Journal of Nutrition dergisinde yayınlanmıştır. Çalışmada, prostat kanseri olan 17 erkek, 6 hafta boyunca tam tahıllı ürünler tüketmiş ve tüketmeyenlere göre tümörlerde küçülme kaydedilmiş. Araştırmacılar tam tahıllı gıdaların prostat kanseri üzerine olumlu etkisinin kan şekerini düşürmesi ve dengelemesinden ötürü olduğunu belirtmiştir.

Prostat olmamak için mutlaka tüketmeniz gereken 9 besin - Sayfa 3

2- KABUKLU DENİZ ÜRÜNLERİ: Hücrenin işlevlerini devam ettirebilmesi için gerekli bir mineral olan çinko, prostat hastalığına oldukça faydalıdır. Prostat kanserinin erken evrelerinde ve prostat kanserinden korunmak için çinko bakımından zengin olan kabuklu deniz hayvanlarını tüketebilirsiniz.

Prostat olmamak için mutlaka tüketmeniz gereken 9 besin - Sayfa 4

3- FINDIK: Fındık içerisinde bulunan ve güçlü bir antioksidan olan selenyum bağışıklık sistemini destekliyor. Her gün bir avuç fındık yemek olası bir prostat kanser riskinin önemli ölçüde önüne geçecek ve özellikle erken tanı sürecinde çok etkili olacaktır.