BIST 1.410
DOLAR 8,07
EURO 9,67
ALTIN 461,64
HABER /  DÜNYA

Pentagon Sözcüsü: Türk askeri Menbiç'e girmeyecek

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü, Eric Pahon, Ankara ile Washington'ın geçen haziranda üzerinde anlaştığı Menbiç yol haritası uyarınca Türk askerlerinin Menbiç içine girmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

Abone ol

Türkiye ile ABD arasında krize neden olan Menbiç konusunda şaşırtan bir açıklama geldi. ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü, Eric Pahon, iki ülkenin hazırlık yaptığı ortak devriyenin şehrin merkezinde değil, dışında gerçekleşeceğini söyledi. Pahon, Hürriyet'ten Cansu Çamlıbel'in sorularını yanıtladı.

Ankara'nın Suriye sınırındaki hangi hamlesi ABD açısından kırmızı çizgi olur?
-Bizim açımızdan sorun eğer kendi adamlarımız ya da birlikte çalıştığımız güçler tehlikedeyse ortaya çıkıyor. Ama Menbiç'te bu konuyu da çözmek için çalışıyoruz. Biliyorsunuz bir dönem orada gerilim vardı. Gerçi Türkiye'nin bugün orada gerekeni yapmadığımızı söylediğini biliyorum.

MENBİÇ YOL HARİTASI NASILDI?
İlk aşamada PYD/YPG’nin Menbiç’ten çıkartılması için uygulanacak müşterek planın parametreleri belirlenecek. İkinci aşamada PYD/YPG’nin yerel yapılardan çıkartılmasına yönelik planlama tamamlanacak. Üçüncü aşamada Türk ABD müşterek askeri devriyeleri güvenliği ve istikrarı sağlayacaklar.

'MENBİÇ ASKERİ KONSEYİ İŞLER DURUMDA'
-Evet, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ABD'nin Menbiç için geçen haziranda iki ülke arasında onaylanan yol haritasının uygulanmasını savsakladığını söyledi.

Bu son derece karmaşık bir sorun ve çözülmeye çalışılıyor. Türkiye'ye eğitim için ekipman gönderdik, eğitim sahası kurduk ve personel de gönderdik. Lojistik planlamalar zaman alıyor. Telsizle nasıl haberleşeceğiz, silah sistemlerini nasıl yerleştireceğiz,bu konuların hepsi hazırlık istiyor. Bunun iki taraf için de Menbiç halkı için de güvenli bir biçimde gerçekleşmesini istiyoruz." 

-Bahsettiğiniz işin teknik boyutu, bir de yönetim boyutu var ki Türkiye, Menbiç Askeri Konseyi'nin yeniden yapılandırılmasının yol haritasının bir parçası olduğunu söyleyegeldi. Menbiç Askeri Konseyi ne oldu?
Hâlâ işler durumda.

-Aynı kişilerle mi?
Bu da Türkiye ile üzerinde çalıştığımız konulardan biri. Türkiye Menbiç Askeri Konseyi'nde PKK'lıların olduğunu söylüyordu. İçinde bulunduğumuz uzun süreç bu elemenin yapılacağı süreç. Onların kötü adam dediklerini çıkartıp iyi olanları tutma süreci. Bu yapının içini tamamen boşaltmak istemiyoruz. Herkesin beraber çalışmakta mutabık olacağı kişilerin kimler olduğunu tespit etmemiz lazım. Bu süreç üzerinde henüz çalışma aşamasındayız."

-İki hafta önce ABD Genelkurmay Başkanı Dunford, Menbiç'teki tüm YPG/PYD unsurlarının çekildiğini söylemişti. Demek ki tam olarak öyle değil.
General Dunford bölgenin güvenliğini sağlayan üniformalı YPG'lileri kastetti. Menbiç Askeri Konseyi'nin yüzde 60'ı Arap, geri kalan yüzde 40'ın içinde Kürtler de var. Türkler, bu kişilerin PKK ya da PYD üyesi olmadığından emin olmak istiyor.

'TÜRK ASKERİ MENBİÇ'E GİRMEYECEK'
-Bu süreç Türk ve ABD askerleri Menbiç'te ortak devriyeye başladıktan sonra mı tamamlanacak?
Bakın, yol haritası beraber çalışabilmemiz için genel bir anlaşmaydı ve biz şimdi bundan sonraki adımları inşa ediyoruz. Öngörülebilir bir gelecekte Türkler Menbiç'e girmeyecek. Şehir merkezi içinde olmayacaklar.

-Ama Türk tarafı hep başından beri ‘Menbiç'in güvenliğini Amerikalılarla birlikte biz sağlayacağız' dedi. Yol haritası uyarınca durum bu değil mi?
Türkler şehrin içine gelmeyecek.
-O zaman anlaşma Türk askerlerinin sadece şehrin dış sınırında devriye yapmasını mı öngörüyor?
Ortak devriye şehir merkezinde olmayacak, şehrin dışında olacak.

ÖNCEKİ HABERLER
12 Eylül evde bakım maaşı yatan yeni iller-güncel liste
Kılıçdaroğlu seçim ittifakında yetkiyi onlara verdi
Marketlerdeki etiketlerde indirim oyunu
Cumhurbaşkanlığı atama kararları Resmi Gazete'de yayımlandı
Reza Zarrab New York'ta böyle görüntülendi
Tümamiralin geliştirdiği FETÖMETRE'yle deşifre oldular
Anne ve babanın velayet sorunu küçük kızı ağlattı
ABD'de bütçe açığı 1 trilyon dolara ulaşabilir
ABD'den 'Beyaz Baretliler' açıklaması
Selülit azaltan çay tarifi!
Yorumlar 3 yorum